"Фаланга" пораки

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во последно време интересна занимација низ социјалните мрежи е постирањето на таканаречените "фаланга" пораки, поточно, пародија на пораки и поздрави кои ги оставаат Македонците (повеќе постарите) од дијаспората кога ќе се јават некаде, Иселенички џубокс, иселенички средби по селата итн.. Како што ќе забележите, тие се преполни со "лажен" патриотизам и македонски табиет :)

За пример, како една баба моја што е 40 години во Австралија, главен извор на информации за државава и е MTV1 SAT и мисли дека државава е тука некаде на рамниште со Швајцарија, додека бруталната Австралија не чини, иако отишла таму по боље живот. И кога ќе се јави по телефон некогаш, слушаш само вакви реченици кои следат подолу. Аналогно на тоа - и најгрдото од Македонија е подобро од најубавото од странство.

Слободно придодавајте кон темава тие што сакате да допринесете, пинг ElNinho Dark King , тие што мислите дека ова е претеризам и е некакво вреѓање, отворете си посебна тема и пцујте не, ама оваа не ја загадувајте.

Да почнеме :icon_lol:

ZASITE STO SE BUNITE STRUJATA STO POSKAPI NE SE BUNITE ZNAJTE TUKA VO SIDNEI CIGARI ZA 50 DENARI NE SE NAOGAAT DA VIDITE KAKO E POZDRAV DO BRAKA MAKEDONCI MAKEDONIJA EDNA DA E VECNA DA OSTANE NEKA PUKNAT DUSMANITE POZZ

SREKEN RODENDEN NA PREMIEROT OD BLAGICA I MITRE SO VNUCITE OD AUSTRALIA RODUM OD VELGOSTI DA ZIVEE MAKEDONIJA BISER BALKANSKI VEK I VEKOVI AMIN ISUS KRISTUS DA SME SREKNI I VESELI

PUSTA PECALBA NE IZEDE VKOREN NE SE GLEDAME SO LUGJEVO MACEN ZIVOT ISELENICKI AMA KE NI DOJDE KRAJOT NA MAKITE KE SE VRAJCAME VO MAKEDONJA I SITE I VASE I STEVO I MITRA I BOZA I SVE SVE KE SE VRATIME VO DELOGOZDI KADE STO DOAGAME I KE DONIRAME ZA MAKEDONJA DBAES DOLARI ZOSTO SNE U KRIZA SE BLIZI KRAJOT NA SVETOT AMA NIE SME VO MAKEDONJA KAJ SO NI GROM NE MAVA OK POZZ

Продолжете :icon_lol:

(сами ги измислуваме овие, од нигде не се копирани, позз)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Добро од кај ги наоѓате поракиве? Се утепав од смеење. :pos:

П.С А што по дифолт пишуваат СО ГОЛЕМИ БУКВИ. :D
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
VO 1992 GODINA, OTVORIV FIRM U SIDNEJ, OSTRALIJA, I NIE CELA FAMILIA PRAIME BUREK I HEMBURGERS I FIRMTA JA VIKAMEE "TRPE KIROSKI TIM FALANGA HRISTIJANSKA UNITED MACEDONIA DOOEL"

OD TRPE KIROSKI, BEZ V KAKO BUGARITE STO SE, OD SIDNEJ, OSTRELIJA, POZDRAV DO SITE RODNINI U RODNA MAKEDONIJA KRST NA CELO MAKEDONIJA GOLEMA KE E

EVE UTROVO STAIVME NOVI ROLETNI NA PRORCITE NASI VO SIDNEI SO SE MRDAAT GORE DOLE A NE IDAT GORE DOLE VENECIRINKI ILI TAKA NESTO VIE TAKVI NEMATE I TOA TREBA DA VIDITE GOSPODSKA RABOTA POZDRAV NIKOLA GRUEVSKI NAJGOLEM MAKEDONEC GOSPOT NI GO CUVA

VMRO SINOVI MAKEDONSKI NIE SI GLASAME CELO VREME I NIKOLA E DETE NASE IME NEKA NE DAVA GRCI PROKLETI PARI NEKA NEMAAT POZDRAV OD SIDNE PRAVOSLAVEN NAROD CEL SVET ZIVEEE
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.646
Поени од реакции
13.104
Добро од кај ги наоѓате поракиве? Се утепав од смеење. :pos:

П.С А што по дифолт пишуваат СО ГОЛЕМИ БУКВИ. :D
Јбг, и Острејлија е далеко. Треба да бидат слушнати. :icon_lol:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Добро од кај ги наоѓате поракиве? Се утепав од смеење. :pos:

П.С А што по дифолт пишуваат СО ГОЛЕМИ БУКВИ. :D
Сами ги измислуваме, пробај и ти :))))))))))))))) Доволно е да изгледаш еднаш Иселенички џубокс или ако си била во некое село на иселенички средби каде што се јавуваат нашинциве преку Скајп, одма ќе добиеш мотивација :)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Сами ги измислуваме, пробај и ти :))))))))))))))) Доволно е да изгледаш еднаш Иселенички џубокс или ако си била во некое село на иселенички средби каде што се јавуваат нашинциве преку Скајп, одма ќе добиеш мотивација :)
Ти ги измисли оние во прв пост? Секоја чест, вака одамна ме нема нешто расположено. :pos:

АМИН ИСУС КРИСТУС
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ти ги измисли оние во прв пост? Секоја чест, вака одамна ме нема нешто расположено. :pos:

АМИН ИСУС КРИСТУС
ахахахахахахаа да да , и Ел Нињо и Дарк Кинг затоа ги тагнав оти знам и тие дека постираат најчесто на Твитер такви пораки, лудница се :pos:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Фората е на дијаспората како им е убаво во Остралија, како ја сакаат најмногу Македонија, како е добро да си Православен и како ја мразат Грција. Другото е се моментална инспирација.
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
571
Поени од реакции
832
Аиии многу јако, браво.


Луѓето си тераат свој живот, си ги искажуваат своите чувства, а вие мрчите по форуми. Многу подобро би било кога "креативноста" би ја изразиле на друг начин, би напишале нешто паметно.
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
571
Поени од реакции
832
Ок, сеа ако може не постирај повише и одбегни ја темава. Фала.
Нели целта на форумот е дискусија и искажување на свое мислење? Ако несакаш мислења, постирај го ова на твој личен блог и забрани коментари, или пак на фејсбук. Ова е јавен форум и сите имаат право на свое мислење, се додека не ги кршат правилата. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom