Факултет со повеќе софтвер

Член од
26 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
3
Здраво,
јас сум 3та година средно во Михајло Пупин, струка - електротехничар за компјутерска техника и автоматика, кога се запишав во ова училиште мислев дека повеќе ке се учи софтвер, но не испадна така, но сега во моментот тоа не е ни битно.
Бидејки мислам да продолжам со образованието понатака сакам да прашам на кој факултет се учи највеќе софтверски дел и секако да има повеќе пракса, бидејки за мене безвредно е да се учи ако немаш пракса.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Така и си претпоставував, но поконкретно на кој смер ?
КНИ ти е најсофтверски и најак смер на ФИНКИ.
Само да си знаеш прва година има и математика доста, најдобро ти е да си пишував сега редовно домашно и да учиш за после да може да се снајдеш со калкулус. На сите што се од стручни средни овој предмет им е најтежок.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Здраво,
јас сум 3та година средно во Михајло Пупин, струка - електротехничар за компјутерска техника и автоматика, кога се запишав во ова училиште мислев дека повеќе ке се учи софтвер, но не испадна така, но сега во моментот тоа не е ни битно.
Бидејки мислам да продолжам со образованието понатака сакам да прашам на кој факултет се учи највеќе софтверски дел и секако да има повеќе пракса, бидејки за мене безвредно е да се учи ако немаш пракса.
:facepalm:
у Коце да се учи?
Младичу да беше 1 год. да те разберам, ама 3?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво,
јас сум 3та година средно во Михајло Пупин, струка - електротехничар за компјутерска техника и автоматика, кога се запишав во ова училиште мислев дека повеќе ке се учи софтвер, но не испадна така, но сега во моментот тоа не е ни битно.
Бидејки мислам да продолжам со образованието понатака сакам да прашам на кој факултет се учи највеќе софтверски дел и секако да има повеќе пракса, бидејки за мене безвредно е да се учи ако немаш пракса.
Хах, пракса ако сам не си најдеш некоја фирма или да си чепкаш сам дома, ништо. На факултет имаш само лабораториски од материјалот што го учите, ама тоа е далеку од работење во некоја фирма.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.658
Така и си претпоставував, но поконкретно на кој смер ?
Ми кажуваат дека на финки прва година немало многу учење на софтверски дел, но 2ра, 3та година си бираш сам предмети и во нив има повеќе или помалку софтверско учење така да... :)
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
3
Хах, пракса ако сам не си најдеш некоја фирма или да си чепкаш сам дома, ништо. На факултет имаш само лабораториски од материјалот што го учите, ама тоа е далеку од работење во некоја фирма.
Цццц... така и си мислев значи јас всушност одам на факултет за диплома, колку да се каже дека имам завршено факлутет, значи стварно немам коментар, се повеќе и повеќе губам надеж и желба.:(:(:(
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ај сеа појдов на тој пат, што да правам ке издржам до 4та. :):)
Боље дај ги парите у некоја ИТ академија, положи сертификати и свиркај си...ама тоа е мое мислење, може не сум во право.
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
3
КНИ ти е најсофтверски и најак смер на ФИНКИ.
Само да си знаеш прва година има и математика доста, најдобро ти е да си пишував сега редовно домашно и да учиш за после да може да се снајдеш со калкулус. На сите што се од стручни средни овој предмет им е најтежок.
Па ќе се снајдам некако со тоа, приватни часови и така :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Цццц... така и си мислев значи јас всушност одам на факултет за диплома, колку да се каже дека имам завршено факлутет, значи стварно немам коментар, се повеќе и повеќе губам надеж и желба.:(:(:(
Тоа е другар, не само за оваа професија, цел образовен систем не чини кај нас. Трета сум на електро јас, на ИКИ, ама колку што научив за месец дена што бев на пракса толку уште немам научено на факултетов. Пази да не ти кажат нешто за сервери конфигурирање или такви пожелни работи.

П.С. Има една што е со мене во група има просек 9,00 а не знае антивирус да инсталира, го замараше еден на УСБ да и донесе антивирус сосе упатство во нотепад па сеа види.
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
3
Боље дај ги парите у некоја ИТ академија, положи сертификати и свиркај си...ама тоа е мое мислење, може не сум во право.
Јас мислам дека до некаде си во право, но сепак секој кој ке те прими сака да види и црно на бело.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Јас мислам дека до некаде си во право, но сепак секој кој ке те прими сака да види и црно на бело.
Абе без искуство, не се гледа ни црното ни белото :)
Како и да е, сертификатите ти важат во цел свет.....незнам за ова факултетиве.
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
3
Тоа е другар, не само за оваа професија, цел образовен систем не чини кај нас. Трета сум на електро јас, на ИКИ, ама колку што научив за месец дена што бев на пракса толку уште немам научено на факултетов. Пази да не ти кажат нешто за сервери конфигурирање или такви пожелни работи.

П.С. Има една што е со мене во група има просек 9,00 а не знае антивирус да инсталира, го замараше еден на УСБ да и донесе антивирус сосе упатство во нотепад па сеа види.
Имам слушано дека на на запад, па и секаде каде што е развиен информатичкиот сектор средните училишта и на факултет повеќе учат пракса, а не како кај нас ми даваат историја и ликовно во средно СТРУЧНО, мислам дека нема што понатака да се збори. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom