Фантазирате ли ?

Дали си фантазирате ?

  • Да

    Гласови: 46 82,1%
  • Не

    Гласови: 3 5,4%
  • Понекогаш

    Гласови: 7 12,5%
  • Многу ретко

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    56
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Дали, колку често, и за што фантазирате ??? Како ви делува фантазирањето во зависност со годините ? Лично јас со текот годините се поретко фантазирам, но го поддржувам ставот дека фантазирањето ја развива креативноста и позитивно делува на умот. Пуштете душа па да се изначитаме. :)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Ako ne ti se vmesa tvojot soparnik ja glava secem. :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Дали, колку често, и за што фантазирате ??? Како ви делува фантазирањето во зависност со годините ? Лично јас со текот годините се поретко фантазирам, но го поддржувам ставот дека фантазирањето ја развива креативноста и позитивно делува на умот. Пуштете душа па да се изначитаме. :)
Па искрено, читајќи те во под форумот мистерии...
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Фантазирање?
Спецификација на која тема фантазираме може или сеедно?
Пошто не знам што се се подразбира под фантазија.
На пример дека ќе отидам на месечината еден убав сончев ден :P
Или пак фантазирање за некој тип што мислам дека не можам да бидам со него(а можеби ќе бидам)?
Или пак дека кога - тогаш ќе заминам за Америка (можеби и нема.. кој знае)?
Мене од овие три барем за сега, само првото ми изгледа како баш баш нереално и како фантазија, а јас ете за тоа никогаш не сум размислувала до сега.
Дали тоа значи дека не си фантазирам? :)
 
Член од
5 септември 2014
Мислења
41
Поени од реакции
17
Туху, ја цело време фантазирам,особено кога си лежам така.:)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Фантазирање?
Спецификација на која тема фантазираме може или сеедно?
Пошто не знам што се се подразбира под фантазија.
На пример дека ќе отидам на месечината еден убав сончев ден :P
Или пак фантазирање за некој тип што мислам дека не можам да бидам со него(а можеби ќе бидам)?
Или пак дека кога - тогаш ќе заминам за Америка (можеби и нема.. кој знае)?
Мене од овие три барем за сега, само првото ми изгледа како баш баш нереално и како фантазија, а јас ете за тоа никогаш не сум размислувала до сега.
Дали тоа значи дека не си фантазирам? :)
Кога правиш поделби и бараш разлики...не знаеш да фантазираш и малце ми е жал за тебе. Но ок, веројатно така живееш цел живот па си навикната.

Сериозно, тие што не фантазирате, зашто мислите дека е глупо или за малце деца, не сакам да го имам вашиот живот.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Кога правиш поделби и бараш разлики...не знаеш да фантазираш и малце ми е жал за тебе. Но ок, веројатно така живееш цел живот па си навикната.

Сериозно, тие што не фантазирате, зашто мислите дека е глупо или за малце деца, не сакам да го имам вашиот живот.
Океј. Што подразбираш ти под фантазирање? Можеби си фантазирам, а не сум свесна за тоа.
Па чисто информативно ако може :)

ПС Не реков дека фантазирањето е глупаво или за мали деца, само барам некаква приближна дефиниција за него. Што се подразбира под поимот "фантазија" :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Океј. Што подразбираш ти под фантазирање? Можеби си фантазирам, а не сум свесна за тоа.
Па чисто информативно ако може :)

ПС Не реков дека фантазирањето е глупаво или за мали деца, само барам некаква приближна дефиниција за него. Што се подразбира под поимот "фантазија" :)
Вториот дел не беше за тебе конкретно.

Фантазија е кога си замислуваш и кога нешто не може да биде реално, нешто што не може да се случи а ти го сакаш, пример да леташ...И твоето е фантазија, кога може да направиш но сепак...и двете се фантазија.
 
M

mar30

Гостин
Дискусијата горе е за различни поими фантазијата во рамки на реалноста не е фантазија туку имагинација а имагинацијата вон рамки на реалноста е фантазија,то ти је нешо ко сценарист и режисер на научна фантастика првиот треба да фантазира вториот има задача да имагинира на дадена фантазија.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Фантазирам бе и убо ми е. Еднаш пример ко помал фантазирав како ја пеам Passover од Анастасија в кафич, пошто ептен бев заразен со песната. По неколку години, фантазијата постана реалност и навистина ја испејв во една прилика шо така се зададе.

Исто така имам фантазирано како во вена рс..........и халуцинациите, праењето муабет со Вонземските сили и такви ми ти искуства. По неколку години, се надевам фантазијата нема да постане реалност.
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Sekoja vecer pred da zaspijam si zamisluvam kako sum vo nekoja sumska koliba. Nadvor vrne mnogu dozd, a kolibata propusta voda na nekoi mesta. Kako se stemnuva taka pocnuvaat volci da zavivaat, a jas sum vo misija da gi spasam sakanite od besnite orki sto sakat da vlezat vnatre. Mnogu lesno zaspivam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom