Факултет за информатика

Член од
14 јули 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво сакам да се запишам на некој факултет во врска со информатика, па ме интерира со здобиена диблома инжинер по информатика , кои работни места ми се отвараат.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.247
Поени од реакции
3.167
Здраво сакам да се запишам на некој факултет во врска со информатика, па ме интерира со здобиена диблома инжинер по информатика , кои работни места ми се отвараат.
Никoи, освен во јавни претпријатија, на други места не ти треба диплома.
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Никoи, освен во јавни претпријатија, на други места не ти треба диплома.
Не знам баш... Јес да е кодирањето занает ама огласите се 70 - 30 во корист на фирми кои бараат диплома така да..
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Не знам баш... Јес да е кодирањето занает ама огласите се 70 - 30 во корист на фирми кои бараат диплома така да..
Плати си курс во Александриа/Семос ке ти вреди 1000% повеќе од било кој ИТ факс во МК. Од било кој факс во МК ке излезеш речиси бос со знаење. Ако сакаш вистински да научиш тогаш курс + тестирање работа по дома.
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Плати си курс во Александриа/Семос ке ти вреди 1000% повеќе од било кој ИТ факс во МК.
Исто не се согласувам. Може ќе ти вреди во МК во смисол за побрзо вработување наместо 4 години учење на факс ама дефинитивно факс се исплаќа многу повеќе на крај.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Плати си курс во Александриа/Семос ке ти вреди 1000% повеќе од било кој ИТ факс во МК. Од било кој факс во МК ке излезеш речиси бос со знаење. Ако сакаш вистински да научиш тогаш курс + тестирање работа по дома.
Курсеви во Семос/Сивус препорачувам за надополнување на знаење/специјализација во одредена технологија после завршен факултет за информатика или пак за преквалификација во случај на завршен друг факултет и желба за менување на професија. Како некој кај кого важи вториот случај можам да кажам дека ми е криво што не сум студирал информатика, заради одредени дупки во знаење, како и заради недостатокот на диплома, која на повеќето места преферираат да ја имаш.

Дечкото е млад, допрво сега се запишува на факултет и топло препорачувам да запише информатички науки. И секако да не чека целото знаење да му дојде од факултет, бидејќи од таму може да ги добие само основите, а со тоа не може да биде спремен за работа. На интернет има безброј места каде што може бесплатно да се добие практично знаење, а доколку е спремен да плати, секако тука се и курсевите во гореспоменатите едукативни центри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom