Фамилијарно стебло/дрво

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Дали вие или вашите родители имаат фамилијарно стебло/дрво? Оној графикон преглед каде што се пишани сите ваши дедовци, прадедовци, чичковци, тетки, вујко, братучеди/братучетки и друго подредени од страна на вашиот татко и од страна на вашата мајка. Исто така ме интересира колкумина од вас тука на форумов знае нешто од историјата потеклото од каде ви е што ви е?

Денес доста современо постои технологијата компјутери и телефони на кој има сајтови и апликации за такви услуги. Јас ви го препорачувам MyHeritage на кој може да започнете бесплатно и детално креирање на фамилијарно стебло. За телефоните постои и како апликација па кога и да ви затреба ќе си ги имате информациите за вашето фамилијарно стебло зачувани уредно. Убаво е да се знае од каде потекнуваме и кој се нашите предци.



1622330346729.png
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
daj ajde da vidime ti kolku kolena nanazad imas
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Без апликации може да се утврди дека македонскиве газди се со ист кур напраени. Толеранција на грешка/исклучоци +/- 10% ставам. Мал оф-топик.

Он-топик, не ме интересира воопшто, нема поента некоја.
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.331
Поени од реакции
6.236
Start your 14-Day FREE Trial
Pay €0 today
Unlimited animation of family photos using Deep Nostalgia™
Unlimited family tree size
Access to all 13.3 billion historical records
Priority customer support
After 14 days, you’ll be charged €15.75 €7.88 per month and enjoy a 50% discount (billed annually). You can cancel at any time.
така да поарно у пеинт нацртајте си семејно стебло.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Фамилијарно стебло може да се направи само по машка линија. Такво го знам до 8 генерации пред мене. За жал некои гранки недостигаат, изгубени се во времето и просторот.

Ако ја вклучиме и женската линија не ќе биде стебло туку пајажина.
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
jas poveke od 3 nanazad nemam informacija
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Јас само знам кои ми се прадедо и прабаба, но би сакала да знам и за другите мои прапрапрапрааа.
Од каде може да се дознат такви податоци?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Јас само знам кои ми се прадедо и прабаба, но би сакала да знам и за другите мои прапрапрапрааа.
Од каде може да се дознат такви податоци?
Во грешна тема прашуваш, оди во Бугарско државјанство, ќе ти извадат дека сите предци од 1800та па наваму ти биле Бугари :D
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Професор од Струга има напишано фамилијарно стебло за селото на татко ми, вклучувајќи ја и мојата фамилија.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Има и бесплатни апликации и сајтови за креирање на генеалошки стебла. Јас имам на FamilyEcho.com стебло со 6 генерации од мојата фамилија, и тоа и по дедо од такова страна, и по баба од таткова страна, и по дедо од мајчина страна и по баба од мајчина страна. Вкупно преку 600 имиња имам додадено.

Има сајтови, како MyHeritage.com кои се далеку понапредни од FamilyEcho, па така, ако твоето стебло се совпадне со стебло на друга личност креирано таму, имаш можност да ги споиш стеблата, и на тој начин да ги најдеш роднините со кои имате изгубено контакт (јас успеав да најдам братучед од Смедерево, Србија, од една страна од мојата фамилија за која никој не знаеше ништо, дури ни дали има некој жив). Но проблем е што бесплатно можеш да додадеш само 300 личности, за повеќе мора да се плати премиум пакет. На премиум MyHeritage може и да се додаваат фотографии, или да се преземаат од база архивски фотографии и фотографии од весници, па сајтот ти нуди и опција да препознае некој лик од архивска фотографија кој има сличности со некоја твоја, има опција да ги обои црно-белите фотографии (оваа опција лани за време на карантините ја направија бесплатна, ама сега пак е дел од премиум пакетот). MyHeritage нуди и такви ДНК тестови за утврдување од каде потекнуваш, и еден куп други можности. Ептен е кул сајтот за тие кои се интересираат, само за жал, мора да се плати.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.355
Има и бесплатни апликации и сајтови за креирање на генеалошки стебла. Јас имам на FamilyEcho.com стебло со 6 генерации од мојата фамилија, и тоа и по дедо од такова страна, и по баба од таткова страна, и по дедо од мајчина страна и по баба од мајчина страна. Вкупно преку 600 имиња имам додадено.

Има сајтови, како MyHeritage.com кои се далеку понапредни од FamilyEcho, па така, ако твоето стебло се совпадне со стебло на друга личност креирано таму, имаш можност да ги споиш стеблата, и на тој начин да ги најдеш роднините со кои имате изгубено контакт (јас успеав да најдам братучед од Смедерево, Србија, од една страна од мојата фамилија за која никој не знаеше ништо, дури ни дали има некој жив). Но проблем е што бесплатно можеш да додадеш само 300 личности, за повеќе мора да се плати премиум пакет. На премиум MyHeritage може и да се додаваат фотографии, или да се преземаат од база архивски фотографии и фотографии од весници, па сајтот ти нуди и опција да препознае некој лик од архивска фотографија кој има сличности со некоја твоја, има опција да ги обои црно-белите фотографии (оваа опција лани за време на карантините ја направија бесплатна, ама сега пак е дел од премиум пакетот). MyHeritage нуди и такви ДНК тестови за утврдување од каде потекнуваш, и еден куп други можности. Ептен е кул сајтот за тие кои се интересираат, само за жал, мора да се плати.
Ова претпоставувам би било ефективно во Америка, не гледам како би имало ефект кај нас. Како успеа да најдеш 600 имиња? :D Јас ни најблиските не ги знам.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Ова претпоставувам би било ефективно во Америка, не гледам како би имало ефект кај нас. Како успеа да најдеш 600 имиња? :D Јас ни најблиските не ги знам.

Може да најде, зошто да не може. На пример баба ми во едно тефтерче ги имаше запишано поголем дел од имиња на предците од нејзина страна, додека дедо ми од негова страна. Таа имаше околу 140, додека дедо ми околу 160. Порано ги запишувале за да ги спомнат имињата кога ќе одат на гробишта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom