Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
7 октомври 2020
Мислења
6
Поени од реакции
2
Дали можеби некој знае каков тип на задачи дава Велинов на дополнителниот испит за повисока оценка по Бази на податоци?
Фала ви :)
 
Член од
12 септември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
5
Мислење за:
Мишковски Игор - Архитектура и организација на компјутери
Котеска Бојана - Објектно ориентирана анализа и дизајн
Тојтовска Билјана - Дискретна Математика
Многу би ми значел вашиот одговор, фала однапред!
Другиве професори кои ти предаваат не ги знам, но Тојтовска е супер, мене ми беше дискретни структури 1. Преубаво објаснува, навистина сака да те научи, и ако ти фалат поени излегува во пресрет, јас бев за 7 но ми даде поени за 8ка. Не ја менувај!! :)
 
Член од
13 март 2012
Мислења
154
Поени од реакции
82
Дали можеби некој знае каков тип на задачи дава Велинов на дополнителниот испит за повисока оценка по Бази на податоци?
Фала ви :)
Пред 2 год го слушав јас , тогаш го смени концептот на тоа до 6ка и над 6ка, и имавме практичен дел и теоретски дел.Во делот од теорија си бараше ER диаграми, нормализации , ваденје на зависности и слично. Практичниот беше кај Ненад ,што е еден од најдобрите асистенти за било што поврзано со бази на факултетов барем моментално. Си имаше агрегации , вгнездени кверинја, поврзуванје на табели со join и слично. Така да предпоставувам над 6ка дека ке ти дае нормализација до 3та нормална , да извадиш зависности , да најдеш грешка во табела , доколку има и да напишеше зашто тоа се случува , да нацрташ ER diagram или од диаграм да извадиш табели според правила и слично. Ке побарам некој испит теоретски ако најдам ке ти пратам во приватна порака.
 
Член од
14 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
4
Колеги, да препорачате некој добар онлајн курс(YouTube, Udemy...) по предметот Оперативни Системи?
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Основи на сајбер безбедност само теорија ли се полага
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Ме интересира дали некој има .pdf верзија на Македонски јазик од книгата „Компјутерска организација и дизајн“ од Дејвид А. Патерсон & Џон Л. Хенеси ?
Лесно најдов англиска верзија, но неможам да најдам наша.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
154
Поени од реакции
82
Колеги, да препорачате некој добар онлајн курс(YouTube, Udemy...) по предметот Оперативни Системи?
Доволно ти е Игор Мишковски да го слушаш за 1 и 2 колоквум теорија , за задачите од github на Ристе за прв колоквиум , после тоа за втор колоквиум научи се освен скрипти за Unix , као што е grep/awk/sed + pipelines + regular expressions и basic команди за листање на датотеки ,корисници и слично. Вака можеш комотно до 8ца/9ка без bash скрипта , ако целиш кон повисоко научи и скрипти обично даваат нешто слично од аудиториски.
 
Член од
23 февруари 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Мислење во врска со Весна Димитриевска Ристовска по ДМ? Како предава и оценува сега со онлајн испитите?
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
2
Некој со искуство кај асистент Јана Кузманова да сподели мислење во однос предавање и оценување?
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Мислење во врска со Весна Димитриевска Ристовска по ДМ? Како предава и оценува сега со онлајн испитите?
Mene mi predavase Kalkulus i predavanja i auditoriski mi bese, dobro predava, objasnuva jas sum zadovolna od nea, sepak za DM ne znam kako e
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
45
Поени од реакции
17
Колеги на кој начин се полага предметот Софтверско инженерство, теоријата на заокружување ли е?
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
9
Поени од реакции
2
До сега немав проблеми со распоредот, па не сум имал потреба да пишам или известам било кој од фалултетот. Сега не снам кај кого, што и како да пишам мејл за да знаат за проблеми во термини со распоредот. Дали на професорите или кај служба или што и друго да е? За професорите - ОК, ги имаме сите, а за директно на прашања или служба или што и да веќе треба?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom