Фан Клуб: Вардар

Член од
3 септември 2020
Мислења
64
Поени од реакции
147
Нема појака тема на форумов од оваа за Вардар.
Сценарија левел Тарантино.
Ајде само добро да се заврше за нашиот Вардар ❤
 
Член од
1 август 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.260
Добар дел од вас више се прилично напорни со циничниве коментари. Ако ви е до мајтап и смеа, терајте си го на друг дел од форумот. Знаеме сите добро дека ситуацијата не е сјајна, но не мора постојано да додавате сол на отворена рана. Има луѓе во градов што даваат максимални напори да се одблокира сметката во најкраток рок и да може да се искористи ваучерот за исплата на играчите, со што конечно би стартувале и подготовките.
И што ако се исплатат? За да после пак играат за без пари до лето. И кој ќе игра? Просек 18 години.

Не сум циничен, само ги копирам оние што пуштаат патки за дојави за да видат како ми е мене кога ги читам.

Секоја чест за тие што се залагаат за средување на овој хаос, но секое решение е краткорочно и привремено.

Државен клуб, треба да го среди државата. Да им се изнаебе на сите кримоси во Вардар и тек после да бара спас.

Никој како Вардар од Скопје!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.069
Поени од реакции
6.193
И што ако се исплатат? За да после пак играат за без пари до лето. И кој ќе игра? Просек 18 години.

Не сум циничен, само ги копирам оние што пуштаат патки за дојави за да видат како ми е мене кога ги читам.

Секоја чест за тие што се залагаат за средување на овој хаос, но секое решение е краткорочно и привремено.

Државен клуб, треба да го среди државата. Да им се изнаебе на сите кримоси во Вардар и тек после да бара спас.

Никој како Вардар од Скопје!

Ili bar neka go prodadat. Preku kur mi r da citam kako puig ima 49% a ne blokira. Kako nie plakame basnoslovni kirii za gradski a drugi za kikiriki dobivaat koncesii. 51% ima grad skopje a za kur ne gi biva ni da rascistat ni pari da dadat ni da ovozmozat lokacija za sopstven stadion.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
834
Поени од реакции
1.072
Цинични сте сите вие што 2 години по ред пишувате за потенцијални инвеститори и секој пост ви е со некаков датум за решавање на ситуацијата а до таков не сме ни близу дојдени.
Кога вие може да не дупите 2 години со лажни информации од рукав истресени, на цела мака можеме па и ние на наша сметка да се троламе.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.827
Поени од реакции
4.322
И што ако се исплатат? За да после пак играат за без пари до лето. И кој ќе игра? Просек 18 години.

Не сум циничен, само ги копирам оние што пуштаат патки за дојави за да видат како ми е мене кога ги читам.

Секоја чест за тие што се залагаат за средување на овој хаос, но секое решение е краткорочно и привремено.

Државен клуб, треба да го среди државата. Да им се изнаебе на сите кримоси во Вардар и тек после да бара спас.

Никој како Вардар од Скопје!
А какви решенија очекуваш ти во 5 за 12 кога имаш клуб со блокирана сметка, раководство и сопственик кои ни си ги исполнуваат обврските, без дефиниран тим и стручен штаб?! Сега мора да се реагира локално, на гасење на пожарот, да се спаси што може да се спаси. Да не мислиш у моментов ќе се крои план за наредни 20 години!?
Вардар има право на лански и овогодишен ваучер. Сосем доволно да ги прегрми најкритичните моменти, но мора да се најде решение за долгот кон ЈПССДП што побрзо. И тоа е ставено како приоритет на средбата на Комити во Градот пред 2 дена.
Цинични сте сите вие што 2 години по ред пишувате за потенцијални инвеститори и секој пост ви е со некаков датум за решавање на ситуацијата а до таков не сме ни близу дојдени.
Кога вие може да не дупите 2 години со лажни информации од рукав истресени, на цела мака можеме па и ние на наша сметка да се троламе.
Ја пуштам 2 години по ред муабети за потенцијални инвеститори од ракав истресени!? Очигледно не знаеш што зборуваш. Тоа што има неколкумина такви... не значи дека останатите се должни да читаат малограѓански муабети у најмала рука.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.069
Поени од реакции
6.193
А какви решенија очекуваш ти во 5 за 12 кога имаш клуб со блокирана сметка, раководство и сопственик кои ни си ги исполнуваат обврските, без дефиниран тим и стручен штаб?! Сега мора да се реагира локално, на гасење на пожарот, да се спаси што може да се спаси. Да не мислиш у моментов ќе се крои план за наредни 20 години!?
Вардар има право на лански и овогодишен ваучер. Сосем доволно да ги прегрми најкритичните моменти, но мора да се најде решение за долгот кон ЈПССДП што побрзо. И тоа е ставено како приоритет на средбата на Комити во Градот пред 2 дена.

Ја пуштам 2 години по ред муабети за потенцијални инвеститори од ракав истресени!? Очигледно не знаеш што зборуваш. Тоа што има неколкумина такви... не значи дека останатите се должни да читаат малограѓански муабети у најмала рука.

Dolg kon sopstvenikot. Dolg nastanat od ludi tarifi za igranje u LE kade ne repnaa puta 5 u sporedba so skendi i drugite. Ova se resava za 1min, neka go oprostat dolgot ako im e do Vardar i ako sakaat da pomognat.
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2011
Мислења
834
Поени од реакции
1.072
Кризата трае 2 години значи веќе 2 години чекаме решение, не чекаме решение 5 за 12, зашто проблемот не е од пред 5 минути туку од пред 2 години.
А со оглед на фактот дека јас не видов ниту еден потенцијален инвеститор официјално да покаже интерес за Вардар, твоите информации дали се од рукав или не се од рукав истресени не менува многу ,кога на крај пак нема заинтересирани инвеститори.
 

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
309
Поени од реакции
768
@Skopje Rossonera имаш информации за колкава сума на ваучериве се работи?
И како се конвертираат истите у кеш?

И да, што вика Кано, како бе клубов му е должник на сопственикот?
Ова сеа би му дошло ко русинов да бара кирија што се тренирало у Хиподром...

Се надевам луѓето кои се у преговори со ПУИГ ќе изнајдат можност за олеснителни околности околу долгот кон нив.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.827
Поени од реакции
4.322
Кризата трае 2 години значи веќе 2 години чекаме решение, не чекаме решение 5 за 12, зашто проблемот не е од пред 5 минути туку од пред 2 години.
А со оглед на фактот дека јас не видов ниту еден потенцијален инвеститор официјално да покаже интерес за Вардар, твоите информации дали се од рукав или не се од рукав истресени не менува многу ,кога на крај пак нема заинтересирани инвеститори.
Кризата може и 10 години да трае, и уште толку да чекаме решение. Сигурно нема да биде ја и ти кога ќе посакаме. 5 за 12 е затоа што дел од играчите веќе се разбегаа, преостанатите не сакаат да започнат додека стварно не бидат исплатени и прашање дали ќе останат.
Додека за второто очигледно не се разбираме. Ја информации за заинтересирани инвеститори што влагаат во Вардар не сум споделувал, туку тоа си го направија лично Ќириќ за Германците и Тупан за Бугарот кого го донесе и на состаноци во Скопје, но не најдоа заеднички јазик со баграта на Самсоненко. Или си заборавил изгледа? Единствено што нафрлив е дека има индиции за некаква опција од Катар, со една многу битна напомена дека сето тоа е условено од друг поголем проект. И таа варијанта според кажување на присутните од Комити на состанок со Градот, не е загубена за Вардар. Затоа не ми ставај на грб работи што не сум ги кажал.
Автоматски споено мислење:

@Skopje Rossonera имаш информации за колкава сума на ваучериве се работи?
И како се конвертираат истите у кеш?

И да, што вика Кано, како бе клубов му е должник на сопственикот?
Ова сеа би му дошло ко русинов да бара кирија што се тренирало у Хиподром...

Се надевам луѓето кои се у преговори со ПУИГ ќе изнајдат можност за олеснителни околности околу долгот кон нив.
Ланскиот е околу 170.000 евра. За годинашниве не знам дали има информација сеуште. Тој ќе можел да се искористи од Февруари.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
834
Поени од реакции
1.072
Не знам што го свати лично, не знам точно пто ти си кажал, не нотирам кој што кога кажал, немам време до толку... али изминативе 2 години , ај поточно последнава година дена откако самсоненко се поблизу е до излез од вардар излегоа милион информации а ни една не беше издржана, нај јака беше онаа дека другар му ги видел катарците како влагаат кај стево(тоа да ти било исламска верска заедница) и затоа е се поголем скептицизмот за се што ќе се напише тука од било кој.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
1.966
Поени од реакции
3.490
Јасно ми е дека во моментов единствена опција е некое такво 5 до 12 решение колку да се изгура сезонава, и евентуално да се проба да се обезбеди опстанок, ама како се движат работиве, мене се пореална и поизгледна опција ми делува банкрот и ваквите „решенија“ како само да даваат лажна надеж и да ја одложуваат реалноста која пак ќе не стигне. Еве и да се деси сега некако со ваучерите да се изгура сезонава, дали имаме гаранција дека УЕФА нема да тропне на врата и да прочешла, поготово што 2 сезони по ред останувавме без лиценца поради финансиски проблеми, и дека нема да ни направат проблеми. Долгот пак останува, а не ми личи дека има интерес или некакво поместување околу исплаќање на истиот, ова со датумиве и гаранцииве од Самсоненко е смешно веќе и никако не го земам за озбилно. Си продолжуваат со терање интерни војни и политики со моменталнава гарнитура на Град Скопје, да имаше реален интерес за решавање на ситуацијата, немаше да се дозволи 2 сезони по ред да паднат во вода и да се испуштат загарантирани речиси 2 милиони евра кои ќе покриеа поголем дел од наталожениот долг и решавање на ситуацијата по многу полесен пат.

Него, некој поупатен, може ли во кратки црти да објасни што всушност ќе значи банкрот, што со долгот, што со клубот, што со историјата и титулите и како би се одвивало понатака функционирањето?
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.549
Поени од реакции
3.113
Јасно ми е дека во моментов единствена опција е некое такво 5 до 12 решение колку да се изгура сезонава, и евентуално да се проба да се обезбеди опстанок, ама како се движат работиве, мене се пореална и поизгледна опција ми делува банкрот и ваквите „решенија“ како само да даваат лажна надеж и да ја одложуваат реалноста која пак ќе не стигне. Еве и да се деси сега некако со ваучерите да се изгура сезонава, дали имаме гаранција дека УЕФА нема да тропне на врата и да прочешла, поготово што 2 сезони по ред останувавме без лиценца поради финансиски проблеми, и дека нема да ни направат проблеми. Долгот пак останува, а не ми личи дека има интерес или некакво поместување околу исплаќање на истиот, ова со датумиве и гаранцииве од Самсоненко е смешно веќе и никако не го земам за озбилно. Си продолжуваат со терање интерни војни и политики со моменталнава гарнитура на Град Скопје, да имаше реален интерес за решавање на ситуацијата, немаше да се дозволи 2 сезони по ред да паднат во вода и да се испуштат загарантирани речиси 2 милиони евра кои ќе покриеа поголем дел од наталожениот долг и решавање на ситуацијата по многу полесен пат.

Него, некој поупатен, може ли во кратки црти да објасни што всушност ќе значи банкрот, што со долгот, што со клубот, што со историјата и титулите и како би се одвивало понатака функционирањето?
sega deka ke ima bankrot ne mi se veruva bidejki toa ne bi bilo vo interes na sams/OK. go mislam toa deka vo slucaj na bankrot verojatno ke im go odzemat klubot i vo takvo scenario ke ostanat so akademijata i kampot vo hipodrom, no bez klub i so toa tie objekti ke im ostanat bezkorisni bez golema moznost da gi unovcat (ovaka vo kombinacija so klubot se nadevaat nekogas da se pojavi potencijalen investitor na koj tie stvari ke mu gi naplatat). zaradi toa i kako letoto ocekuvam so bugdet light da prodolzat od novo i togas da bide history repeats.

inaku ne sum siguren sto bi se slucilo nekogas ako dojde do bankrot (toa moze slednoto leto da se sluci ako nekoi od fudbalerite stignat daleku so tuzbi za neisplateni plati). voobicno klubot togas se prefrla vo niska liga, no mislam deka e razlicno vo sekoja drzava. mozda najubavo/najblago scenario bi bilo bankrot ->odzemanje na klubot od strana na gradot->prefrluvanje samo vo 2. liga i tamu restart bez dolgovi. e sega, nemam pojma toa zakonski dali e mozno, ama hej, ziveeme vo makedonija, zakonite ne ja vredat ni hartijata na koja se napisani :D
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
924
Поени од реакции
1.287
Него јутре у колко саат ќе биде састанакат? Да не биде како у каубојскине филмови у подне.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.909
Поени од реакции
52.322
Банкрот во Македонија, значи дека си го пререгистрираш клубот на друго име, си ги бришеш долговите со амин од горе и кур не те боли за оние на кои им должиш. На хартија си различен клуб, ама сите знаат дека си истиот клуб од претходно :D

Туку Самс го заглавија од повеќе страни. Бившите играчи го наместија и му го свртија грбот. Он и тогаш не беше наивен, влоговите во спортот ги враќаше неколкукратно со други бизниси. Комуњарава го дотепаа со рекети, му ги прогласија сите планови за УМРЕНО. Не е будала да земе да ги плаќа и долговите, да немаше уште некои објекти кои може да ги исплати, сега ќе го болеше кур, никогаш немаше да се замара за Македонија повеќе. Ама си гледа он да се испазари, да може да продолжи да гради или да му тргнат обвиненија или да го ослободат од долгот. А партиските хиени во претходната гарнитура си имаат накалемено долгови на нивна сметка, не сакаат и они да си одат без пари.
Сум спомнал, ова се решава со Сашо Мијалков потег, од утре викам клубот нема долгови, ебете си мајката. Секој што е на власт, може што сака да прави. Ќе плаќам долгови за Самоил што кркал ручеци во ресторани, ме заболе курот. Ама, не сакаат да го водат клубот, сакаат некој да дава пари од страна, а они да му уфрлат нови партиски гниди од друга гарнитура, да крадат од колачот. Многу пари се вртат во фудбалот, не се будали.
Плус, сите знаеме дека Слога МОРА да биде шампион овие години, со оглед на влијуанието на Омер и Груби, мало морген дека ќе има поголема желба да се реши трајно проблемот во Вардар.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.549
Поени од реакции
3.113
Банкрот во Македонија, значи дека си го пререгистрираш клубот на друго име, си ги бришеш долговите со амин од горе и кур не те боли за оние на кои им должиш. На хартија си различен клуб, ама сите знаат дека си истиот клуб од претходно :D
abe taka ako gledame nekoj potencijalen investitor neka prezemi bilo koj drug klub i neka go krsti vardar itn. problemot e sto bez klasicen bankrot oficijalno se gubat titulite, rejtingot kaj UEFA itn. togas noviot klub moze da se narekuva vardar, ama toa ke bide bas nov klub.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom