Фан Клуб: Арсенал

Член од
3 мај 2014
Мислења
874
Поени од реакции
2.658
Просто да не веруваш како се понашат дел од играчите на терен.
Артета беше фален дека знаел да извади од играчите максимум, да работи и со секој индивидуално, со што знаел и од просек да направи играч.
Јас во Арсенал тоа не го видов, напротив одредени играчи се блам невиден.
Не знам зошто би верувал во фразата "верувај на процесот"
Јас тврдам дека да играше било кое дете од младинската академија место Себаљос ќе донесеше поголема живост, борбеност и дека помалку грешки ќе имаше од ова тиква печенка.
Парти нешто игра, топло/ладно, иако шутот му е ужас мајко мила, како просечен бек од македонска втора лига.

Мартинели можеби и единствен играч кој дава и повеќе од 100% секоја утакмица, кој има моментален импакт на терен, си грее клупа.. а на терен Арсенал е очај, ни Б од борбеност.
Па да не игра Сака ние ќе сме како Шефилд..
Детето исто како Мартинели на моменти блеска и го носи тимот на грб, Смит Роу исто.

Ја не знам колку пати треба одреден играч да направи грешки во Арснал да биде казнет, да му биде одземено првотимско место, итн.
Не знам.
Нека каже Артета, во што треба да веруваме, пошто според мене ние сме поголем очај од претходно, а под него ни еден играч не крена форма на пример(потсете ме ако грешам).

Овој Арсебал е очобол, жално е да гледаш како еден клуб кој имаше толква гордост, инает, заедништво и борбеност е очај во мала рака.. кукавици на терен, нема лидер, нема борбеност за гордост да не правиме муабет.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.313
Поени од реакции
2.834
Судијана ни направи услуга што му даде црвен на себаљос. Сезонава најмалку за 5 гола за пораз е виновник. Артета многу пичкарски влезе сраќа емери е ист бот па може да има шанса за пролаз.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
744
Поени од реакции
505
И не може 5 минути да е продолжение кога 5 минути само на носилки го изнесуваа овој од Виљареал. Плус имаше 100 прекини, црвени/жолти картони, замени...
Брат, наша среќа е ова. Секако не напаѓаа, можеа само уште еден да примат. Ова може беше најпичкарскиот пристап на Арсенал што сум го видел.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Ако не се лажам пеналот се случи после негова добиена топка напред.

Во секој случај заслужува да игра повеќе, не знам што му е филмот на Артета :(
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
545
Поени од реакции
1.015
@mkgunner Претпоставувам сега појасно ти е зошто Гуд ебенинг не треба да биде на клупата на Арсенал. Наместо да притиска за 3-0 со играч повеќе, реши да чува 2-0 и не успеа. Кажи ми колку пати си го видел ова во негово време да се случува со Арсенал? Ако пробаш да го оправдаш со квалитетот на составот што го имал, ќе те потсетам на двомечот со Барселона кога беше во ПСЖ :) Тоа е менталитетот на Емери.


Кога почна утакмицата помислив ова е една од тие утакмици кај што им треба 15 минути да сфатат дека веќе е почната и после првиот гол мислев дека ќе се свестат. До црвениот на Себаљос не се знаеше кој јаде, кој пие, Парти почна да фрла топки во аут, Џака оставаше играчи да се шетаат, Чемберс во главата си имаше замислено дека е Марсело во најдобри денови само што на терен изведбата му беше ко да игра за Свиндон во Лига1 (и не дека не му е тоа нивото). Артета немаше никаква контрола врз својот тим, пушта двојна измена 10 секунди пред крај, речиси цела утакмица одигра без класичен напаѓач, тактика хавуз бетер од маалски фудбал... Пеналот над Сака ја спаси колку-толку утакмицата и шансата за финале. Се` освен титула во ЛЕ е отказ за Артета, а веќе прашање е дали и тоа би го спасило.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
@mkgunner Претпоставувам сега појасно ти е зошто Гуд ебенинг не треба да биде на клупата на Арсенал. Наместо да притиска за 3-0 со играч повеќе, реши да чува 2-0 и не успеа. Кажи ми колку пати си го видел ова во негово време да се случува со Арсенал? Ако пробаш да го оправдаш со квалитетот на составот што го имал, ќе те потсетам на двомечот со Барселона кога беше во ПСЖ :) Тоа е менталитетот на Емери.


Кога почна утакмицата помислив ова е една од тие утакмици кај што им треба 15 минути да сфатат дека веќе е почната и после првиот гол мислев дека ќе се свестат. До црвениот на Себаљос не се знаеше кој јаде, кој пие, Парти почна да фрла топки во аут, Џака оставаше играчи да се шетаат, Чемберс во главата си имаше замислено дека е Марсело во најдобри денови само што на терен изведбата му беше ко да игра за Свиндон во Лига1 (и не дека не му е тоа нивото). Артета немаше никаква контрола врз својот тим, пушта двојна измена 10 секунди пред крај, речиси цела утакмица одигра без класичен напаѓач, тактика хавуз бетер од маалски фудбал... Пеналот над Сака ја спаси колку-толку утакмицата и шансата за финале. Се` освен титула во ЛЕ е отказ за Артета, а веќе прашање е дали и тоа би го спасило.
Незнам дали стварно не сфаќате или сеуште не можете да ср помирите и да признаете дека Артета е тешка превара и треба(ше) не одма, него пред 6 месеци да добие отказ, а вие што баравте отказ за Емери да бидете први што ќе го барате истото за Артета, а не да предавате демагогии зошто Емери не требало да биде тренер.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Ако не се лажам пеналот се случи после негова добиена топка напред.

Во секој случај заслужува да игра повеќе, не знам што му е филмот на Артета :(
Ја коа видов поставата мислев Пепе ќе игра ко шпиц, бев океј со тоа. Ама кога видов ЕСР игра лажна 9-ка ми се згади и знаев по кој правец ќе се движи утакмицата. Не знам кој му курац со Мартинели, стварно, пробувам да разберам. Пред некоја недела мислев е ради повредите и го чува, ама веќе очигледно е дека не го рејтнуе.

Иначе уште не ми се верува како цел фудбалски свет ја виде опасноста од црвен за Себаљос, само он не ја виде... Татко ми што нема поима од фудбал, после стартот на Себаљос за кој беше на граница за втор жолт ама му прогледаа, рече овој ќе јаде црвен. Па уште Артета сере дека сакал да го извади ама касно било веќе, се случило... Премногу е тврдоглав, премногу комплицира,а требаше едноставно да биде вчера, Седрик ЛБ, Џака ЦМ и Мартинели ЦФ. ПРЕМНОГУ Е ЕДНОСТАВНО. Ебате шутракот, пробува да го имитира Пеп со sunday league играчи
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Не велам дека Артета не е виновен за ова што се случува, но сметам дека нема тренер кој би можел да го подобри Арсенал во било кој поглед. Барем не со моменталниот состав кој го има на располагање. Треба тотален ремонт на екипата, може и добро е што наредна сезона нема да играат во Европските купови. Барем да не се брукаат повеќе.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Не велам дека Артета не е виновен за ова што се случува, но сметам дека нема тренер кој би можел да го подобри Арсенал во било кој поглед. Барем не со моменталниот состав кој го има на располагање. Треба тотален ремонт на екипата, може и добро е што наредна сезона нема да играат во Европските купови. Барем да не се брукаат повеќе.
Ја уште не знам кој тренер би не напреднал, ама доста се лажеме дека играчиве не можат да го тепаат или па да пружат добра партија на Виљареал со Фојт на десен бек да не ора. Се што требаше вчера и се што беше доволно е да ги мотивира и да извади едноставен состав. Ебан Раул Албиол го напраивме да изгледа ко Малдини.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Ја уште не знам кој тренер би не напреднал, ама доста се лажеме дека играчиве не можат да го тепаат или па да пружат добра партија на Виљареал со Фојт на десен бек да не ора. Се што требаше вчера и се што беше доволно е да ги мотивира и да извади едноставен состав. Ебан Раул Албиол го напраивме да изгледа ко Малдини.
Па тоа е проблемот. Што цела сезона имаат променливи резултати. Нема никаква константност. Мене ме чуди што во ПЛ екипата не се наоѓа на многу полоша позиција. А реално Виљареал не треба да претставува никаков проблем, за екипа која има барем некакви амбиции. Ама оваа екипа реално нема никакви амбиции.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не велам дека Артета не е виновен за ова што се случува, но сметам дека нема тренер кој би можел да го подобри Арсенал во било кој поглед. Барем не со моменталниот состав кој го има на располагање. Треба тотален ремонт на екипата, може и добро е што наредна сезона нема да играат во Европските купови. Барем да не се брукаат повеќе.
Еден од понесериозните аргументи што секогаш се користи.
Абе не е толку тренерот проблем, играчите не ги бива...

Па не освоија лани истиве (добро скоро истите) играчи ФА куп?
Оваа година коа испаднавме од ФА куп, пак играчите не чинеле и башка предобриот (лузерски/дефетистички) аргумент што секогаш се користел: „убаво што испаднавме, сега ќе можеме да се концентрираме на ПЛ и ЛЕ“.

Никој не вика дека играчите се на ниво да се бориме за ПЛ и да се рамњаме со Сити или Јунајтед, ама играчите не се на ниво да бидеме 10ти во ПЛ. Башка, не секогаш индивидуалниот квалитет на играчите е битен за успехот, пример Лестер. Ама кај нас нема ништо, подосаден и поглуп фудбал не сум видел. Та и најјаките играчи да се собрани на едно место, пак мислам дека досаден и глуп фудбал ќе се игра во Арсенал.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Еден од понесериозните аргументи што секогаш се користи.
Абе не е толку тренерот проблем, играчите не ги бива...

Па не освоија лани истиве (добро скоро истите) играчи ФА куп?
Оваа година коа испаднавме од ФА куп, пак играчите не чинеле и башка предобриот (лузерски/дефетистички) аргумент што секогаш се користел: „убаво што испаднавме, сега ќе можеме да се концентрираме на ПЛ и ЛЕ“.

Никој не вика дека играчите се на ниво да се бориме за ПЛ и да се рамњаме со Сити или Јунајтед, ама играчите не се на ниво да бидеме 10ти во ПЛ. Башка, не секогаш индивидуалниот квалитет на играчите е битен за успехот, пример Лестер. Ама кај нас нема ништо, подосаден и поглуп фудбал не сум видел. Та и најјаките играчи да се собрани на едно место, пак мислам дека досаден и глуп фудбал ќе се игра во Арсенал.

Јас неколку пати тука имам спомнато дека станува збор за психолошки проблем првенствено. Сметам дека и атмосферата во екипата не е баш најдобра. Артета тоа што се обидува да го игра, очигледно не може поради тоа што не се таков тип на играчи кои му се потребни на таква игра. Треба да го прилагоди системот на играчите, а не да се обидува да ги прилагоди играчите на системот оти очигледно не се способни. И убаво е тоа што се обидува да форсира игра од голман до бек се со цел да се направи пренос на топка, но видовме дека ниту тука нема некаков успех. Треба да се направи сериозна анализа.

За освојувањето на ФА купот најзаслужен е Мартинез. Човекот беше и е во животна форма. Колку и да звучи смешно. Човекот со своите одбрани ја подигна на едно повисоко ниво и Астон Вила оваа сезона. Штета е што изгубивме таков голман, ама сепак немаа избор како и да е еден мораше да си замине.
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
545
Поени од реакции
1.015
Незнам дали стварно не сфаќате или сеуште не можете да ср помирите и да признаете дека Артета е тешка превара и треба(ше) не одма, него пред 6 месеци да добие отказ, а вие што баравте отказ за Емери да бидете први што ќе го барате истото за Артета, а не да предавате демагогии зошто Емери не требало да биде тренер.
Тргни го Артета сега, не гледам никој да го фали туку постојано ги коментираме и критикуваме неговите грешки. Твоево плачење по гуд ебенинг го коментирам и еве утакмицава ти е добар показател дека менталитетот му е таков и не одговара за клуб како Арсенал. Имаше 2-0 и играч плус, не притисна доволно за трет гол и не успеа ни да сочува 2-0 затоа што се повлече чекајќи грешка на противникот кога противникот беше скроз изгубен во времепросторот.
Емери кога дојде најавуваше атомски фудбал, пресинг од противнички 16ник, игра за гол повеќе итн итн., на терен видовме очај, чемер и јад и менталитет на екипа која се бори за опстанок. До некаде ќе се сложам дека составот кој го имаше Емери на располагање не беше доволен за титула (ама никој не ја ни очекуваше со тие играчи) или големи подвизи, ама беше сосема доволен за 4-то место или освоена ЛЕ. И дека не е квалитетот на играчите проблем туку лузерскиот менталитет и пристап на Емери, го покажувам примерот со Барса - ПСЖ кога отиде на ревашн со 4 - 0 и излезе поразен 6 - 1, имаше одличен тим на располагање но со лузерски пристап успеа да ги прокоцка тие 4-0.
Не ми е поентата да го бранам Артета, само досадно ми е твоево цмиздрење по богот на фудбалот Емери после секој кикс на Артета,.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom