Фан Клуб: Вардар

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.223
Поени од реакции
48.372
Дефинитивно Жуниор недостасува премногу во составов. Ако не се врати со Работнички, ќе биде многу тешко да се победи. Некако најопасни се кога се долу на табелата со серија порази. Ме плашат дека ќе ни скинат бодови.
Денес имавме среќа што брзо го отворивме резултатот и го оставивме противникот да напаѓа. Имаме добра дефанзива и уште на средина ги сечеме противничките акции. Затоа ми се допаѓа Адем, знае да спречува противнички напади, но фер е да се признае дека нема некоја значајна техника, а и шутот му е очобол. Имаше уште една ситуација каде што можеше да даде гол, а он шутна преслабо. Дури и за голот немаше сјаен шут, но за среќа му помина на голманот низ раце.
Многу зависиме и од Најдовски, како и од Новак во одбраната.
Попзлатанов и Цветановски на иста страна е дефинитивно канцерогена комбинација. Прелошо се снаоѓаат заедно. Кај Матеј има напредок, дриблингот му е подобрен, но одново некако нема завршница, го нема ни оној крајниот пас. Јовче е очаен, особено како офанзивен бек.
Аврамовски без сомнение ни е најопасен во нападот во моментов, штета што денес не му фатија неколку шутеви од добра ситуација.
Борец едно време ја презема иницијативата и можеа да израмнат, но по вторниот погодок од контра која мораше многу подобро да се изведе, можевме да им дадеме уште неколку голови.
Недостасува напаѓач и тоа е повеќе од очигледно. Имавме една ситуација каде што некој повлече напад (мислам Аврамовски), Јовче втрчува на крило, Цветановски место да вкрсти и да тргне во средина на шеснаесетник, со што единствениот дефанзивец ќе мораше да остави празен простор или за нашето крило или за напаѓачот, тој трча на крила во линија со Попзлатанов. Се дуплираа и пропадна акцијата.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
1.894
Поени од реакции
3.167
Со Ибиши да се надеваме дека колку толку ќе добиеме опција плус во нападот, засега остави подобар впечаток од Колевски и тоа влева малце надеж. Очајно фали Жуниор, ама и во ваква ситуација, Попзлатанов не смее да игра на лева страна, подобро Брда да игра таму, Јовче е ептен едно-димензионален и може да биде од корист само по таа десна страна, лево се губи скроз, нема ни дриблинг ни ништо, џабе просторот што му се отвара. И мене малку ме плаши Работнички, но од друга страна Жуниор денес беше на клупа, се надевам ќе биде спремен за во недела. На Градски мора да ги собираме бодовите, имаме убав распоред и ќе биде добро да добиеме што е можно повеќе до крајот на оваа полусезона
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.292
Поени од реакции
3.756
prviot gol iako sutira avramovski sepak mislam deka nekoj drug go dade, topkata smeni pravec
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.602
Дефинитивно Жуниор недостасува премногу во составов. Ако не се врати со Работнички, ќе биде многу тешко да се победи. Некако најопасни се кога се долу на табелата со серија порази. Ме плашат дека ќе ни скинат бодови.
Денес имавме среќа што брзо го отворивме резултатот и го оставивме противникот да напаѓа. Имаме добра дефанзива и уште на средина ги сечеме противничките акции. Затоа ми се допаѓа Адем, знае да спречува противнички напади, но фер е да се признае дека нема некоја значајна техника, а и шутот му е очобол. Имаше уште една ситуација каде што можеше да даде гол, а он шутна преслабо. Дури и за голот немаше сјаен шут, но за среќа му помина на голманот низ раце.
Многу зависиме и од Најдовски, како и од Новак во одбраната.
Попзлатанов и Цветановски на иста страна е дефинитивно канцерогена комбинација. Прелошо се снаоѓаат заедно. Кај Матеј има напредок, дриблингот му е подобрен, но одново некако нема завршница, го нема ни оној крајниот пас. Јовче е очаен, особено како офанзивен бек.
Аврамовски без сомнение ни е најопасен во нападот во моментов, штета што денес не му фатија неколку шутеви од добра ситуација.
Борец едно време ја презема иницијативата и можеа да израмнат, но по вторниот погодок од контра која мораше многу подобро да се изведе, можевме да им дадеме уште неколку голови.
Недостасува напаѓач и тоа е повеќе од очигледно. Имавме една ситуација каде што некој повлече напад (мислам Аврамовски), Јовче втрчува на крило, Цветановски место да вкрсти и да тргне во средина на шеснаесетник, со што единствениот дефанзивец ќе мораше да остави празен простор или за нашето крило или за напаѓачот, тој трча на крила во линија со Попзлатанов. Се дуплираа и пропадна акцијата.
Дефинитивно не треба да се потцени Работнички, без разлика што се последни на табелата моментално. Против нас секогаш влагаат со 200 % од снагите. Затоа е битно да го имаме секој играч на располагање, а особено што станува збор за Жуниор, за кого нема достојна алтернатива во составот.
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.164
Поени од реакции
462
Дефинитивно најинтересна сезона до сега.Доста израмнети екипи,најинтересно од се е шо има многу млади играчи и доста материјал за клубови како Вардар за да се склопе добра екипа за Европа.Незнам до кога и е забраната за трансфери ако е мај треба да обрнат внимание на Ѓорѓи Стоилов од Академија Пандев иако мислам дека у пакет со Дориев летово ќе напраст трансфери.
Димитар Тодоровски од Работнички 17 год средина мислам дека ќе добие шанса со Вардар затоа шо е стандарден оваа сезона.Петар Петковски исто добро би било да се врате мислам дека би се уклопил во оваа формација достс е брз и експозивен на контри
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.211
Поени од реакции
2.080
Дефинитивно најинтересна сезона до сега.Доста израмнети екипи,најинтересно од се е шо има многу млади играчи и доста материјал за клубови како Вардар за да се склопе добра екипа за Европа.Незнам до кога и е забраната за трансфери ако е мај треба да обрнат внимание на Ѓорѓи Стоилов од Академија Пандев иако мислам дека у пакет со Дориев летово ќе напраст трансфери.
Димитар Тодоровски од Работнички 17 год средина мислам дека ќе добие шанса со Вардар затоа шо е стандарден оваа сезона.Петар Петковски исто добро би било да се врате мислам дека би се уклопил во оваа формација достс е брз и експозивен на контри
kako i cesto prethodno i sega bi bilo kasno, vardar (isto i shkendija) ednostavno slabo prepoznava na vreme talenti. stoilov minatata zima go potencirav tuka kako spored mene veke najdobriot defanziven vezen vo 1. MFL, od togas pomina mnogu vreme (za vo fudbalot) i letoto veke imase ponudi, a sega e i seniorski reprezentativec i zaigra vo kvalifikacii. kratko kazano igracot veke e "izgoren" za klub kako vardar (osven ako bi ja vratil starata finansiska mokj ili igracot epten ako padne). istoto ko kaj vlatko stojanovski kaj koga trebase da se reagira pred 1+ godini a ne od koga pocna da dava golovi. vo denesno vreme segde ima skauti i dobar skauting e da prepoznaes kapacitet PRED igracot da igra dobro. ako cekas on da blesne togas konkurencijata veke isto go zabelezala i igracoto ke bide poskap i potesko dostapen.

od rabotnicki ne treba momentalno da se plasite, ubavo kazav pred sezonata deka tie zaedno so borec, struga i sileks se glavni kandidati za ispaganje. otepan im e sostavot. najdobrite fudbaleri petkovski i siljanovski se von forma (prviot deka so meseci barase klub, vtoriot deka dolgo bese povreden), herrera isto ne e vo nekoja dobra forma, a golem del od drugite fudbaleri im se drva. imaat dobri talenti so todorovski i tosevski (vtoriov e potcenet i ima slaba statistika, no deckoto ima fudbal vo nego), no se uste se mladi za da nosat golem tovar. ako odigrate kako do sega ne vi begaat 3 boda.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.602
kako i cesto prethodno i sega bi bilo kasno, vardar (isto i shkendija) ednostavno slabo prepoznava na vreme talenti. stoilov minatata zima go potencirav tuka kako spored mene veke najdobriot defanziven vezen vo 1. MFL, od togas pomina mnogu vreme (za vo fudbalot) i letoto veke imase ponudi, a sega e i seniorski reprezentativec i zaigra vo kvalifikacii. kratko kazano igracot veke e "izgoren" za klub kako vardar (osven ako bi ja vratil starata finansiska mokj ili igracot epten ako padne). istoto ko kaj vlatko stojanovski kaj koga trebase da se reagira pred 1+ godini a ne od koga pocna da dava golovi. vo denesno vreme segde ima skauti i dobar skauting e da prepoznaes kapacitet PRED igracot da igra dobro. ako cekas on da blesne togas konkurencijata veke isto go zabelezala i igracoto ke bide poskap i potesko dostapen.

od rabotnicki ne treba momentalno da se plasite, ubavo kazav pred sezonata deka tie zaedno so borec, struga i sileks se glavni kandidati za ispaganje. otepan im e sostavot. najdobrite fudbaleri petkovski i siljanovski se von forma (prviot deka so meseci barase klub, vtoriot deka dolgo bese povreden), herrera isto ne e vo nekoja dobra forma, a golem del od drugite fudbaleri im se drva. imaat dobri talenti so todorovski i tosevski (vtoriov e potcenet i ima slaba statistika, no deckoto ima fudbal vo nego), no se uste se mladi za da nosat golem tovar. ako odigrate kako do sega ne vi begaat 3 boda.
Па нека се заангажира Вардар со време да ги собере тие таленти од Работнички. Гледам тоа се деца од 17-18 години со по едвај 10 настапи во сениорска конкуренција. Нека не ја праат пак истата грешка. Оваа забрана за трансфери треба паметно да ја искористат и уште од сега да преговараат со играчи кои би пристигнале од следното лето...
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.211
Поени од реакции
2.080
Па нека се заангажира Вардар со време да ги собере тие таленти од Работнички. Гледам тоа се деца од 17-18 години со по едвај 10 настапи во сениорска конкуренција. Нека не ја праат пак истата грешка. Оваа забрана за трансфери треба паметно да ја искористат и уште од сега да преговараат со играчи кои би пристигнале од следното лето...
arno, ama mislam i dvajcata uste letoska potpisaa dolgorocni dogovori, taka sto bez dogovor so rabotnicki nema nisto od transfer. todorovski iskreno i mene me iznenadi odnosno ne znaev nisto za nego pred da zaigra za prviot tim, go nemav gledano, a tosevski veke podolg period se racuna za talentiran napagac i uste vo mladinskite reprezentacii ostavi dobar vpecatok. on e igrac kaj koj nekoj ambicioniran klub od makedonija trebase da reagira uste pred da zaigra redovno vo 1. MFL. deckoto ima odlicni predizpozicii bas za klasicen centarfor bidejki vo niedno pole ne e mnogu limitiran. drugite centarforski talenti koi gi imame (na primer tie koi momentalno konkuriraat vo U21) site imaat po nekoja "mana" koga e vo prasanje centarforskata pozicija, ili se niski, ili nemaat snaga, ili tehnicki se ograniceni itn. a tosevski bas od se ima po nesto ili potocno ima predizpozicii vo sekoj segment na igrata da stigne do dobar level i so toa nekogas da bide prilicno kompleten centarfor. e sega, mlad e i normalno ima uste dolg pat pred sebe, ama IMHO moze da stigne daleku.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
14
Поени од реакции
8
kako i cesto prethodno i sega bi bilo kasno, vardar (isto i shkendija) ednostavno slabo prepoznava na vreme talenti. stoilov minatata zima go potencirav tuka kako spored mene veke najdobriot defanziven vezen vo 1. MFL, od togas pomina mnogu vreme (za vo fudbalot) i letoto veke imase ponudi, a sega e i seniorski reprezentativec i zaigra vo kvalifikacii. kratko kazano igracot veke e "izgoren" za klub kako vardar (osven ako bi ja vratil starata finansiska mokj ili igracot epten ako padne). istoto ko kaj vlatko stojanovski kaj koga trebase da se reagira pred 1+ godini a ne od koga pocna da dava golovi. vo denesno vreme segde ima skauti i dobar skauting e da prepoznaes kapacitet PRED igracot da igra dobro. ako cekas on da blesne togas konkurencijata veke isto go zabelezala i igracoto ke bide poskap i potesko dostapen.

od rabotnicki ne treba momentalno da se plasite, ubavo kazav pred sezonata deka tie zaedno so borec, struga i sileks se glavni kandidati za ispaganje. otepan im e sostavot. najdobrite fudbaleri petkovski i siljanovski se von forma (prviot deka so meseci barase klub, vtoriot deka dolgo bese povreden), herrera isto ne e vo nekoja dobra forma, a golem del od drugite fudbaleri im se drva. imaat dobri talenti so todorovski i tosevski (vtoriov e potcenet i ima slaba statistika, no deckoto ima fudbal vo nego), no se uste se mladi za da nosat golem tovar. ako odigrate kako do sega ne vi begaat 3 boda.

Spored mene po tesko i potesko e za igraci vo nasata liga da najdat asolen club vo stransvo. Igraci sto davat golovi se gleda povejke, pak ni doriev ni Petkovski ne najdoa transfer vo stranstvo.

Ova so stojanvoski. Koj bi znael deka imase kapacitet za 20+ plus vo nasava liga. Pred toa nemase dadeno povejke od 8 gola vo istata sezona. Igrac vo ista generazija sto imase pokazano povejke niz sezonite vo mfl 1 e primer boban georgiev. Ne sa vo ista positzija ama pak
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.211
Поени од реакции
2.080
Spored mene po tesko i potesko e za igraci vo nasata liga da najdat asolen club vo stransvo. Igraci sto davat golovi se gleda povejke, pak ni doriev ni Petkovski ne najdoa transfer vo stranstvo.

Ova so stojanvoski. Koj bi znael deka imase kapacitet za 20+ plus vo nasava liga. Pred toa nemase dadeno povejke od 8 gola vo istata sezona. Igrac vo ista generazija sto imase pokazano povejke niz sezonite vo mfl 1 e primer boban georgiev. Ne sa vo ista positzija ama pak
jas znaev ;) pred godina ipol koga bese izmegu rezervist kaj renova tvrdev deka vardar i shkendija se glupavi sto nosea centarfori kako fazli i maksimov, a pred nos imaat igrac kako stojanovski koj bi igral za nekolkukratno pomala plata + ima daleku pogolem potencijal. ima nekolku pati gledano deka kaj mladi igraci ne se gleda samo na golovite ili aktuelnite igri nego na predizpoziciite. samo upravite na vardar i shkendija go nemaat potrebniot kvalitet za da ocenat takvo nesto.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.519
Поени од реакции
1.231
jas znaev ;) pred godina ipol koga bese izmegu rezervist kaj renova tvrdev deka vardar i shkendija se glupavi sto nosea centarfori kako fazli i maksimov, a pred nos imaat igrac kako stojanovski koj bi igral za nekolkukratno pomala plata + ima daleku pogolem potencijal. ima nekolku pati gledano deka kaj mladi igraci ne se gleda samo na golovite ili aktuelnite igri nego na predizpoziciite. samo upravite na vardar i shkendija go nemaat potrebniot kvalitet za da ocenat takvo nesto.
За ова апсолутно се согласувам!!!
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.602
А што ќе им понудат, семки ?
А што мислиш Работнички може брда и долини да им понуди?! Исти курац, ако не и дамбетер се тие од нас. Читај што имаат изјавено Шиле, Шиков и останати поискусни интернационалци за Попе, па ќе ти стане појасно. Ама Работнички не е у центар на внимание, па никој не знае што се случува таму...
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.523
Поени од реакции
9.410
А што мислиш Работнички може брда и долини да им понуди?! Исти курац, ако не и дамбетер се тие од нас. Читај што имаат изјавено Шиле, Шиков и останати поискусни интернационалци за Попе, па ќе ти стане појасно. Ама Работнички не е у центар на внимание, па никој не знае што се случува таму...
Незнам што им нуди, али има нешто со што ги врзува таму да не идат по други клубови у МК, бар оние поталентираните.
Последниот што дојде кај нас го плативме 140 000 евра, прашање е колку ќар имавме од него....
Сигурно знаеш повеќе од мене, не сум читал што кажуваат за Попе али сигурно имаат редовна плата и одврзани раце за да си заминат било кога во странство. За ова второво мислам дека сите што сме овде би биле против. Нема поента да го форсираш играчот ако не заработи клубот на него.
Ние што можеме во моментов да им понудиме ?
Нередовна плата,неизвесна иднина, долгови, блокирани сметки на газдата.
Не сакам да ги бранам овие од управа зошто све се дегени, али без финансиска стабилност не можеш ништо да планираш.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.211
Поени од реакции
2.080
А што мислиш Работнички може брда и долини да им понуди?! Исти курац, ако не и дамбетер се тие од нас. Читај што имаат изјавено Шиле, Шиков и останати поискусни интернационалци за Попе, па ќе ти стане појасно. Ама Работнички не е у центар на внимание, па никој не знае што се случува таму...
ne e bitno rabotnicki sto im nudi, imaat dolgorocni dogovori i nikoj ne moze da gi potpise bez da ja plati baranata otsteta. pope e kompliciran, na mnogu mladi fudbaleri im ja kocel karierata bidejki preku niv saka da lapne pari (sto cesto e i opravdano).

bez otsteta mozat da begaat postarite koi se vrakaat za da bildaat forma, a mladite gi drzat za da zarabotat.
 
На врв Bottom