Фан Клуб: Борусија Дортмунд

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.054
Поени од реакции
20.875


Денес пред 21 година Борусија Дортмунд стана Европски шампион и го победи великанот Јувентус во Минхен со 3:1. Добро се сеќавам на таа вечер и таа партија - најсветлиот момент во историјата на клубот.Гол на векот од Ларс Рикен.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Ќе издржи ли дортмунд до крај на прво место на табела :) ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.637
Поени од реакции
83.661
@Igorcemk Што ќе кажеш за Пулишиќ? :D

Вака од тоа што гледав како лани да беше подобар некако..не знам дали поради тоа што годинава сте подобри па и други блесксаат, ама некако поексплозивен ми беше лани.

Онака у кратки црти што како да очекуваме? :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.054
Поени од реакции
20.875
@Igorcemk Што ќе кажеш за Пулишиќ? :D

Вака од тоа што гледав како лани да беше подобар некако..не знам дали поради тоа што годинава сте подобри па и други блесксаат, ама некако поексплозивен ми беше лани.

Онака у кратки црти што како да очекуваме? :D
За негови години, влето полни 21, има солиден број на настапи на професионално ниво. Над 80 партии во Бундеслигата, над 20 во ЛШ и над 20 за репрезентацијата на САД. Има поред мене голем потенцијал. Пред година дена ќе речев дека е втор Дембеле но сега не сум поќе сигурен. Многу брзо блесна за Дортмунд ама после повредата не се врати на исто ниво стагнира дури и малце уназадува во развојот. За мене нормално е малд играч да има и слаби периоди и мислам дека ситуацијава околу трансферов дополнително придонесе за слабата форма, едноставно не беше слободен во играта. И затоа моментално не е првотимец за Дортмунд. Но пак ќе речам, Челзи купува потенцијал и свесни се дека не е сеуште изграден фудбалер. Дури мислам начинот како се игра во ПЛ му одговара на неговиот стил.

Брз е и има солидна техника. Оди често во дуели 1:1 и порано без проблем ги добиваше тие дуели. Моментално тоа не функционира и често заглавува. Не е голгетер иако чат пат и знае да даде важни голови како годинава со Бриж. Карактерно е мирен тип без скандали важеше како спротивен тип на Дембеле кој беше и е улав. Пулишиќ поседува и онаа магија да направи нешто неочекувано, екплозивно иако годинава тоа не му оди најдобро.

Тешко е да се предвиде како ќе се снајде во Челзи. Тука од него се очекува да функционира оти ако не може да се најде надвор од тимот. Во Дортмунд се пострпливи со млади играчи и простуваат и послаби периоди. Али сега мислам и покрај тоа што се реши неговата судбина тој ќе игра послободно и ќе си ја врати формата. Затоа мислам и дека во Челзи ќе се снајде добро. Ќе биде интересно да се види како ќе игра со поголем притисок ако стварно би бил замена за Азар. Оптимист сум дека го чека голема кариера и се надевам што побрзо ќе си ја врати формата.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.054
Поени од реакции
20.875
Sledniot megatalent na Dortmund Moukoko so 14 godini vekje igra za U19 timot na Dortmund i prodolzuva kade sto zastana lani. Protiv Wuppertaler SV dade 6 gola. Samo ziv i zdrav da ostane i ke go bide.

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.054
Поени од реакции
20.875
Borussia Dortmund i Amazon imaat kooperacija. Imeno Amazon snimi dokumentarec "Inside Borussia Dortmund" vo lanskata sezona, nesto kako "behind the Scenes" i veke pocna da ja pusta preku Amazon prime. Ke ima nekolku dela, mislam cetiri. Ako najdam nesto nadvor od Prime ke pustam link ovde. Eve i oficijalniot trejler:

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.054
Поени од реакции
20.875
Vcera igrase U19 na Dortmund protiv U19 na Barcelona vo Youth League. Prv nastap na Moukoko vo Youth League i so toa srusi Rekord kako najmlad igrac vo ova natprevaruvanje. Pokraj toa sto so negovite 14 godini igrase protiv 5 godini postari mladinci bese i megju najdobrrite vo timot iako ne dade gol. (y)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.054
Поени од реакции
20.875
Souveniri za spomen na korona-vremeto :D


Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.054
Поени од реакции
20.875
=)


Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.054
Поени од реакции
20.875
1615729914442.png

Како врви времето. Денес пред 16 години Дортмунд се спаси од стечај и згаснување. Не дека денес е све совршено ама тоа што се направи последните 10 години е фудбалско чудо.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
8.378
Поени од реакции
19.641
Прегледај го приврзокот 287946

Како врви времето. Денес пред 16 години Дортмунд се спаси од стечај и згаснување. Не дека денес е све совршено ама тоа што се направи последните 10 години е фудбалско чудо.
Од Нелсон Валдес, Диего Климович и Еби Смоларек до Лукас Бариос и Роберт Левандовски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom