Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
12 октомври 2021
Мислења
19
Поени од реакции
3
Dali nekoj shto bil kaj Velinov po Bazi na podatoci ke mozi da mi gi isprati Labaratoriskite vezbi.
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Moze li nekoj sto slusal upravuvanje so tehnicka poddrska da mi prati primer kako treba da izgleda edna kanban tabela i na koj nacin mozam da go spodelam linkot so profesorite koristejki jira
 
Член од
4 октомври 2021
Мислења
38
Поени од реакции
5
Здраво, сега сум 4та година гимназија на општествен смер. Размислувам за што и каде понатаму. Сега се двоумам помеѓу две области право и информатика и двете ме влечат. Најверојатно во Скопје (ФИНКИ и Јустинијан). Знам дека има огромна конкуренција во таа област, но и на двата факултети. Но, јас сум премногу скептичен за се, а особено за некои вакви битни одлуки. Многу сум неодлучен. Информатика учев две години и ми одеше одлично, знам C++ и дел од html, но ги учев со задоволство. Математиката солидно ми оди. А право исто така ме интересира многу. Стварно незнам што да правам, а времето ќе летни. Ве молам за некој совет и ви благодарам однапред.
Здраво,

Според мене навистина е тешко да се одлучи на кој факултет треба да се оди особено со 18 години . Мене лично ми одеа сите предмети во средно и сите ги сакав и тоа беше плус причина за да не знам каде да продолжам . Но сепак си имав зацртано дека факултетот што ќе го одберам мора да содржи математика . Љубовта кон математиката и информатиката ми беше преголема , често знаев да решавам задачи и кога ќе немаше потреба од тоа . Јас се мислев помеѓу ПМФ -математика, економски и ФИНКИ . Но, сепак се одлучив за финки од неколку причини и тоа :
1. Сакам и ми оди информатика;
2. Има математика во факултетот;
3. Сигурна иднина .
Јас би те советувала да го одбериш онај факултет во кој што гледаш иднина за себе . Дека ќе е лесно , нема да е лесно . Но тоа важи за сите факултети , секој факултет има своја тежина :)
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Здраво, сега сум 4та година гимназија на општествен смер. Размислувам за што и каде понатаму. Сега се двоумам помеѓу две области право и информатика и двете ме влечат. Најверојатно во Скопје (ФИНКИ и Јустинијан). Знам дека има огромна конкуренција во таа област, но и на двата факултети. Но, јас сум премногу скептичен за се, а особено за некои вакви битни одлуки. Многу сум неодлучен. Информатика учев две години и ми одеше одлично, знам C++ и дел од html, но ги учев со задоволство. Математиката солидно ми оди. А право исто така ме интересира многу. Стварно незнам што да правам, а времето ќе летни. Ве молам за некој совет и ви благодарам однапред.
Заеби факултет, учи си сам/а програмирање или земи курс. Јас да се вратам назад тоа би го направил.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366
До толку не сум хахаха. Него дали ќе има пишување цели кодови од скреч ко што беше случај кај структурно/објектно програмирање, или повеќе ќе биде теоретски настроено ?
Лани се полагаше во два и пол дела, така што првиот дел е за 6ка + теорија. За да освоиш 6ка требаше мислам да освоиш барем 5-6 од 8-10 прашања на избор и да се реши ептен лесна задачка(DLL во 2 SLL за прв, запишување/читање од Hash map за втор, нешто во тој стил), за која ти се дадени потребните класи и методи на тацна во самиот едитор.

Ако сакаш повисоко од 6 одиш на тој втор дел кој ќе биде после 2 колоквиум и после секој „основен“ испит на кој ако паднеш, пак мора да решаваш лесна задача(„основен“) за 6ка на испит за да го полагаш повторно(„напреден“)(фактички пак од 0, со тоа што мислам дека теорија остануваа поени).

На тој втор дел имаш 2 задачи и немаш никаков даден код, но дадена ти е слободата да искористиш материјал од курсот(кодови од структури и алгоритми). Задачите беа класифицирани како полесна(BFS, DFS, нешто со структура) и потешка(DP, дрва) и се добиваат поени и за делумни решенија, а оценките се 7,8,9 и 9*(9 со ѕвезда т.е усно кај проф. за 10ка).
 
Член од
4 октомври 2021
Мислења
38
Поени од реакции
5
Некој што полагаа лани структурно и дискретна , како се одвиваше ? Колку време имавте и колку задачи?
 

kid

Член од
7 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
2
Здраво колеги, некој да сподели искуство со предметот Вовед во науката за податоци? Тежина на предметот, начин на полагање и слично? Благодарам однапред:)
 
Член од
28 мај 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Од каков тип на прашања се состои теоретскиот дел по АПС и дали е доволно да се учи од презентации?
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Dali nekoj gi ima laboratoriskite za 1 god struktruno ? Neka mi gi prati ako gi ima .
Nikakva korist ako nekoj ti gi prati, resavaj sosema sam ako sakas da polozis
Автоматски споено мислење:

Некој што полагаа лани структурно и дискретна , како се одвиваше ? Колку време имавте и колку задачи?
Sp prvo se polaga kvalifikaciski test ako osvois odreden broj na poeni moze da polagas zadaci, ima 2 zadaci i mislam deka imase 1h30min vreme, zadacite na prv kolokvium se preprosti taka da vremeto e povekje od dovolno. Za vtor kolokvium isto resavas test no ne e kvalifikaciski tuku za plus poeni, i imas isto 2 zadaci i vtor kolokvium polagaat samo tie sto polozile prv.
Za dm se polagaat samo zadaci vremetraenje menuvaat mislam deka bea 2h, zadaci vo glavno se pagjaat slicni kako na vezbi sekako na malku potesko nivo no so redovno vezbanje se postignuva se.
Автоматски споено мислење:

Nikakva korist ako nekoj ti gi prati, resavaj sosema sam ako sakas da polozis
Автоматски споено мислење:


Sp prvo se polaga kvalifikaciski test ako osvois odreden broj na poeni moze da polagas zadaci, ima 2 zadaci i mislam deka imase 1h30min vreme, zadacite na prv kolokvium se preprosti taka da vremeto e povekje od dovolno. Za vtor kolokvium isto resavas test no ne e kvalifikaciski tuku za plus poeni, i imas isto 2 zadaci i vtor kolokvium polagaat samo tie sto polozile prv.
Za dm se polagaat samo zadaci vremetraenje menuvaat mislam deka bea 2h, zadaci vo glavno se pagjaat slicni kako na vezbi sekako na malku potesko nivo no so redovno vezbanje se postignuva se.
A za broj na zadaci dm ima okolo 20 plus minus no povekjeto se kratki
 
Член од
4 октомври 2021
Мислења
38
Поени од реакции
5
Nikakva korist ako nekoj ti gi prati, resavaj sosema sam ako sakas da polozis
Автоматски споено мислење:


Sp prvo se polaga kvalifikaciski test ako osvois odreden broj na poeni moze da polagas zadaci, ima 2 zadaci i mislam deka imase 1h30min vreme, zadacite na prv kolokvium se preprosti taka da vremeto e povekje od dovolno. Za vtor kolokvium isto resavas test no ne e kvalifikaciski tuku za plus poeni, i imas isto 2 zadaci i vtor kolokvium polagaat samo tie sto polozile prv.
Za dm se polagaat samo zadaci vremetraenje menuvaat mislam deka bea 2h, zadaci vo glavno se pagjaat slicni kako na vezbi sekako na malku potesko nivo no so redovno vezbanje se postignuva se.
Автоматски споено мислење:


A za broj na zadaci dm ima okolo 20 plus minus no povekjeto se kratki
Многу ви благодарам :)
Автоматски споено мислење:

Nikakva korist ako nekoj ti gi prati, resavaj sosema sam ako sakas da polozis
Автоматски споено мислење:


Sp prvo se polaga kvalifikaciski test ako osvois odreden broj na poeni moze da polagas zadaci, ima 2 zadaci i mislam deka imase 1h30min vreme, zadacite na prv kolokvium se preprosti taka da vremeto e povekje od dovolno. Za vtor kolokvium isto resavas test no ne e kvalifikaciski tuku za plus poeni, i imas isto 2 zadaci i vtor kolokvium polagaat samo tie sto polozile prv.
Za dm se polagaat samo zadaci vremetraenje menuvaat mislam deka bea 2h, zadaci vo glavno se pagjaat slicni kako na vezbi sekako na malku potesko nivo no so redovno vezbanje se postignuva se.
Автоматски споено мислење:


A za broj na zadaci dm ima okolo 20 plus minus no povekjeto se kratki
Дали за квалификациските тестови е добро да се учи од презентациите и плус од прашања што се имаат паѓано од претнодните години ?
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo na site, Sakam da prasam vo vrska so predmetite Biznis i Menadzment i Voved vo komopjuterskite raboti dali treba da se ucat site lekcii ili mozam samo da ucam baza na prasanja shto gi najdov vo grupata na fb dali tie prasanja se pagjaat na kolokvium 1?
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Многу ви благодарам :)
Автоматски споено мислење:


Дали за квалификациските тестови е добро да се учи од презентациите и плус од прашања што се имаат паѓано од претнодните години ?
Zemi si od knizara prasanja od minati godini i preresi gi najcesto se pagjaat isti ili slicni so izmeneti broevi
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site, Sakam da prasam vo vrska so predmetite Biznis i Menadzment i Voved vo komopjuterskite raboti dali treba da se ucat site lekcii ili mozam samo da ucam baza na prasanja shto gi najdov vo grupata na fb dali tie prasanja se pagjaat na kolokvium 1?
vvkn moze i od baza no znaat da dadat i plus prasanja sto gi nema vo bazata zatoa preporaclivo e da se citaat i predavanjata a za biznis podobro uci si gi lekciite menuvaat
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
2
Совет за калкулус и дискретни структури? Исто, доколку сега почнуваш да учиш програмирање, дали можеш да очекуваш дека ќе положиш на прва структурно, односно дали може да се разбере за толку кратко?
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Совет за калкулус и дискретни структури? Исто, доколку сега почнуваш да учиш програмирање, дали можеш да очекуваш дека ќе положиш на прва структурно, односно дали може да се разбере за толку кратко?
Da, resavaj lab sama vezbaj i nema da imas problem jas poloziv od prva pred toa nisto nemav pretstava za C.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom