Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
6 октомври 2019
Мислења
38
Поени од реакции
62
Kolegi, za tret semestar mislenje za
Osnovi na komunikaciski sistemi
Upravuvanje so tehnicka poddrska
Koj e polesen i moze da se izvlece pogolema ocenka za prosek ?
Управување со техничка поддршка не е тежок предмет и може да се извади повисока оценка. На предавања се учи за ITIL и FitSM, а на вежби за Kanban и OTRS. 50% носи писмениот испит што е на заокружување и само со материјалот од предавања, имаш 40 прашања и 30 минути и се полагаше со SEB и со напредна идентификација (на рандом прашање се вклучува камера и микрофон и треба да го прочиташ дадениот текст). Повеќето од прашањата се од базата што е направена оваа година од онлајн полагањата и ја има во групата на фб ама имаше и прашања што буквално нигде не може да се најдат. Исто така предност е што по завршувањето на предавањата по предметот почнува полагањето и можеш да полагаш кога сакаш и колку пати сакаш до крај на септемвриска сесија, со ограничување дека мора да има 2 недели помеѓу обидите. Лабораториските носат 30%, имаше 8 и не беа тешки ама требаше да посветиш повеќе време на последните. Во секој случај со материјалот од аудиториски и некое јутуб видео се правеа и имаш рок до крај на втора колоквиумска да ги поставиш сите. Строги се за плагијати и неколку студенти беа казнети. Исто имаш и тимски проект што носи 20%, не е обемен.
 
Член од
23 август 2021
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво дечки за упишување на трет семестар колку предмети треба да се положени и што ако немам положено ООП а треба за Алгоритми?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Здраво дечки за упишување на трет семестар колку предмети треба да се положени и што ако немам положено ООП а треба за Алгоритми?
Нема услов да имаш одреден број на положени предмети, а оти ООП е летен семестар, за да га земеш Алгоритми треба да ти е само слушан ООП.
 
Член од
1 септември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
2
Здраво дечки.
Оваа година се запишувам на ФИНКИ на СИИС, искуства?
Велат веројатност и статистика бил тежок предмет? Колку математики се и на тежинска скала од 1-10 колку би ги оцениле?(подетално за секоја од нив)
Ви благодарам
Автоматски споено мислење:
Нема лесно на ФИНКИ :)
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Kade tocno se naogja Finki?
Ова е од Google Maps
ФИНКИ мислам дека е во истиот двор во бараките. Ако грешам нека ме поправат.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
Kade tocno se naogja Finki?
Комплициран е одговорот :D
Познато е дека ФИНКИ нема своја зграда. Предавањата ги држат во просториите на Технолошко металуршки факултет и Електро/Машински (заедно со бараките нивни, црвената стрелка).
Деканатот на ФИНКИ е наспроти зградата на ТМФ. Студентската служба е во ТМФ на приземје.

1629903845991.png

 
Член од
14 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
Da da i koga nosev dokumenti isprintana
Јас не можам да уплаќам електронски и сеа не ми е јасно каков доказ да поднесам. Ги пополнив уплатниците и ги скенирав ама не знам дали е тоа доволно. Кога плаќам у банка првата страна со потпис и печат они си ја задржуваат, така што мене ми останува да ја поднесам само „бледата“ страна...
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Јас не можам да уплаќам електронски и сеа не ми е јасно каков доказ да поднесам. Ги пополнив уплатниците и ги скенирав ама не знам дали е тоа доволно. Кога плаќам у банка првата страна со потпис и печат они си ја задржуваат, така што мене ми останува да ја поднесам само „бледата“ страна...
Доволно е и таа. Таква ти ја даваат од банка, таква ќе ја приложиш. Има потпис од службеното лице, има доле една линија од бројки и букви, која ја печати нивниот компјутер, и еден блед печат. Тоа би требало да е доволно.
 
Последно уредено:
Член од
14 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
Доволно е и таа. Таква ти ја даваат од банка, таква ќе ја приложиш. Има потпис од службеното лице, има доле една линија од бројки и букви, која ја печати нивниот компјутер, и еден блед печат. Тоа би требало да е доволно.
А во ред ли е ако по електронски пат ја пуштам скенирана само од горната страна со пенкало? Пошто утре планирам да уплатам а веќе направив скенови од се.
 
Член од
26 август 2021
Мислења
28
Поени од реакции
10
Со 87 поени дали би можела да поминам во државна квота на СИИС?
 
Член од
27 ноември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
0
на 31.8 и 01.09 е прв уписен рок. јас утре (27.08) ја праќам електронската пријава, што треба да направам на 31 и 01? фала ви.
Автоматски споено мислење:

Со 87 поени дали би можела да поминам во државна квота на СИИС?
СИИС на с.македонски избра или на англиски?
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Комплициран е одговорот :D
Познато е дека ФИНКИ нема своја зграда. Предавањата ги држат во просториите на Технолошко металуршки факултет и Електро/Машински (заедно со бараките нивни, црвената стрелка).
Деканатот на ФИНКИ е наспроти зградата на ТМФ. Студентската служба е во ТМФ на приземје.

Прегледај го приврзокот 304653

Ние сме си скитници во академскиот свет :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom