Фан Клуб: Барселона

Член од
29 април 2015
Мислења
2.971
Поени од реакции
2.576
Според мене ништо не покажа вчера играше како 9-ка поготово првополувреме тотално невидлив.
Не е он 9ка од типот на Левандовски. Он игра лажна 9ка. Покрива многу во одбрана, врши пресинг, прима топка назад... имаше 2 асистенции. Ако тоа е бледо за тебе, ок.
 
Член од
11 октомври 2017
Мислења
318
Поени од реакции
135
Според некои извори Барселона во пол позиција за Саул,интересно.....Сеуште не е затворена трампата а и на stand by е намалувањето на платата на Гризман,се прашувам покрај целиов талент во срединава (Ги сметам и младиве како Гави Нико Јусуф) кој и те како Куман ќе рачуна на нив,дали е стварно потребен тој да кажам Кеита/Вајналдум профил на играч?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
27.736
Поени од реакции
49.695
Да беше Меси шмекер, ке останеше да игра на минумумот со кој може Барса да го плати и да биде во рамки на регулативите со Ла Лига. Ова е продавање на душата на ѓаволот и напуштање на бродот кој тоне.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.664
Поени од реакции
64.270
Да беше Меси шмекер, ке останеше да игра на минумумот со кој може Барса да го плати и да биде во рамки на регулативите со Ла Лига. Ова е продавање на душата на ѓаволот и напуштање на бродот кој тоне.
И без пари да играше, пак немаше да добие дозвола од Ла Лига...
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.623
Поени од реакции
10.203
Која е причината за тоа?
Сеуште не се регистрирани новите играчи кои дојдоа како слободни агенти.

Ла Лига сега има нешто налик на селари кап или ффп, па Барса поради големите загуби и поради тоа што дава големи плати на секакви играчи, го имаaт надминато лимитот.
Е сега или треба да се ослободат од ѓубрето или да им намалат плати.
Досега за намалување на платите се договорија само со Пике, Бускетс и Роберто. Меси прифати исто намалување од 50% на платата, но немаа право да го регистрираат бидејќи беше со истечен договор.

А сега се пишува дека истиот проблем како Барселона го имаат 15 клубови од Ла Лига.
Се води војна со раководството на Ла Лига бидејќи сака да продаде 10% од ТВ правата на Ла Лига за следните 50 години, договор кој не им се допаѓа на клубовите.
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.735
Поени од реакции
23.431
Мислам дека долгот е 1.1 милијарда, наспроти 900 милиони приходи годишно. У кратки црти тоа не здупи.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.373
Поени од реакции
10.021
Да беше Меси шмекер, ке останеше да игра на минумумот со кој може Барса да го плати и да биде во рамки на регулативите со Ла Лига. Ова е продавање на душата на ѓаволот и напуштање на бродот кој тоне.
Као што разбрав од негде за да го регистрираат сезонава ќе требало да ја смали платата повеќе од 50%, но ЛаЛига не дозволувата толкаво намалување на платата у рок од 1 сезона или нешто така. Така да иако он се согласил да ја намали на пола сепак не било доволно и немало никаква опција да се регистрира летово.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.721
Поени од реакции
13.295
Веројатно ако го продадеа лани ќе беа линчувани, но со 100+ милиони евра во џеб. Колку минатите управи ја имаат упропастено Барселона ќе се види во периодот што следи. Не ми е јасно само кога ги потпишуваа и Агуеро и Депај, не им беа јасни правилата? Пошто ако не продадат некој или некој не прифати помала плата не можат ни нив да ги регистрираат, а ко што читам и Кун нешто не бил многу заинтересиран да продолжи без Меси...
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2013
Мислења
7.526
Поени од реакции
11.738
Западна клубов во некој хорор филм без крај, нагло одиме по патот на Милан, Интер, Јунајтед. Ако се вратат приходите со публика, ова она може да се подврати ситуацијата во нормала, ако потрае ова уште ќе биде многу заебано.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
2.971
Поени од реакции
2.576
Што си отиде Меси си отиде, за 2-3 секако ќе се пензионираше. Нека му е со среќа во ПСЖ, за мене секогаш ќе остане најголемиот на сите времиња.

Прашање е сега, кој ќе ја земе 10ката?
Ла лига не дозволува броеви после 25... значи или ќе регистрираме 24 играчи или некој мора да ја земе.

Ја би им ја дал моментално само на Педри или Фати. Тие се иднината во клубот.

За викенд поише анализи околу составите и очекувањата од Барса за оваа сезона.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.111
Поени од реакции
6.833
Меси беше неизбежно да замине, дали имало криза или не. Платата му беше астрономска.
Правилата на Ла Лига се самоуништувачки за самата лига и клубовите. Корона кризата ја дотолчи и така лошата финансиска состојба поради астрономските плати и преплатените трансфери.
Барса треба да се врати на основите со играчи од Ла Масиа со одредени "звезди" ако се вклопуваат во тимот.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.645
Меси се знаеше дека ќе замине наскоро, но не смееше на ваков крајно глупав начин. Неговото простување требаше да биде ежење, спектакл на Кампот со 100.000 публика. Ова е огромна црна дамка за клубот. Допрва ќе ги осетиме последиците од идиотското владеење на Бартомеу и неговата управа.

Се навивало и пред Меси, ќе се навива и натаму. Клубот е сепак поголем од било кој играч. Нека му е со среќа во ПСЖ. Секако ако се сретнат со Барса ќе биде чудно да се навива против Меси, но тоа е. Бев доста хајпнат за оваа сезона, можеби најмногу во последните 4-5 сезони. Сега тотално се издиша тој хајп како балон. На клубот ќе му требаат барем неколку сезони да се извлече од дупката во која е пропаднат. Но исто и лигата. Ова ќе биде една од најслабите сезони во Ла Лига воопшто, што дури не осеќам никаква возбуда или замарање за тоа кој ќе биде шампион.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom