Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
13 јуни 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали ви се случило во iknow да ви биде внесена оценката но место во соодветнот семестар, да биде внесена во 0 семестар? Пример сте го слушале и зашишале во 3ти семестар како изборен а во iknow во делот предмети во графата семестар стои 0 место 3.
Дали некој знае дали работи студентска служба преку лето и ако да со кое работно време?
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
Дали ви се случило во iknow да ви биде внесена оценката но место во соодветнот семестар, да биде внесена во 0 семестар? Пример сте го слушале и зашишале во 3ти семестар како изборен а во iknow во делот предмети во графата семестар стои 0 место 3.
Дали некој знае дали работи студентска служба преку лето и ако да со кое работно време?
Кај мене имам две оценки од предмети кои ги земав како изборни и се во семестар 0 во iknow. Моја претпоставка е дека така се напишани бидејќи не спаѓаат во понудени изборни кај мојот смер за соодветниот семестар.
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
146
Поени од реакции
20
Help,aps sto da se uci za da se polozi sto najveke davaat?
 
Член од
14 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
Додека се пријавував на ФИНКИ ми бара да одберам дали сум полагал напредно или основно ниво математика. Јас полагав екстерно математика. Никој не спомна ништо дали тоа е основно или напредно ниво, и во самата диплома предметот е пишан како математика. Што треба сега да кажам?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
948
Поени од реакции
1.313
Кога јас полагав пред некоја година по default се полагаше основно ниво, само тие кои што експлицитно побараа напредно полагаа, а самите професори не предупредуваа генерално и да не помислуваме на такво нешто
 
Член од
14 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
Кога јас полагав пред некоја година по default се полагаше основно ниво, само тие кои што експлицитно побараа напредно полагаа, а самите професори не предупредуваа генерално и да не помислуваме на такво нешто
Фала на инфо. Инаку тие што полагале напредно, повеќе предност имаат за државна квота? Не е фер ова, ниеден професор не ме известил дека можам така да полагам.

И уште едно прашање, во делот за внесување оценки од свидетелствата со заболдирано е напишано да се внесат и оценки од екстерно. Сега мислат на екстерното тестирање што го укинаа во 2017 или оценки од екстерни предмети од матура?
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
2
Здраво дечки. Дали некој може да ми го објасни процесот за упис? Дали мора пријава на iknow и дали документите треба да ги доставам лично или преку мејл? Кога треба да ги пополнам уплатниците и изјавите?
Автоматски споено мислење:

Дали некој би можел да даде мислење за КН?
 
Член од
14 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
Здраво дечки. Дали некој може да ми го објасни процесот за упис? Дали мора пријава на iknow и дали документите треба да ги доставам лично или преку мејл? Кога треба да ги пополнам уплатниците и изјавите?
Автоматски споено мислење:

Дали некој би можел да даде мислење за КН?
Вака:
1. Прво се пријавуваш на iknow
2. На денот на пријавување (мислам дека беа 31 август и 1 септември годинава) праќаш мејл до финки со Subject бројот на пријава што ти го доделуваат од iknow и прикачуваш документи.
3. Се истакнуваат прелиминарни и конечни ранг листи, гледаш да ли си примен и каде си примен (државна квота, приватна)
4. Ако си примен и задоволен кај си примен, на денот за запишување одиш и ги носиш сите оригинал документи што претходно си ги пратил и плус уште некои други

Во фајлов што го прикачив имаш подетално напишано. Прочитај се.
Кога ќе се пријавуваш на iknow во последниот чекор имаш кои точно документи ти требаат за електронска пријава.

Инаку, КН колку што ми кажаа највеќе замарале и "најшкарт" смер споредбено со другите бил. Јас планирам СИИС да одам.
 

Attachments

Член од
9 октомври 2020
Мислења
33
Поени од реакции
21
Фала на инфо. Инаку тие што полагале напредно, повеќе предност имаат за државна квота? Не е фер ова, ниеден професор не ме известил дека можам така да полагам.

И уште едно прашање, во делот за внесување оценки од свидетелствата со заболдирано е напишано да се внесат и оценки од екстерно. Сега мислат на екстерното тестирање што го укинаа во 2017 или оценки од екстерни предмети од матура?
Чим сега се запишуваш, значи не си полагал/а екстерно во средно. Последно се полагаше во 2016 колку што се сеќавам.
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
1
So kolku minimum poeni moze da se vleze vo drzavna kvota? (Ne e bitno na koj smer)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
So kolku minimum poeni moze da se vleze vo drzavna kvota? (Ne e bitno na koj smer)
Зависи од годината, односно од конкуренцијата. Јас кога се запишував на ПЕТ (ПИТ е сега веројатно) се влагаше со над 62 поени ако добро памтам. Јас со тогашни 82 бев некаде на средина. А во КНИ смерот тогашен се влегуваше државна со над 87 поени. Имаше некои смерови што кворумот за државна воопшто не им се ни полнеше и сите влегоа кои беа пријавени, т.е. немаше приватна таму. Мислам дека ако ти е чисто да влезеш ќе успееш некаде независно од поените, ама размисли уште еднаш дали тоа ти е само целта.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Фала на инфо. Инаку тие што полагале напредно, повеќе предност имаат за државна квота? Не е фер ова, ниеден професор не ме известил дека можам така да полагам.

И уште едно прашање, во делот за внесување оценки од свидетелствата со заболдирано е напишано да се внесат и оценки од екстерно. Сега мислат на екстерното тестирање што го укинаа во 2017 или оценки од екстерни предмети од матура?
Најдобро да прашаш /прочиташ на страната од факултетот. Пред повеќе од 10год јас полагав напредно, колку што се сеќавам не добивавме екстра поени.
 
Член од
14 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
Најдобро да прашаш /прочиташ на страната од факултетот. Пред повеќе од 10год јас полагав напредно, колку што се сеќавам не добивавме екстра поени.
Прашав, ми кажаа основно за сите сеа било.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom