Фан Клуб: Вардар

Член од
23 февруари 2011
Мислења
841
Поени од реакции
1.085
Шо се фураш?
На кумановци тоа им е стилот, ништо нит фураат нит се занесуваат едноставно си цепаат на нивни дијалект, ако сакаш прифати ако сакаш не, барем се искрени и во тоа што го мислат и кажуваат и не глумат.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
841
Поени од реакции
1.085
Па јбг ако не се распродаде стадионот во оваа ситуација ондак нема што да се тресеме за Вардар не треба ни другите да вложуваат напори да опстане. За 100 ден. ако било кој не може да одвои тогаш џабе цела мака на сите.
Ете на пример јас еден лично би земал 10 карти зашто во моментов мислам дека истите би имале двоен учинок, и малце финансиски би подпомогнале и би значело дека Вардар им е од значење на многу луѓе и не е достојно да згасне.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.199
Поени од реакции
1.647
Мислиш дека си нешто интересен што упорно тераш на дијалект , што е поентата ???
Мислиш ли дека си смешен, симпатичен, интересен со тоа ???
Па пиши како и сите други , Индијанците од Искра пишуваат тука македонски само ти изограваш нешто !
Поздрав


Не мислу дек сам интересан. Иначе и кумановски е македонски. Изгледа ти мислиш уствари на тој дек не пишују на македонски литературан. Епа има разлику од македонски и македонски литературан. Ај ќе научиш да правиш разлику. И еве за твој атер не пишују, да не се нервираш и да не губиш на лепоту. Ја не знам зашто толко ти смета кумановски дијалект, да не не ти е дала некоја кумановка и набила ти комплекси. Поздрав и до тебе. И ја колко што знам овој не е зона за поздрави, па да се поздравуемо. :love:
 
Член од
31 август 2020
Мислења
82
Поени од реакции
251
Не мислу дек сам интересан. Иначе и кумановски е македонски. Изгледа ти мислиш уствари на тој дек не пишују на македонски литературан. Епа има разлику од македонски и македонски литературан. Ај ќе научиш да правиш разлику. И еве за твој атер не пишују, да не се нервираш и да не губиш на лепоту. Ја не знам зашто толко ти смета кумановски дијалект, да не не ти е дала некоја кумановка и набила ти комплекси. Поздрав и до тебе. И ја колко што знам овој не е зона за поздрави, па да се поздравуемо. :love:
Да не га тупимо туј на овуј тему, ама ќе ти одговору па мислу дека ќе ме сватиш. И ја имам половин потекло од куде тумбу и три бандере ама е глупо да га истакнују тој на дискусију за Вардар. Ако те е толко мило што си од Рајкову куќу, Банево трло или може си од Четирце најди тему за тој па пиши колко сакаш.
Туј труди се да пишеш на литературан македонски език ! И јоште овој , културно е да поздравиш човека к’д пишуеш с’с њега, не мора само преко радио Бум да се поздрављаш с’с људи
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2014
Мислења
744
Поени од реакции
1.901
Само едн факт за другарчиња што покушавав да зборив кумановски дијалект, кој повише иде на паланечки и кратовски, кумановски дијалект има претрпено огромни промене у заѓњи 20године, па такој да другарче што ги користи одредени зборови не се користив одамна(можда у некој села) а други никад не су се ни користиле у Куманово, али потпуно е неважно, важна е љубав за Вардар, затој смо туј.
Видиш може комотно да формирамо подгрупну од Куманово, а кд смо на туј тему и тој се проба, па основачи и чланови кои бесва много малко бесва тражени од Кумани по цел град, пошто било огроман срам за наш град.
А од другу страну само Куманово има 5 навивачки подгрупе и групе за различни клубови(ако ги укључимо туј и покушај на Комити Куманово)

Али ипак мислу дека е културно на форум да се пишуе литературно, македонци смо, а може да не се разберемо ако сви пишуемо на дијалект, како ми сас струмичани, ќе треба преведувач.
Поздрав земљаци!
 
Член од
1 август 2015
Мислења
793
Поени од реакции
1.328
Денес и утре има лекарски прегледи, а од среда старт на подготовките... Ако има пари. Инфо од Спортмедиа.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.616
Па јбг ако не се распродаде стадионот во оваа ситуација ондак нема што да се тресеме за Вардар не треба ни другите да вложуваат напори да опстане. За 100 ден. ако било кој не може да одвои тогаш џабе цела мака на сите.
Ете на пример јас еден лично би земал 10 карти зашто во моментов мислам дека истите би имале двоен учинок, и малце финансиски би подпомогнале и би значело дека Вардар им е од значење на многу луѓе и не е достојно да згасне.
Не е проблем и 100 карти да се купат, впрочем само за натпреварите од ЛЕ дадов 100 евра за блок карти за мене и татко ми, што би биле 60 карти за македонска лига. Апсолутно не би ми претставувало проблем да купам и 100 па и повеќе карти кога би било тоа за така битна работа како што е опстанокот на Вардар, ама многу битна работа е она што го спомна @Калараш околу тоа дека ќе мора да има јасна цел и увид за тоа каде ќе се потрошат тие пари. Се надевам дека Комити тоа го имаат сфатено и дека во наредниот период ќе презентираат нешто, зошто само со слогани „Купете карти за спас на Вардар“ нема да убедат многу народ да се вклучи во акцијата и тогаш дури и тие 2-3 илјади карти ќе бидат недостижна цел.
Не споредувајте слични ситуации од Полска, Холандија, Германија, Англија со нашава моментална и да се прават муабети ете колку се они верни, кога му е најтешко на клубот му помагаат и такви работи, зошто клубот за тие 100 евра од мене уште првиот ден од продажбата на билети за ЛЕ групна фаза ми се заблагодари со тоа што не ми дадоа да си купам билети за моето омилено место на Јужна од каде што во принцип најчесто сум го следел Вардар 20 и кусур години и на најнебитни утакмици од домашна лига, за да истите места зјаат празни на првиот натпревар, а после на нив со гратиси да си седат фаци од УМС на ДПМНЕ кои да не истрчаат во црвено-црни дресови нема да знаат кои се играчите на Вардар. Срамот со средношколците од Струмица и да не го спомнувам. За такво нешто, карта не би им купиле повеќе навивачите на клубовите за кои сега читаме како распродаваат стадиони за натпревари на кои е забранета публика. Почитта клуб-навивачи (треба да) е взаемна, а не еднострана.
 
Член од
1 јануари 2021
Мислења
20
Поени од реакции
63
Убаво би било кога ке се пуштат картите во продажба, тие што се во можност и тие што живеат во странство да купат 10 или повеке карти за Вардар наш!!!
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
681
Поени од реакции
1.014
Ние билети ќе купиме, но во овој момент преголем акцент ставивме на оваа одлична работа. Да не заборавиме дека утре е среда, а исплата нема и ни утре нема да почнат...
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
2.630
Поени од реакции
1.196
Мене ме чуди вие неколку души што пратите мк фудбал од времето а се надевате у решение за Вардар, а зад решението стои преварантот на преварантите Драган Томовски.
Неможам да сварам за спас за Вардар со томовски никако!
 
Член од
4 март 2017
Мислења
1.291
Поени од реакции
2.930
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.979
Поени од реакции
11.675
Шо се фураш?
На кумановци тоа им е стилот, ништо нит фураат нит се занесуваат едноставно си цепаат на нивни дијалект, ако сакаш прифати ако сакаш не, барем се искрени и во тоа што го мислат и кажуваат и не глумат.
Овој не е од Куманово. Или Паланка или Кратово и не знам кој кур не го банираат, затоа што е иритантен многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom