Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
28 јануари 2020
Мислења
146
Поени од реакции
20
Некоја база на прашања за квалификациски по ООП ? Фала :)
 
Член од
17 ноември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
1
Добро вечер. Ако може некој што се има префрлано од еден на друг смер или има познавање во менувањето смер да ми одговори на неколку прашања. Сега сум прва година на СИИС, сакам да се префрлам на ПИТ. Дали тоа ќе можам да го направам дури за трет семестар? Доколку можам дури тогаш, како иде со предметиве? Пример прв семестар се скроз исти само јас имам калкулус а пит имаат дискретна, а јас дискретна пак ке имам во втор семестар. Дали доколку ја положам дискретна во втор ќе ми се рачуна како положен при префрлањето? Исто така, пример предметот Маркетинг кај ПИТ е задолжителен во втор семестар, а кај СИИС е изборен. Дали доколку го изберам во втор семестар предметот Маркетинг и го положам, ќе ми се рачуна како положен при префрлање во ПИТ? Пример јас вака мислам, да ги положам сите предмети што ми се сега прв семестар на СИИС освен Калкулус, па во втор семестар да изберам Маркетинг изборен, да ги положам Маркетинг, Дискретна, Архитектура и организација на компјутери, ООП што ги имаат на ПИТ и само Бизнис Статистика да ми остане и тој да го земам како дополнителен предмет во 3 семестар кога би се префрлил на ПИТ?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.648
Добро вечер. Ако може некој што се има префрлано од еден на друг смер или има познавање во менувањето смер да ми одговори на неколку прашања. Сега сум прва година на СИИС, сакам да се префрлам на ПИТ. Дали тоа ќе можам да го направам дури за трет семестар? Доколку можам дури тогаш, како иде со предметиве? Пример прв семестар се скроз исти само јас имам калкулус а пит имаат дискретна, а јас дискретна пак ке имам во втор семестар. Дали доколку ја положам дискретна во втор ќе ми се рачуна како положен при префрлањето? Исто така, пример предметот Маркетинг кај ПИТ е задолжителен во втор семестар, а кај СИИС е изборен. Дали доколку го изберам во втор семестар предметот Маркетинг и го положам, ќе ми се рачуна како положен при префрлање во ПИТ? Пример јас вака мислам, да ги положам сите предмети што ми се сега прв семестар на СИИС освен Калкулус, па во втор семестар да изберам Маркетинг изборен, да ги положам Маркетинг, Дискретна, Архитектура и организација на компјутери, ООП што ги имаат на ПИТ и само Бизнис Статистика да ми остане и тој да го земам како дополнителен предмет во 3 семестар кога би се префрлил на ПИТ?
Ако ги положеш ДМ и Маркетинг кога ќе се префрлеш ќе ти се рачунат како положени и нема да треба да ги запишуваш одново и Калкулус ако положеш ќе ти се рачуна како изборен предмет ако се префрлеш.
 
Член од
17 ноември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
1
Ако ги положеш ДМ и Маркетинг кога ќе се префрлеш ќе ти се рачунат како положени и нема да треба да ги запишуваш одново и Калкулус ако положеш ќе ти се рачуна како изборен предмет ако се префрлеш.
Аха фала. А дали има нешто услов за да можам да се префрлам или некој максимум број студенти што може да се префрлат или како иде?
Автоматски споено мислење:

Ако ги положеш ДМ и Маркетинг кога ќе се префрлеш ќе ти се рачунат како положени и нема да треба да ги запишуваш одново и Калкулус ако положеш ќе ти се рачуна како изборен предмет ако се префрлеш.
Аха фала. А дали има нешто услов за да можам да се префрлам или некој максимум број студенти што може да се префрлат или како иде?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.648
Аха фала. А дали има нешто услов за да можам да се префрлам или некој максимум број студенти што може да се префрлат или како иде?
Доколку има слободни места на ПИТ, а би требало да има на крајо на годината, нема да имаш проблем.
 
Член од
17 ноември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
1
Доколку има слободни места на ПИТ, а би требало да има на крајо на годината, нема да имаш проблем.
А според тебе калкулус да пробувам да го положам сега или да ризикувам дека ќе има слободни места и нема да ми биде потребен?
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
19
Поени од реакции
3
Здраво, дали знаете дали можи да се запишат предмети во летен семестар со еден исполнет предуслов од два.
 
Член од
11 ноември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
здраво
Некој што знае ООП ако сака да ми помогне за испитот би бил многу благодарен.Од моја страна што треба тоа ке се одолжам.
Благодарам однапред
 
Член од
22 декември 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво дечки,
Дали некој знае од претходни години кој вид задачи најмногу се паѓале на Структурно Програмирање на испит и на што е најпаметно да посветам најголемо внимание?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.648
А според тебе калкулус да пробувам да го положам сега или да ризикувам дека ќе има слободни места и нема да ми биде потребен?
Тешка работа да нема слободни места на крајо на годината, доста студенти уште првите 2 месеца се отпишуват и исто на завршувањето на зимскио семестар, така да ептен малку веројатно е да нема слободно место кога има префрлување.

Здраво дечки,
Дали некој знае од претходни години кој вид задачи најмногу се паѓале на Структурно Програмирање на испит и на што е најпаметно да посветам најголемо внимание?
Рекурзија, матрици и датотеки.
 
Член од
26 август 2021
Мислења
28
Поени од реакции
10
Ако СП не се положи вториот колоквиум целиот предмет се полага на испит или само неположениот дел?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
31
Поени од реакции
3
Префрлање трета година од сиис во пит, дали е изводливо?(заради избегнување на ВИС)
 
Член од
18 април 2014
Мислења
75
Поени од реакции
12
Префрлање трета година од сиис во пит, дали е изводливо?(заради избегнување на ВИС)
Ако сите други предмети ти се положени досега, а мислиш дека само ВИС ќе ти е проблем би ти рекол да подразмислиш, но ако имаш заостанато со некои задолжителни предмети и ако треба да ги презапишуваш после август (претпоставувам сега си втора година) тогаш најубаво префрли се и посвети се на задолжителните предмети.
 
Член од
22 јануари 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Zdravo, dali SP so 100 poeni na prv kolokvium i polovicno reseni zadaci na vtor kolokvium moze da se polozi predmetot ?
 
Член од
26 август 2021
Мислења
28
Поени од реакции
10
Zdravo, dali SP so 100 poeni na prv kolokvium i polovicno reseni zadaci na vtor kolokvium moze da se polozi predmetot ?
Услов за да се положи 2 колооквиум мислам е 40 поени што значи мора да имаш барем 40.
[поени од прв прв.кол] + [поени од втор втор.кол] = минимум 100 поени за да се положи предметот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom