Фамилијата Марковски

Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
И покрај тоа што од авион се гледа дека серијата е провладина,првите 3 епизоди беа екстра.Имаше некои глупави моменти со преувеличувања али окс, се на се екстра.
Последнава 4та епизода,дно.Пропаганда.

Имаше некој и претходно напишано,премногу предвидлива.
Се на се доста добра серија после подолг период,со исклучок на потењево за педериве.
 
G

Gaymer

Гостин
Издржав 25 минути. Најлош дел, средношколецот со она телефонот. Абе од рака не го пушти. Па лигушот ја снима професорката. :D

Не ми треба потсетување кај живеам. Ова е ко да гледаш креативни вести на ТВ.
Види мене лично ми е ок серијата али поентата со целиот мобилен е што денес е уствари така и по школиве ги гледам децава некои чудни изрази на улица користат оганк стрикс и слично...
Каде бе порано имало такви телефони ..мада и од друга страна хомофоби колку сакаш шо викаат дека е некоја геј пропаганда серијава со цел децата да бидат геј :pos:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.493
Поени од реакции
80.553
Еј преку кур од LGBT гомнава ок, преку кур и од УСАИД и нивните срања...таман направија добра серија, и ја усраа со ова пропагандава. И во Преспав знам имаше ЛГБТ срања, а каде и да е очекувам и онаа другана серија што иде на Сител и таму да се појават.

Ебави гнасното лоби, немам ништо против овие хомосексуалци и лезбејки, нека прават што сакаат во нивниот приватен живот, али колку повеќе инсистираат да се наметнат со сила во општествово, толку повеќе ќе добиваат негативни повратни одговори од народов овде.

Пази реченицава од едно од децава во серијава: "Абе јас имам еден трет братучед, педер......... уствари не, геј..." Се поправи од педер во геј, да не ги навреди ЛГБТ лицава :facepalm:.


Навистина се лигуши, ко first world problem да ни се у државава, па ај ќе ги жалиме. Ти ебам пропагандата, Грујо не ви е рамен за ова..
 
G

Gaymer

Гостин
Еј преку кур од LGBT гомнава ок, преку кур и од УСАИД и нивните срања...таман направија добра серија, и ја усраа со ова пропагандава. И во Преспав знам имаше ЛГБТ срања, а каде и да е очекувам и онаа другана серија што иде на Сител и таму да се појават.

Ебави гнасното лоби, немам ништо против овие хомосексуалци и лезбејки, нека прават што сакаат во нивниот приватен живот, али колку повеќе инсистираат да се наметнат со сила во општествово, толку повеќе ќе добиваат негативни повратни одговори од народов овде.

Пази реченицава од едно од децава во серијава: "Абе јас имам еден трет братучед, педер......... уствари не, геј..." Се поправи од педер во геј, да не ги навреди ЛГБТ лицава :facepalm:.


Навистина се лигуши, ко first world problem да ни се у државава, па ај ќе ги жалиме. Ти ебам пропагандата, Грујо не ви е рамен за ова..
Спаѓам у ЛГБТ ама не ја сфаќам фамата у термин дали ми рекле геј хомо педер и слично незнам нешо као у стил ми доаѓа црниве кога ке им речат дека се нигери било навредливо...шо. ако ми рече некој дебел треба да се вреѓам пошо кажал точен факт?

Али сега кај ни е тренд ова.. уште сме назад ...као у светов поточно холивуд со овие кастинзи на шо повеќе црнци и се остало демек расизам ако немало црнци а дали филмот бил од времето кога немало тоа небитно или типичен пример за nick fury што го глуми samuel. L jackson кога бил ник фјури црнец....првиот ник фјури беше дејвид хаселхоф дури и во стриповите
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.493
Поени од реакции
80.553
Спаѓам у ЛГБТ ама не ја сфаќам фамата у термин дали ми рекле геј хомо педер и слично незнам нешо као у стил ми доаѓа црниве кога ке им речат дека се нигери било навредливо...шо. ако ми рече некој дебел треба да се вреѓам пошо кажал точен факт?

Али сега кај ни е тренд ова.. уште сме назад ...као у светов поточно холивуд со овие кастинзи на шо повеќе црнци и се остало демек расизам ако немало црнци а дали филмот бил од времето кога немало тоа небитно или типичен пример за nick fury што го глуми samuel. L jackson кога бил ник фјури црнец....првиот ник фјури беше дејвид хаселхоф дури и во стриповите
Реков јас, немам ништо против таквите лица, али постојаното форсирање и нивно наметнување во општеството овде придонесува да има контра ефект кај народот.

Тоа со црнците ти е добар пример, и тие таму во либералниот Холивуд напнуваат... последно беше со Оскарите пред некоја година кога немаше номинирано црнци за главните награди. Преку кур, направи добар филм, ќе те кандидираат, што ми се наметнуваш со сила па да мора да има нешто и нивно во цела таа манифестација.


Истово и со серијава, добри актери, одлично е снимена, супер глума, али се забележува она што сакаат во позадина да ни го наметнат со сила... мрш у пичку матер, гомна едни.
 
G

Gaymer

Гостин
Реков јас, немам ништо против таквите лица, али постојаното форсирање и нивно наметнување во општеството овде придонесува да има контра ефект кај народот.

Тоа со црнците ти е добар пример, и тие таму во либералниот Холивуд напнуваат... последно беше со Оскарите пред некоја година кога немаше номинирано црнци за главните награди. Преку кур, направи добар филм, ќе те кандидираат, што ми се наметнуваш со сила па да мора да има нешто и нивно во цела таа манифестација.


Истово и со серијава, добри актери, одлично е снимена, супер глума, али се забележува она што сакаат во позадина да ни го наметнат со сила... мрш у пичку матер, гомна едни.
Ептен оф топик со ова али кад сме веќе кај црнциве типот со беше од the force awakens star wars тој нигерот го гледав пред некој месец на интернет како трубеше дека немало доволно црнци у филмовите конкретно star wars...а што е он бе ...белчо? многу на назад иде светов
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
Добро бе луѓе, у кој свет живеете. Ние ги имаме оние со 20% што со закон мора да ги има секаде, во секоја јавна институција безразлика на нивните индивидуални квалитети само заради тоа што зборуваат друг јазик, а овде ви сметаат пефериве што го сакаат истово.
Епа кога ќе му дадеш на едното дете лижавче нормално е и другите да го бараат истото.

П.С.
Педериве се добри за планетава. Со нив може да се реши (барем делумно) проблемов со пренаселеноста.
Само нека ги пратат цо Кина, Индија и арапскиве земји а не кај нас.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Ме чудите што не ви текна досега дека е серија со пропаганда.
Мене од трејлерот ми стана јасно дека нема да ја гледам. Не дека работите не треба да се критикуваат, али серии гледам за да одморам памет или ми се допаѓа содржината. Оваа не ми спаѓа во категорииве.
И дадов шанса прва епизода и тоа и беше многу.

На терапија не е дотолку исфорсирана со политика сега засега, се начнуваат повеќе други проблеми, мене ми е далеку поинтересна. Се надевам и таа нема да ја заебат.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
И јас искрено очекував дека ќе биде предобра серијата, ама кога исфорсираа педерлук ми се згади. Џабе им се вакви пропаганди кога на балканот никогаш нема да успеат да не убедат дека нормално е да си поинаков. Очекувам дебакл и од Преспав во втората сезона поради истата причина.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Серијата си е супер и го одсликува реално нашето секојдневие!
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Денес ја изгледав „фамозната“ епизода од која се сите припотресени и ништо не ми беше одвратно, како не ви е срам и тој фазон на ствари што се изнакажаа насекаде.

За разлика од Преспав, каде уште од првата епизода геј популацијата беше стеретипиоризирана со движењата, говорот и што уште не и каде се гледаше од прва епизода дека типот е педер, а дури во 40та кога открија сите беа, лелее, овој бил педер, не гледам веќе, овде не претпоставив дека Виктор е педер.

Реално прикажани реакциите. Просечна реакција од таткото, како што би реагирале претпоставувам 90% од Македонците. Останативе 10% ќе бидат како океј што да правиме сега, ко мајката и братот, сестрата. Во денешно време не е табу ЛГБТ заедницата, ги има еден куп и исто ко во серијава се плашат баш од реакциите на просечниот Македонец.

И не сфаќам што е толку табу тоа, да, претпоставувам би било тешко да прифатиш некој твој близок да е „таков“, ама ЛГБТ е најмал проблем во земјава, покрај сите криминали, корупции, „врски“, нерезонски вработувања, татини и мамини синчиња, сите глупости, вас ви е скандалозен и одвратен педерлукот. Оукеј.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Абе никој нема ништо против нив,туку имаме против правењето цитрони и каде што треба и каде што не треба.Со сила се туркаат и оскари со педери и во сите серии и на тв само за педери се зборува.Нека си се кафтат таму и никому ништо.Епизодата буквално се гледаше дека е направена со цел да ти го смени мислењето за нив.
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Епизодата буквално се гледаше дека е направена со цел да ти го смени мислењето за нив.
Немаш ништо против оваа популација, како тогаш серијава пробува да ти го смени мислењето?!

Очигледно дека имаме уште долг пат да поминеме на оваа тема...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom