Фан Клуб: Вардар

Член од
1 август 2015
Мислења
769
Поени од реакции
1.246
Мислам дека секој преоден рок во последниве 5 години јадам гомна за овие двајца, откако некој ги споменува како засилувања.
Аман бре луѓе, следите ли фудбал? :boksix: Јани Урдинов е декор од гевгелиските кафулиња и казина, фудбал последно играл на голем одмор во средно. А Јакимовски е тешка превара, смени 6 милиони клубови,не ми е јасно како успева да ги прелаже. Сега потпишал во некој тим од Серија Ц, на ранг на Врапчиште.

Дај ако не и Муарем Муарем да го земеме. Ама он не е слободен, потпишал за Брегалница денес :D
За 100К евра буџет за засилувања топ се... Ко Блажевски шо го дигнаа од кафана.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
4.256
Сепак ти мислам дека си грешка
Пуиг простува камата од 60 000 евра. Со тоа ослободување долгот се намалува за 60к.
Град Скопје на пуиг му плаќа 100 000 евра за долгот на вардар. Значи со тоа долгот се намалува за уште 100к, односно за вкупно 160к (основен долг 100к и 60к камата).
Со ваучерот од 2020 (ако добро разбрав) се покрива долг за плати кон играчите од 170к.
Со 100 000 од самсоненко се обезбедубаат плати до крај на сезона.

Прашањето ми е, дали може да се искористи ваучерот од 2021 за да се донесат засилувања? Ако не се лажам ти спомна дека има два ваучери.
Точно е. Спомнав за ваучерите. Ланскиот не е искористен од страна на Вардар и според тоа што го разбрав сепак не е пропаднат, а годинешниве не се објавени сеуште. Изгледа во февруари.
Дечки во кратки црти од денес:
- Присутни Шилегов плус заменикот од град Скопје, од Пуиг јон Фрчковски адвокатот, од ФК Вардар Самоил, Мирко и адвокати на самсоненко, Драгче Томовски како стручно лице и од Комити.
Договорено е:
- Вардар да пушти барање до ПУИГ да ја прости каматата на долгот 60.000 евра и они ќе простат у Петок
- Од Град Скопје обезбедиле 100.000 евра, ќе ги пуштат до Вардар да се плати основицата на долгот и да биде сметката деблокирана. - Во меѓувреме ќе се обезбеди решение до Катарците да вклезат.
- Ваучерот од 170.000 евра ќе се реализира да се исплатат 4 плати за играчите, но сеуште не е излезен (првата недела на Февруари)
- Самсоненко треба да обезбеди 100.000 евра за да се земе некое засилување и да се пушти некоја плата.
- Утре ќе има состанок со играчите (саатница ќе знаеме до вечер). Би било добро ние да се појавиме таму за да се уверат да почнат со тренинзи.
- Ние преземаме обврска (иницијатива) да го распродадеме Градски стадион за еден натпревар. Прв домашен е Вардар - Пелистер, а картите да се пуштат веднаш преку МК Тикетс онлајн, средствата на наменска сметка да ги соберат и да се пуштат во УЈП преку Вардар за плати на играчите. ЗА ОВА БАРАМЕ ИТЕН СОСТАНОК МАСОВЕН ДА ЈА ОБРАЗЛОЖАМЕ ИДЕАТА ВО ДЕТАЛИ


Последнава точка ми делува малку нереална, ама премногу би ме израдувала доколку се оствари.. Не го земајте ова здраво за готово, затоа што не сум 100% сигурен во веродостојноста на информацииве, ама останатото се поклопува со другото што веќе е пишано тука и по медиумиве. Повторно слично решение како летово, повторно живуркање, овој пат би рекол ситуацијата е уште полоша, добро е што имаме некаква бодовна предност, а Беласица и Пелистер се слаби па постои надеж за опстанок, сепак да почекаме да видиме дали ова ќе се реализира и со каков состав би настапиле пролетва. Не знам зошто мораше волку да се чека кога уште од септември се знаеше состојбата, ова можеше многу порано да се покрене и да задржиме некои од оние кои заминаа зимава, ако веќе нема решение за целосно расчистување. Скептик сум за целава ситуација, ама ајде, да изгураме некако до мај, е тогаш веќе ќе мора или решение или банкрот.
Искрено не знам како може да биде полоша ситуацијата од изминатава есен кога сметката беше блокирана, играчите неисплатени, тренерите ја переа опремата и влечкаа храна од кафани за да имаат што да јадат во кампот. Поаматерски здравје. До овој момент ни заминаа три битни играчи ако сум добро запознаен, другото како Мартинага/Чарлс/Реџепи не е вредно за споменување. Го видовме нивниот ефект низ самите натпревари. Ни требаат сигурно најмалку 5 играчи ако останативе се задржат, но ајде да ја сочекаме прво утрешната средба со постоечкиот кадар.
Инаку точно е дека во план да оди натпреварот со Пелистер во виртуелна продажба. Очекував самите Комити да објават прво, па не сакав да пишувам било што. Тука сите ние треба да се покажеме на дело за Вардар, повеќе со купување на карти, а помалку со продавање демагогии...
 

Casual87

жжж
Член од
10 декември 2020
Мислења
37
Поени од реакции
87
После состанокот е кристално јасно. Самсоненко и кретениве Симев и Самоил се страната која влече надолу. Град Скопје нема дамка во ситуацијава. Ќе биде одблокирана сметката на Вардар, Панчев се повчекува сега..дури и преку Влада ќе оди се.Инаку разговорите со Катарците се на добар пат. Прифатиле да земат ЧИСТ клуб. Дефинитивно се заинтересирани за Аеродромите и не само за нив. Од идната недела чекаме одблокирање на сметките заради ваучерот.
 
Член од
1 август 2015
Мислења
769
Поени од реакции
1.246
После состанокот е кристално јасно. Самсоненко и кретениве Симев и Самоил се страната која влече надолу. Град Скопје нема дамка во ситуацијава. Ќе биде одблокирана сметката на Вардар, Панчев се повчекува сега..дури и преку Влада ќе оди се.Инаку разговорите со Катарците се на добар пат. Прифатиле да земат ЧИСТ клуб. Дефинитивно се заинтересирани за Аеродромите и не само за нив. Од идната недела чекаме одблокирање на сметките заради ваучерот.
Многу сигурно го кажа ова, дај боже да е така.
Автоматски споено мислење:

Точно е. Спомнав за ваучерите. Ланскиот не е искористен од страна на Вардар и според тоа што го разбрав сепак не е пропаднат, а годинешниве не се објавени сеуште. Изгледа во февруари.

Искрено не знам како може да биде полоша ситуацијата од изминатава есен кога сметката беше блокирана, играчите неисплатени, тренерите ја переа опремата и влечкаа храна од кафани за да имаат што да јадат во кампот. Поаматерски здравје. До овој момент ни заминаа три битни играчи ако сум добро запознаен, другото како Мартинага/Чарлс/Реџепи не е вредно за споменување. Го видовме нивниот ефект низ самите натпревари. Ни требаат сигурно најмалку 5 играчи ако останативе се задржат, но ајде да ја сочекаме прво утрешната средба со постоечкиот кадар.
Инаку точно е дека во план да оди натпреварот со Пелистер во виртуелна продажба. Очекував самите Комити да објават прво, па не сакав да пишувам било што. Тука сите ние треба да се покажеме на дело за Вардар, повеќе со купување на карти, а помалку со продавање демагогии...

Тоа е тоа... Ако има вакво нешто и кај нас, секако учествувам и го поддржувам
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.381
Поени од реакции
9.099
Сите со години што го следиме фан клубов, со години сме и меѓу најверните навивачи на ФК Вардар, вистинско време е да купиме еден цел блок! Да ги купиме заеднички, ќе ги сликаме на знаме, чисто за мотивација и мобилизација, :icon_mrgr: што повеќе средства да собереме да се исчисти клубот доколку е навистина изводливо да се предаде чист на нов спонзор.
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
564
Поени од реакции
796
Уште еднаш ќе пишам: Кој е во можност утре нека дојде кај Томче Софка пред 14 часот. По состанокот здравје боже ќе им упатиме и една поддршка на за мене хероите кои останаа во ФК Вардар.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.001
Поени од реакции
5.955
Секој чекор напред е добродојден. Убаво е и тоа што ќе бидеме и 6 месеци поблиску до истекот на договорот на самс така да купување време на еден начин ни иде исто во прилог. Сепак треба да се најде решение.

Колку е целата ситуација калакурница... Што уствари се случило и се решило од ова што пишувате овде, јас вака го читам сето ова уствари:

1. Главниот акционер (ГРАД СКОПЈЕ 51%) плаќа 100К евра (градски, наши пари) на вториот акционер (ПУИК 49% сопственост) за долг за играње на ФК ВАРДАР (нивниот клуб) на стадион изграден за потребите на ФК ВАРДАР. Ај тоа, ама истиот тој стадион беше уствари ГРАДСКИ во сопстевеност на главниот акционер па премина во сопственост на ПУИК бог знае како... Со други зборови овде нема ни трансфер на пари, трансакција на хартија е ова, каде на крај ПУИК ке испрати налог да се одблокира сметката. Нормално ова можеше многу порано ама не, мора малку драма и публицитет...

2.ПУИК ќе простел 60К евра КАМАТА на „долгот“ на ФК Вардар за играње на ФК Вардар на стадионот изграден за потребите на ФК Вардар... Истиот долг кој е стекнат затоа што ПУИК по промена на власт реши да му наплати на Вардар 45К евра од меч (сите други плаќаа 3 пати помалце за користење на истиот стадион - слога, шкенди, работнички, македонија, ренова, силекс, академија пандев). Нема да ни го намалат долгот односно главницата каде пак пута 3 ни ја сметаат и уште им ја „должиме“ на нашите соственици за користење на нашиот стадион. Од она што ве читам ваљда ќе биде одбиена од ваучерот кој го издава ВЛАДАТА, значи државни пари кој ќе заврши во ДРЖАВНА ФИРМА.... Значи уште еден фиктивен трансфер на хартија... Е сега дур беласица на пример си го користи стадионот во струмица за некој 200-300е од натпревар (мислам дека 10К евра годишно плаќаа закуп ние за еден меч во ЛЕ плаќаме колку они за 4 год) и користи ваучер за да се засили ние парите ги враќаме на државата и треба да сме благодарни (да не ме сфатите грешно, сум благодарен за се што „направија“ пошто и тоа не мораше и дури чудно ми е што се „помачиле“ да помогнат). Колку да ви е јасно во секоја држава клубовите кој играат во европа и кој го промиваат градот/државата носат „туристи“, полнат хотели итн добиваат бенефиции од државата/градот... Нормално нас кој не ебе, ние пута 3 си плаќаме за користење на стадионот.

3. Панчев ќе го простел долгот. Фала курцу и легендава да направи нешто човечки за Вардар (го едитирав постот легенда беше у наводници, сепак после ова може да му го вратам статутот, ова е сепак позитивен потез од него). Дали ги заслижил или не тие пари не е битно му се должеле, али еве ова му е прав потез, ни требаше помош ваљда ќе си стои на збор и ќе помогне.

4. Самс ќе дал 100К е за плати... Ова дур не го видам не е е за верување. Дај боже да е, збор да нема дека ги има ама до сега се изнаслушавме глупости и ветувања од него. Со оглед на тоа дека доста работи што му ги начукаа како точка еден и два се одбиваат на магичен начин ајде да се надеваме дека ќе стои на збор и дека ќе помогне.

5. Голема бладгодарност до КОМИТИ за се што направија до сега. Браво момци, и обавезно најдете начин како и ние од странство да може да си купиме карти/тоест блокови. Ако сакаме Вардар да застане на нозе ќе треба сите да помогнеме и тоа е тоа.

6. Катарци/аеродроми и остали приказни се смешни и веќе кажав за тоа. И тоа дај боже да е точно али мислам боље ќе им беше да не лажеа со приказната за извори на нафта у овче поле, фамозниот алшар, рудници за ураниум па дури за извори за вода... Мене тоа ми е толку неверојатна приказна да повеќе шанси давам Гоце Делчев од гроб да стане него некој катараци да го тргнат ТАВ од МКД... ТАВ има 18 аеродроми, преговата со уште 5-6 низ светот, со 20К вработени и 370 милки профит во лоша година за индустријата... Едина катарска фирма што се занимава со аеродромски бизнис е владина компанија... Нема логика, не дека немаат пари катарците али не гледам никаква бизнис логика на оваа зделка а од друга страна 1мил патници годишно ТАВ превезува преку истанбул така да и те како гледам стратешки битна цел за ТАВ да остане овде... Али со среќа нека тераат, битно тргнува работата.

7. Драган факин Томовски.... Овој заслижува посебна точка. Коњаникот објасни малку кој е, треба да се додаде и дека беше бивш претседател на Вардар и дека е поврзан со некоја холандска агенција за играчи. Он беше умешан со трансферот на Васовски во ГЕР на времето и мислам дека Вардар и Васовски извисија за некој 200К марки (не сум сигурен али се нешто такво ми се врти у главата). Дека треба на клоци да се избрка од МАК фудбалот треба. Дека во моментот е право решение за Вардар хммм, овојпат мислам да али краткорочно. Колку и да звучи чудно ова, во моментот во ситуацијата во која сме подобро краткорочно да влезе ваков лик него некој аматер што нема допирна точка со фудбалот и ќе учи на нас како Самоил на пример. Нас ни треба екипа сега а тоа значи 2-3 фудбалери кој ваљда овој ги има на лагер плус 2-3 што тренерите треба да ги донесат/имаат. Долгорчно овој може и да ја сјебе работата и да направи нешто. Сепак мислам дека е јасно дека слога ќе мора да освои титула следнава год така да ако овој остане најверојатно ќе не претвори во погон за шиткање играчи и повторно перење пари преку трансфери. Управа ако сакаме асална само странци како што направи Самс во ракометот иначе тешко нас со вакви ликови а реално други и немаме, среќа Џаро што не го убација у некоја комбинација пошто само уште он фали у сапуницата.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2017
Мислења
147
Поени од реакции
197
Секој чекор напред е добродојден. Убаво е и тоа што ќе бидеме и 6 месеци поблиску до истекот на договорот на самс така да купување време на еден начин ни иде исто во прилог. Сепак треба да се најде решение.

Колку е целата ситуација калакурница... Што уствари се случило и се решило од ова што пишувате овде, јас вака го читам сето ова уствари:

1. Главниот акционер (ГРАД СКОПЈЕ 51%) плаќа 100К евра (градски, наши пари) на вториот акционер (ПУИК 49% сопственост) за долг за играње на ФК ВАРДАР (нивниот клуб) на стадион изграден за потребите на ФК ВАРДАР. Ај тоа, ама истиот тој стадион беше уствари ГРАДСКИ во сопстевеност на главниот акционер па премина во сопственост на ПУИК бог знае како... Со други зборови овде нема ни трансфер на пари, трансакција на хартија е ова, каде на крај ПУИК ке испрати налог да се одблокира сметката. Нормално ова можеше многу порано ама не, мора малку драма и публицитет...

2.ПУИК ќе простел 60К евра КАМАТА на „долгот“ на ФК Вардар за играње на ФК Вардар на стадионот изграден за потребите на ФК Вардар... Истиот долг кој е стекнат затоа што ПУИК по промена на власт реши да му наплати на Вардар 45К евра од меч (сите други плаќаа 3 пати помалце за користење на истиот стадион - слога, шкенди, работнички, македонија, ренова, силекс, академија пандев). Нема да ни го намалат долгот односно главницата каде пак пута 3 ни ја сметаат и уште им ја „должиме“ на нашите соственици за користење на нашиот стадион. Од она што ве читам ваљда ќе биде одбиена од ваучерот кој го издава ВЛАДАТА, значи државни пари кој ќе заврши во ДРЖАВНА ФИРМА.... Значи уште еден фиктивен трансфер на хартија... Е сега дур беласица на пример си го користи стадионот во струмица за некој 200-300е од натпревар (мислам дека 10К евра годишно плаќаа закуп ние за еден меч во ЛЕ плаќаме колку они за 4 год) и користи ваучер за да се засили ние парите ги враќаме на државата и треба да сме благодарни (да не ме сфатите грешно, сум благодарен за се што „направија“ пошто и тоа не мораше и дури чудно ми е што се „помачиле“ да помогнат). Колку да ви е јасно во секоја држава клубовите кој играат во европа и кој го промиваат градот/државата носат „туристи“, полнат хотели итн добиваат бенефиции од државата/градот... Нормално нас кој не ебе, ние пута 3 си плаќаме за користење на стадионот.

3. Панчев ќе го простел долгот. Фала курцу и легендава да направи нешто човечки за Вардар (го едитирав постот легенда беше у наводници, сепак после ова може да му го вратам статутот, ова е сепак позитивен потез од него). Дали ги заслижил или не тие пари не е битно му се должеле, али еве ова му е прав потез, ни требаше помош ваљда ќе си стои на збор и ќе помогне.

4. Самс ќе дал 100К е за плати... Ова дур не го видам не е е за верување. Дај боже да е, збор да нема дека ги има ама до сега се изнаслушавме глупости и ветувања од него. Со оглед на тоа дека доста работи што му ги начукаа како точка еден и два се одбиваат на магичен начин ајде да се надеваме дека ќе стои на збор и дека ќе помогне.

5. Голема бладгодарност до КОМИТИ за се што направија до сега. Браво момци, и обавезно најдете начин како и ние од странство да може да си купиме карти/тоест блокови. Ако сакаме Вардар да застане на нозе ќе треба сите да помогнеме и тоа е тоа.

6. Катарци/аеродроми и остали приказни се смешни и веќе кажав за тоа. И тоа дај боже да е точно али мислам боље ќе им беше да не лажеа со приказната за извори на нафта у овче поле, фамозниот алшар, рудници за ураниум па дури за извори за вода... Мене тоа ми е толку неверојатна приказна да повеќе шанси давам Гоце Делчев од гроб да стане него некој катараци да го тргнат ТАВ од МКД... ТАВ има 18 аеродроми, преговата со уште 5-6 низ светот, со 20К вработени и 370 милки профит во лоша година за индустријата... Едина катарска фирма што се занимава со аеродромски бизнис е владина компанија... Нема логика, не дека немаат пари катарците али не гледам никаква бизнис логика на оваа зделка а од друга страна 1мил патници годишно ТАВ превезува преку истанбул така да и те како гледам стратешки битна цел за ТАВ да остане овде... Али со среќа нека тераат, битно тргнува работата.

7. Драган факин Томовски.... Овој заслижува посебна точка. Коњаникот објасни малку кој е, треба да се додаде и дека беше бивш претседател на Вардар и дека е поврзан со некоја холандска агенција за играчи. Он беше умешан со трансферот на Васовски во ГЕР на времето и мислам дека Вардар и Васовски извисија за некој 200К марки (не сум сигурен али се нешто такво ми се врти у главата). Дека треба на клоци да се избрка од МАК фудбалот треба. Дека во моментот е право решение за Вардар хммм, овојпат мислам да али краткорочно. Колку и да звучи чудно ова, во моментот во ситуацијата во која сме подобро краткорочно да влезе ваков лик него некој аматер што нема допирна точка со фудбалот и ќе учи на нас како Самоил на пример. Нас ни треба екипа сега а тоа значи 2-3 фудбалери кој ваљда овој ги има на лагер плус 2-3 што тренерите треба да ги донесат/имаат. Долгорчно овој може и да ја сјебе работата и да направи нешто. Сепак мислам дека е јасно дека слога ќе мора да освои титула следнава год така да ако овој остане најверојатно ќе не претвори во погон за шиткање играчи и повторно перење пари преку трансфери. Управа ако сакаме асална само странци како што направи Самс во ракометот иначе тешко нас со вакви ликови а реално други и немаме, среќа Џаро што не го убација у некоја комбинација пошто само уште он фали у сапуницата.
Ај не ти реплицирам, бидејќи последниот пат кога влегов во дискусија со тебе, таканаречените администратори од форумов ме банираа на 15 дена, додека пак тебе и рускиот готвач ве штитат како да сте посебен заштитен вид на поларна мечка, иако секогаш први провоцирате со разни навреди и закани, ама тоа е....дијаспората нели отсекогаш имала предност кај нас (за жал).
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.840
Поени од реакции
51.952
Вистина било ова со Катарциве бре :D
Како што кажав претходно, лошо е што они се дојдени за друго и повторно некои партиски поставени фаци ќе работат со нивните пари. Да се надеваме дека овие ќе одберат некои поспортски настроени верзии од претходните, иако што може да се очекува од партиски фаци. Изгледа Драган Томовски би имал некаква улога, веројатно и Грне би добил некоја функција.

Е како ќе опстанеме дотогаш, тоа ќе биде тешка приказна за гледање. Полусезонава се завршува само ради иницијативата на луѓе од Комити, инаку ќе беше папала Маца.

Да се насмееме малку на Матејчо и неговиот избрзан потпис за Слога. Се му ебам :D
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
4.256
Секој чекор напред е добродојден. Убаво е и тоа што ќе бидеме и 6 месеци поблиску до истекот на договорот на самс така да купување време на еден начин ни иде исто во прилог. Сепак треба да се најде решение.

Колку е целата ситуација калакурница... Што уствари се случило и се решило од ова што пишувате овде, јас вака го читам сето ова уствари:

1. Главниот акционер (ГРАД СКОПЈЕ 51%) плаќа 100К евра (градски, наши пари) на вториот акционер (ПУИК 49% сопственост) за долг за играње на ФК ВАРДАР (нивниот клуб) на стадион изграден за потребите на ФК ВАРДАР. Ај тоа, ама истиот тој стадион беше уствари ГРАДСКИ во сопстевеност на главниот акционер па премина во сопственост на ПУИК бог знае како... Со други зборови овде нема ни трансфер на пари, трансакција на хартија е ова, каде на крај ПУИК ке испрати налог да се одблокира сметката. Нормално ова можеше многу порано ама не, мора малку драма и публицитет...

2.ПУИК ќе простел 60К евра КАМАТА на „долгот“ на ФК Вардар за играње на ФК Вардар на стадионот изграден за потребите на ФК Вардар... Истиот долг кој е стекнат затоа што ПУИК по промена на власт реши да му наплати на Вардар 45К евра од меч (сите други плаќаа 3 пати помалце за користење на истиот стадион - слога, шкенди, работнички, македонија, ренова, силекс, академија пандев). Нема да ни го намалат долгот односно главницата каде пак пута 3 ни ја сметаат и уште им ја „должиме“ на нашите соственици за користење на нашиот стадион. Од она што ве читам ваљда ќе биде одбиена од ваучерот кој го издава ВЛАДАТА, значи државни пари кој ќе заврши во ДРЖАВНА ФИРМА.... Значи уште еден фиктивен трансфер на хартија... Е сега дур беласица на пример си го користи стадионот во струмица за некој 200-300е од натпревар (мислам дека 10К евра годишно плаќаа закуп ние за еден меч во ЛЕ плаќаме колку они за 4 год) и користи ваучер за да се засили ние парите ги враќаме на државата и треба да сме благодарни (да не ме сфатите грешно, сум благодарен за се што „направија“ пошто и тоа не мораше и дури чудно ми е што се „помачиле“ да помогнат). Колку да ви е јасно во секоја држава клубовите кој играат во европа и кој го промиваат градот/државата носат „туристи“, полнат хотели итн добиваат бенефиции од државата/градот... Нормално нас кој не ебе, ние пута 3 си плаќаме за користење на стадионот.

3. Панчев ќе го простел долгот. Фала курцу и легендава да направи нешто човечки за Вардар (го едитирав постот легенда беше у наводници, сепак после ова може да му го вратам статутот, ова е сепак позитивен потез од него). Дали ги заслижил или не тие пари не е битно му се должеле, али еве ова му е прав потез, ни требаше помош ваљда ќе си стои на збор и ќе помогне.

4. Самс ќе дал 100К е за плати... Ова дур не го видам не е е за верување. Дај боже да е, збор да нема дека ги има ама до сега се изнаслушавме глупости и ветувања од него. Со оглед на тоа дека доста работи што му ги начукаа како точка еден и два се одбиваат на магичен начин ајде да се надеваме дека ќе стои на збор и дека ќе помогне.

5. Голема бладгодарност до КОМИТИ за се што направија до сега. Браво момци, и обавезно најдете начин како и ние од странство да може да си купиме карти/тоест блокови. Ако сакаме Вардар да застане на нозе ќе треба сите да помогнеме и тоа е тоа.

6. Катарци/аеродроми и остали приказни се смешни и веќе кажав за тоа. И тоа дај боже да е точно али мислам боље ќе им беше да не лажеа со приказната за извори на нафта у овче поле, фамозниот алшар, рудници за ураниум па дури за извори за вода... Мене тоа ми е толку неверојатна приказна да повеќе шанси давам Гоце Делчев од гроб да стане него некој катараци да го тргнат ТАВ од МКД... ТАВ има 18 аеродроми, преговата со уште 5-6 низ светот, со 20К вработени и 370 милки профит во лоша година за индустријата... Едина катарска фирма што се занимава со аеродромски бизнис е владина компанија... Нема логика, не дека немаат пари катарците али не гледам никаква бизнис логика на оваа зделка а од друга страна 1мил патници годишно ТАВ превезува преку истанбул така да и те како гледам стратешки битна цел за ТАВ да остане овде... Али со среќа нека тераат, битно тргнува работата.

7. Драган факин Томовски.... Овој заслижува посебна точка. Коњаникот објасни малку кој е, треба да се додаде и дека беше бивш претседател на Вардар и дека е поврзан со некоја холандска агенција за играчи. Он беше умешан со трансферот на Васовски во ГЕР на времето и мислам дека Вардар и Васовски извисија за некој 200К марки (не сум сигурен али се нешто такво ми се врти у главата). Дека треба на клоци да се избрка од МАК фудбалот треба. Дека во моментот е право решение за Вардар хммм, овојпат мислам да али краткорочно. Колку и да звучи чудно ова, во моментот во ситуацијата во која сме подобро краткорочно да влезе ваков лик него некој аматер што нема допирна точка со фудбалот и ќе учи на нас како Самоил на пример. Нас ни треба екипа сега а тоа значи 2-3 фудбалери кој ваљда овој ги има на лагер плус 2-3 што тренерите треба да ги донесат/имаат. Долгорчно овој може и да ја сјебе работата и да направи нешто. Сепак мислам дека е јасно дека слога ќе мора да освои титула следнава год така да ако овој остане најверојатно ќе не претвори во погон за шиткање играчи и повторно перење пари преку трансфери. Управа ако сакаме асална само странци како што направи Самс во ракометот иначе тешко нас со вакви ликови а реално други и немаме, среќа Џаро што не го убација у некоја комбинација пошто само уште он фали у сапуницата.
5. Ја знам дека планот им е и во странство да може да се купуваат карти. Ќе си објават самите подетално деновиве.
7. Во врска со трансферот на Васоски, тука пред се Вардар ја замрси работата и избегнуваше да ја прикаже правата сума платена од Франкфурт затоа што Цементарница побаруваше 40 %, по претходен договор направен меѓу Вардар и цементарците при доаѓањето на Тетовче на Градски во 2001. Томовски само се погоди тој период во Цементарница како директор и сосем нормално си ги побаруваше пари кои им следуваа.
На страна од ова, Томовски сега заедно со Комити одигра голема улога во отплеткување на наталожените проблеми. Доколку не ви е за верување, слободно прашајте некој истакнат член на навивачката група и истово ќе ви го потврдат.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.840
Поени од реакции
51.952
2.ПУИК ќе простел 60К евра КАМАТА на „долгот“ на ФК Вардар за играње на ФК Вардар на стадионот изграден за потребите на ФК Вардар... Истиот долг кој е стекнат затоа што ПУИК по промена на власт реши да му наплати на Вардар 45К евра од меч (сите други плаќаа 3 пати помалце за користење на истиот стадион - слога, шкенди, работнички, македонија, ренова, силекс, академија пандев). Нема да ни го намалат долгот односно главницата каде пак пута 3 ни ја сметаат и уште им ја „должиме“ на нашите соственици за користење на нашиот стадион. Од она што ве читам ваљда ќе биде одбиена од ваучерот кој го издава ВЛАДАТА, значи државни пари кој ќе заврши во ДРЖАВНА ФИРМА.... Значи уште еден фиктивен трансфер на хартија... Е сега дур беласица на пример си го користи стадионот во струмица за некој 200-300е од натпревар (мислам дека 10К евра годишно плаќаа закуп ние за еден меч во ЛЕ плаќаме колку они за 4 год) и користи ваучер за да се засили ние парите ги враќаме на државата и треба да сме благодарни (да не ме сфатите грешно, сум благодарен за се што „направија“ пошто и тоа не мораше и дури чудно ми е што се „помачиле“ да помогнат). Колку да ви е јасно во секоја држава клубовите кој играат во европа и кој го промиваат градот/државата носат „туристи“, полнат хотели итн добиваат бенефиции од државата/градот... Нормално нас кој не ебе, ние пута 3 си плаќаме за користење на стадионот.
Ова било лага на претходната управа. Никој не им наплаќал поскапо, сите екипи плаќале исто.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
4.256
Вистина било ова со Катарциве бре :D
Како што кажав претходно, лошо е што они се дојдени за друго и повторно некои партиски поставени фаци ќе работат со нивните пари. Да се надеваме дека овие ќе одберат некои поспортски настроени верзии од претходните, иако што може да се очекува од партиски фаци. Изгледа Драган Томовски би имал некаква улога, веројатно и Грне би добил некоја функција.

Е како ќе опстанеме дотогаш, тоа ќе биде тешка приказна за гледање. Полусезонава се завршува само ради иницијативата на луѓе од Комити, инаку ќе беше папала Маца.

Да се насмееме малку на Матејчо и неговиот избрзан потпис за Слога. Се му ебам :D
Борбата за позиции допрва ќе почне. Тоа ни е јасно на сите. Тука своја шанса ќе гледаат и менаџерите Ѓошевски/Јовков, блиски на оваа власт.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.001
Поени од реакции
5.955
5. Ја знам дека планот им е и во странство да може да се купуваат карти. Ќе си објават самите подетално деновиве.
7. Во врска со трансферот на Васоски, тука пред се Вардар ја замрси работата и избегнуваше да ја прикаже правата сума платена од Франкфурт затоа што Цементарница побаруваше 40 %, по претходен договор направен меѓу Вардар и цементарците при доаѓањето на Тетовче на Градски во 2001. Томовски само се погоди тој период во Цементарница како директор и сосем нормално си ги побаруваше пари кои им следуваа.
На страна од ова, Томовски сега заедно со Комити одигра голема улога во отплеткување на наталожените проблеми. Доколку не ви е за верување, слободно прашајте некој истакнат член на навивачката група и истово ќе ви го потврдат.

7. taka nesto bese, znam tomovski go brkase vardar za tie 200K... u sekoj slucaj prilicno maten lik uste od vremeto.
Автоматски споено мислење:

Ова било лага на претходната управа. Никој не им наплаќал поскапо, сите екипи плаќале исто.
ne... ova bese objavuveno uste togas, se sekavam se zalea uste pred da igrame LE. tarifite im gi dignaa zatoa sto navodno igrame grupi i deka sega sme mozele poveke da platime sto apla nema vrska sepak se raboti za "iznajmuvanje" na istiot stadion.

ne se ni ovie mnogu za veruvanje, ne zaboravaj da go napravea ISTOTO ova lani ke igravme LS pretkvalifikacii, ke kesiravme i ke platevme del od dolgot ama togas pobitno bese sloga da igra evropa nego da se resi ova.
Автоматски споено мислење:

Ај не ти реплицирам, бидејќи последниот пат кога влегов во дискусија со тебе, таканаречените администратори од форумов ме банираа на 15 дена, додека пак тебе и рускиот готвач ве штитат како да сте посебен заштитен вид на поларна мечка, иако секогаш први провоцирате со разни навреди и закани, ама тоа е....дијаспората нели отсекогаш имала предност кај нас (за жал).
zosto uopste pisuvas na temata, idi drkaj na metalurg i ne ne zamaraj ovde.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
1.953
Поени од реакции
3.429
Искрено не знам како може да биде полоша ситуацијата од изминатава есен кога сметката беше блокирана, играчите неисплатени, тренерите ја переа опремата и влечкаа храна од кафани за да имаат што да јадат во кампот. Поаматерски здравје. До овој момент ни заминаа три битни играчи ако сум добро запознаен, другото како Мартинага/Чарлс/Реџепи не е вредно за споменување. Го видовме нивниот ефект низ самите натпревари. Ни требаат сигурно најмалку 5 играчи ако останативе се задржат, но ајде да ја сочекаме прво утрешната средба со постоечкиот кадар.
Полоша од аспект на играчки кадар. И тогаш и сега играчите беа неисплатени, и тогаш и сега имаше некои најави за склопување некаков буџет за да се изгура полусезона, ќе видиме дали овојпат ќе се исполнат ветувањата и најавите. И летово касневме превише со припреми, ама губењето на Тетовче може да биде голем проблем, и искрено не знам како би го надополниле отсуството на Мицевски и Цветановски, на грб го носеа тимот минатава полусезона. Ќе фали и Јовче иако не беше носител како двајцава.
Гледајки и кои играчи се достапни од домашниве, многу опции баш и нема, а за наоѓање странци кои би имале некаков импакт со оглед на ситуацијата во клубот ќе биде малце потешко. Вака како најреални и изгледни опции што би ги издвоил се Ефремов како голман, некој од Ристо Митревски/Мојсов од штопери, евентуално некоја позајмица на овие што немаат минутажа ко Зајков (тешко изводливо ради платата), и од среден ред Дурански и оној Тошевски што беше во Работнички колку да пополнува место. Во напад не гледам некои достапни опции, освен и тука да се проба некоја позајмица да се извлече на некој од гастербајтериве што немаат минутажа. Иако во моментов веројатно играчкиот кадар е последна работа за која треба да се грижиме, сепак опстанок треба да е приоритет затоа што евентуално испаѓање може уште толку проблеми да донесе во иднина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom