Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
28 јануари 2020
Мислења
146
Поени од реакции
20
Nekoj sto bese na isprasuvanje biznis statistika da kaze sto isprasuvaat za usno?
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
36
Поени од реакции
8
decki moze li nekoj da mi objasni kako raboti sintaksava, nemozam da ja razberam logikava, prv pat naiduvam na vakov program segment

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>


int func(int a, int b,int c){
return (a<b ? a<c ? a : b : c);
}
int main()
{

printf("%d",func(5,4,3));
return 0;
}
 
Член од
13 јуни 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво колеги. Дали некој го има изработено проектот по предметот Виртуелизација/Виртуелизација и пресметка во облак или знае некој кој го изработува истиот? Или некој кој го имал предметов минатите години и го изработил проектот ако може да ми пише да се договориме:)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
decki moze li nekoj da mi objasni kako raboti sintaksava, nemozam da ja razberam logikava, prv pat naiduvam na vakov program segment

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>


int func(int a, int b,int c){
return (a<b ? a<c ? a : b : c);
}
int main()
{

printf("%d",func(5,4,3));
return 0;
}
Прво влага во main. Од main во printf ја повикува другата функција func со параметри a = 5, b = 4, c = 3.
Таа фунцкија ќе ти врати резултат од условот (a<b ? a<c ? a : b : c). Ова е тернарен оператор, пандан на if/else. Се пишува во формат "услов ? вредност ако е true : вредност ако е false условот".

a<b ? a<c ? a : b : c ова би било

Код:
if (a<b)
{
    if(a<c)
    {
        return a
    }
    else
    {
        return b
    }
}
else
{
    return c
}
За вредностите a = 5, b = 4, c = 3, a<b = false, така што ќе влезе во else делот и ќе ти ја врати вредноста за c, т.е. 3
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
36
Поени од реакции
8
Прво влага во main. Од main во printf ја повикува другата функција func со параметри a = 5, b = 4, c = 3.
Таа фунцкија ќе ти врати резултат од условот (a<b ? a<c ? a : b : c). Ова е тернарен оператор, пандан на if/else. Се пишува во формат "услов ? вредност ако е true : вредност ако е false условот".

a<b ? a<c ? a : b : c ова би било

Код:
if (a<b)
{
    if(a<c)
    {
        return a
    }
    else
    {
        return b
    }
}
else
{
    return c
}
За вредностите a = 5, b = 4, c = 3, a<b = false, така што ќе влезе во else делот и ќе ти ја врати вредноста за c, т.е. 3
fala ti premnogu
 
Член од
20 март 2021
Мислења
12
Поени од реакции
0
Здраво, да ве прашам дали знаете професор по АОК кој би можел да ми реши теорија на испит?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
Некој што слуша Виртуелизација или го изработува проектот ако може да ми пише :)
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
146
Поени од реакции
20
Некоја база за елиминационен ООП?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom