Фан Клуб: Вардар

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.604
Поени од реакции
2.655
vo ni eden moment vardar ne bese blisku do angazman, toa bese samo od mediumite. i igracot i negoviot klub ne sakaa on da se vrati da igra vo 1. MFL, prioritet bese da odi vo pozajmica vo kolku tolku asalna liga (ne deka taja na slovacka e za klasi podobri, imam gledano natprevari i ne e mnogu pokvalitetna od 1. MFL, no daleku poorganizirana i so pomalku padovi vo kvalitetot).
Nema veze. Cekase ponudi do posleden moment inace se bese dogovoreno za vo Vardar
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Nema veze. Cekase ponudi do posleden moment inace se bese dogovoreno za vo Vardar
a na sto ti lici toa? jasno bese deka ke najde nesto vo poasalna liga, nema do tolku slabo CV, zaradi toa i mu uspea prethodno transferot vo eden od podobrite kiparski klubovi. normalno e vo pozadina da imaat plan za slucaj se prifatlivo da propadne, no toa ne znaci deka bil blisku do vardar.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Овој Битанг вратен е на тренинзи или уште е во Африка (ако таа информација била точна)? Знае некој што е со него? Некој пиша као наводно имал смртен случај дома во семејството но чудно ми е малце што скоро месец дена веќе го нема.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Овој Битанг вратен е на тренинзи или уште е во Африка (ако таа информација била точна)? Знае некој што е со него? Некој пиша као наводно имал смртен случај дома во семејството но чудно ми е малце што скоро месец дена веќе го нема.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Мајка му починала наводно, така знам јас. Не верувам дека ќе се врати, којзнае и нашиве дали го плаќаат.
 

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
449
Поени од реакции
1.359
Лекција по фудбал прво полувреме.
70-30 официјален посед на топка.

Не дека имаше нешто сериозна игра пред гол, ама срединава растури.
Најдобро полувреме на Аврамовски, у дечково има мн фудбал.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Али на крај пак ништо не направивте, односно не победивте. Второ полувреме толку паднавте или на среќа се извадија Академциве? Ја баш на полувреме сменив да ги глеам Работнички па не знам како доигравте.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Со тие напаѓачки опции кои ги имаме, толку е.
Дрипецот Попзлатанов промаши два пати сам со голман. Првиот пат Фелипе му сервираше топка на тацна, ама место да ја смири одвај дошутка до гол од прва.
Вториот пат излегоа три на два пред голман. Јовче имаше време да го праша голманот кај да му шутне, па дури и да им додаде на осамените соиграчи. Сепак, јакиот дриблер се реши да го помине голманот и се усра.
Тука беше и Лира со две промашени чисти шанси. Му додаваат топка, па дечкото не знае да реализира од прва. Ко мене игра фудбал, прво треба да ја стопира, па да крене глава, па кога ќе дојде ред на шутне, возот од Прилеп ќе дојде попрво. Го блокираа пред гол како мало дете.
И Фелипе утна сам пред гол, го погоди во глава противничкиот голман.
Тоа беа 5 шанси за победа во второ полувреме.
Академците имаат навистина воигран тим. Колку пати не изиграа како магариња со пасови од прва, едно време не стегнаа не можевме да излеземе од шеснаесетник.
Васоски одма ги спука три замени, Ибиши со Колевски, Попзлатанов место Аврамовски и Најдпвски место Адем. И кога ја стабилизиравме играта, примивме најпацерски гол што може.
Пробаа да ја префрлат нашата одбрана, Новак трчаше во правец на топката која ќе одеше директно кон Гача, ама не се тргна на време и го погоди во нога по што му се намести на Дориев кој лобуваше за 1-1.
Класични два загубени бодови...

Што ли мислеа со вакво пацери во нападот? Овие 3 дена да ги оставиш нема гол да дадат.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.355
Поени од реакции
7.307
Испаѓа дека одбраната мора да биде безгрешна затоа што вардаровиот напад не е способен да постигне повеќе од еден гол во преку 80 % oд досегашните натпревари. И ете се деси денеска непосакуван кикс и моравме да се задоволиме со бод, наместо да им ја напуниме мрежата на Пандевци и да ги откажеме од борбата за второто место.
Оној Попзлатанов ја стварно не знам што праи во Вардар. Се плетка пустиот во шеснаесетник, давањето гол за него е најкомплицирана работа на Светот. Не знаеш кој е поочај, дали тој или Матејчо...
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Ја не знам зашо воопшто и го играат Попзлатанов во напад (крило), него примарна позиција му беше десен бек, никогаш не бил он за напад и давање голови. Во Пелистер го играа како крило оти им требаше како У21 играч а Тошевски им беше прв десен бек па Јован како десно крило го играа но и тогаш не му беше тоа природна позиција.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.355
Поени од реакции
7.307
Тие се типични играчи за втора лига.
Да си играат во некој клуб ко ФК Скопје.
Затоа и во моментов не може да и парираме на Шкендија. Од причина што тимот е некаков спој на онаа што остана од златната генерација (Новак, Брдаровски, Гачевски, па и Фелипе ќе го сместам тука, иако е со недефинирана иднина), надополнета со добро инкопонирани тимски играчи (Тошевски, Манев, Битанг, Жуниор, Мицевски, Најдовски), но кои не прават битна разлика на теренот, категорија каде што може да се смести Аврамовски, али за жал и со многу недораснати имиња за вардаровиот дрес (Лира, Цветановски, Попзлатанов, Илиќ), и младинци без некоја јасна перспектива (Колевски, Димоски, Адем, Ибиши, Реџепи и ред други).
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Кога веќе е завршена приказната за излез во европа, јас до крај на сезона би го форсирал колевски напред мош ќе убоде нешто. Не гледам никаква логика да го играат лира сакатиот. Не дека боки е некој врвен талент ама можда ќе се развие во играч кој би бил солиден за ротација во пмфл. Лира не би бил солиден ни за ротација во капи куп што не се ни игра повеќе.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Ја не знам зашо воопшто и го играат Попзлатанов во напад (крило), него примарна позиција му беше десен бек, никогаш не бил он за напад и давање голови. Во Пелистер го играа како крило оти им требаше како У21 играч а Тошевски им беше прв десен бек па Јован како десно крило го играа но и тогаш не му беше тоа природна позиција.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
on od start bese utnat transfer bidejki gi imaa i brda, tosevski i todoroski. jasno bese deka kako krilo/ofanzivec nema golem kapacitet, ednostavno slaba procenka od strana na vardarovata uprava.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Две различни полувремиња денес.
Во првото полувреме Шкендија не надигра, особено проблеми ни правеше Тотре, па и Агим Ибраими. За среќа Гача на два пати одбрани одлично.
Една опасна акција имавме, кога Цветановски одлично помина по крило и биеше од раб на шеснаесетник, ама Реџепи одби во корнер.
Цветановски е чуден играч. Премногу ја држи топката, во 50% од случаите детето се враќа накај нашиот гол и ја губи топката, по што противникот ни прави шанса. Во голем дел од случаите не додава навремено и ја заглавува топката, по што пропаѓа можноста за шанса. Но, да се спомене дека од сите наши играчи од нападот, тој е најбрз и поради тоа од време на време имаме корист од него. Треба многу да се работи со него за да стане просечен играч за македонска лига. Вака делува како некоја шушумига на терен. Фелипе беше на раб да му врзе една, во една ситуација кога доцнеше со додавање и на крај ја изгуби топката. Во одбрана е бескорисен, Ибраими на два пати го сецна, го посрамоти.
Втор играч кој би го издвоил е Најдовски. Дечкото е скаран со играње со топка. Влегува бескомпромисно, краде топки, игра пожртвувано, но кога ќе ја земе топката задолжително следува лошо додавање или неуспешен дриблинг.
Тука би го ставил и Мицевски со играта топло-ладно. И тој игра пожртвувано и агресивно, но не е вистинскиот играч кој ни е потребен во средината.
Ова се три играчи кои имаат добри и слаби страни, но и покрај тоа веројатно е неизбежно да играат од почеток на натпреварот. Поради нивната половичност, ни недостасува тој квалитет за да ги добиеме средбите со посилните противници.
Манев и Новак играат одлично во рамките на можностите, Тошевски не е лош во последно време, а денес и Жуниор имаше добра партија.
Во второто полувреме ги искинавме, направивме многу акции имавме и шанси, но одново немаше кој да даде гол.
Жуниор беше играч на полувремето. Дефинитивно може да понуди повеќе како офанзивен бек, мора да се направи некаква тактика во која тој ќе биде поистурен.
Фелипе одигра колку што сака. Имаше добри моменти, но се чувствува неговата недоволна физичка подготвеност. Имаше една опасна позиција за шут, но ударот му беше очаен.
Лира денес ни беше најопасен играч во нападот. Скоро секоја долга топка успеа да ја добие, извади корнери, а ги имаше и најдобрите шанси.
Во шансата кога биеше со глава, имаше чист пенал. Да паднеше место да шутира, сигурно ќе свирнеа пенал. Беше пред дефанзивецот на Шкендија, а овој го влечеше со две раце од позади. И на спротивна страна имаше една сомнителна ситуација, но судијата не свирна пенал.
Лира може да биде корисен, но не како осамен напаѓач. Него му трееба да има некој класа играч до себе, како Барсегјан на пример. Да му спушта топки и слично.
Штета што ни требаше цело полувреме за да се осоколиме да нападнеме, а уште поголема штета што не влезе ударот на Манев на крајот, да си го направевме меракот и да ги добиевме еднаш годинава. Голема борба имаше на теренот, нема што да се замери, одиграа колку што можат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom