Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
1 август 2022
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ќе може ли некпј да ми даде опширно објаснување за разликата меѓу смеровите КН и СИС ?
 
Член од
4 февруари 2022
Мислења
9
Поени од реакции
2
Ќе може ли некпј да ми даде опширно објаснување за разликата меѓу смеровите КН и СИС ?
Во КН имаш многу повеќе математички предмети кои искрено се само губење време а скоро и да немаш никаква потреба од нив, освен дел во дискретна. Тие одземаат страшно многу време и посветеност за да ги положиш, камо ли висока оценка. Особено ако бркаш просек можат да зезнат работа. СИИС има Калкулус, во КН има Калкулус 1 и Калкулус 2, исто и со дискретна математика. Предметите се слични, со тоа што во СИИС се задолжителни Бизнис и Објектно-ориентирана анализа и дизајн, на кои се вадат убави оценки. Значи воглавно, прва година на СИИС ќе ја поминеш многу полесно, но искрено од втора натаму немаш некоја разлика. Јас би ти препорачала СИИС, но внимавај да имаш убави поени бидејќи конкуренцијата таму е неспоредливо поголема во однос на КН и може да ја испуштиш државна квота. И во секој случај ако не сметаш дека ти оди математика, КН не го ни земај во обзир.
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Дечки совет од постари колеги, одете на најлесниот смер пит и изберете ги сите изборни предмети во кои што ќе програмирате различни јазици, back-end/front-end направете добар план за 4ри години, консултирајте се со постари колеги за кои предмети ви се корисни, многу битно да видите што ве влече во тие 4 години и да направите проекти кои што ќе ви бидат потребни за влез во добри фирми на пракса. Многу важен предмет ви е алгоритми, на интервјуа ќе имате задачи, прашања од истиот, бази, земете напредно, веб програмирање, мобилни платформи, оперативни системи има уште многу да не ги набројувам... Среќно и вложете труд ќе ви се исплати!!
 
Член од
8 декември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
0
Dali za polaganje na fakultet ova sesija po nekoi predmeti mora da se koristat kompjuterite od fakultet ili moze da se koristi sopstveniot laptot komjuter.
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
146
Поени од реакции
20
Zdravo kolegi, nekoj dokolku ima reseni ispitni po bazi neka mi prati?Fala :)
 
Член од
18 август 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sakam da prasham dali nekoj do sega od sredno farmacija se ima zapisano na finki i dali nekoj strucen predmet mu bil priznaen
 
Член од
20 август 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, дали сите испити се на компјутер и писмено или има и усни испити?
 
Член од
21 август 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво колеги, дали може некој да ми каже нешто за следниве предмети: менаџмент информациски системи, методологија во истражувањето на ИКТ, програмирање на видео игри, мобилни платформи и програмирање,
мобилни информациски системи.
 
Член од
19 декември 2021
Мислења
15
Поени од реакции
0
Dali na fakultetot se uci so fizicko prisustvo so ogled na toa deka e mal, a se zapisuvaat prilicno mnogu ili online?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
Dali na fakultetot se uci so fizicko prisustvo so ogled na toa deka e mal, a se zapisuvaat prilicno mnogu ili online?
Мал мал, али 200 студенти собира во една предавална со 100 столчиња... до прв колоквиум.
 
Член од
25 ноември 2021
Мислења
27
Поени од реакции
0
Nekoj da mi kaze nesto poveke za nekoj od predmetite digitalizacija, ekonomija za IKT inzeneri, upravuvanje so tehnicka poddrska, sabloni za dizajn na korisnicki interfejsi. Sto se uci i dali vredi da se bira kako izboren predmet vo 3 semestar?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom