Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
16 септември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
0
Некој да сподели информации за Вештачка интелегенција?
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Здраво, некој да не знае дали може да ја пријавам дипломската како 6ти предмет со молба, бидејќи имам еден заостанат предмет?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
Некој да ми даде мислење за pros и cons на дипломирање со 3 vs со 4 години? Колку кредити треба да имам за да запишам дипломска со двеве опции?
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
Здраво колеги, некој предлог за корисни, веб-ориентирани предмети -летен семестар - (3 или 4 година) ? или општо корисен предмет од овие семестри.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Здраво, некој да не знае дали може да ја пријавам дипломската како 6ти предмет со молба, бидејќи имам еден заостанат предмет?
Јас ја запишав дипломската, а молба пратив за изборен предмет и ми одобрија без проблем. Пиши во молбата дека си пред дипломирање само и дека ти фали еден предмет за да не чекаш да запишуваш во нареден семестар.

Некој да ми даде мислење за pros и cons на дипломирање со 3 vs со 4 години? Колку кредити треба да имам за да запишам дипломска со двеве опции?
Реално нема pros и cons, бидејќи и вака и така ќе се вработиш првично без диплома и никаде нема да ти бараат диплома. Барем мене досега на ниедно интервју не ми барале. Јас познавам многу добри програмери што завршија со 3 години само за да не се замараат повеќе, а позади нив имаа над 5 години работно искуство. А за кредити, не сум сигурен ама мислам дека е 200 за 4 годишни студии и 140 за 3 годишни студии. Во секој случај одобруваат запишување и со молба.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
36
Поени од реакции
8
Kakov tip na predmet e biznis statistika, dali e teorija, koja mu e tezinata i kako se polaga,lesen li e za polozuvanje?
Автоматски споено мислење:

Kakov predmet e biznis statistika, dali e teorija,sto se uci , kako se polaga?
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Па не би ризикувал со оглед на тоа што е последен испит па не можам да ризикувам се досега, од друга страна и да препишувам како? Треба некој што знае во секое време да реши за положување да биде до мене.

Сум пробал со приватни часови ми читаа решени задачи џабе фрлав пари. Некоја техника како да се научи освен да се решат цели збирки задачи, ако нема друг начин тоа е за година-две ќе научам веројатно.
Пиши ми :)
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
2
Здраво дечки,

Треба да запишувам 4 семестар и да одберам изборни.
Е-влада ќе го земам сигурно, но за останатите два се мислам помеѓу изборните: Концепти на информатичко општество, Медиуми и комуникации и Интернет технологии.
За Интернет технологии читам поделени мислења па ако може некој да ми каже негово искуство со предметов, дали е корисен и истовремено лесен (бидејќи се уште немам положено некои предмети од трет семестар па сакам тие да ги исчистам и да не се заглавам со изборните)

Thanks in advance :)
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.460
Поени од реакции
2.476
Здраво дечки,

Треба да запишувам 4 семестар и да одберам изборни.
Е-влада ќе го земам сигурно, но за останатите два се мислам помеѓу изборните: Концепти на информатичко општество, Медиуми и комуникации и Интернет технологии.
За Интернет технологии читам поделени мислења па ако може некој да ми каже негово искуство со предметов, дали е корисен и истовремено лесен (бидејќи се уште немам положено некои предмети од трет семестар па сакам тие да ги исчистам и да не се заглавам со изборните)

Thanks in advance :)
Интернет Технологии ми беше првиот корисен и интересен предмет што го слушав на факултетов , единствена мана е што првиот колоквиум се учат технологии од 2001 , овој предмет може да те воведе натака а и да те помогне за наоѓање на пракса/работа.Вториот колоквиум е битен , се учи веб програмирање на серверска страна во ASP.NET MVC (Јазикот C# поточно).Има задолжителен проект и 5 лабораториски задачи. Лани поради настаната ситуација се полагаше дирекно на испит , се паѓаат 2 задачи , една од прв , една од втор колоквиум. Уште една маана е што многу малку време има на испит за решавање а задачите се прилично големи , ама не е страшно бидејќи задачите се исти (шаблонски се). Overall на секој студент би му го предложил предметов и покрај неговите недостатоци кои ги наведов погоре.
Го држат по теорија Арменски (прв колоквиум) и Магдалена(втор колоквиум) , по практичниот дел лани првиот колоквиум го предаваше Сашо Најдов , вториот Стојменски. 10/10 од мене за сите 4ца :D
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Здраво дечки,

Треба да запишувам 4 семестар и да одберам изборни.
Е-влада ќе го земам сигурно, но за останатите два се мислам помеѓу изборните: Концепти на информатичко општество, Медиуми и комуникации и Интернет технологии.
За Интернет технологии читам поделени мислења па ако може некој да ми каже негово искуство со предметов, дали е корисен и истовремено лесен (бидејќи се уште немам положено некои предмети од трет семестар па сакам тие да ги исчистам и да не се заглавам со изборните)

Thanks in advance :)
Земај го Интернет технологии, еден од ретките корисни предмети на факултетот. Многу е лесен, ама за да ти стане лесен, прво треба убаво да ја разбереш логиката/архитектурата на една апликација. Кога ќе сфатиш како комуницираат класите една со друга, мислам дека ќе целиш кон повисока оценка :)

Меѓутоа, за почеток потребно ќе ти е можеби 2-3 недели за да ти легне MVC шаблонот. Ама после тој предмет, ќе бидеш спремен за барање на пракса, а од друга страна ќе имаш што да покажеш на фирмите со проектот.
Автоматски споено мислење:

Интернет Технологии ми беше првиот корисен и интересен предмет што го слушав на факултетов , единствена мана е што првиот колоквиум се учат технологии од 2001 , овој предмет може да те воведе натака а и да те помогне за наоѓање на пракса/работа.Вториот колоквиум е битен , се учи веб програмирање на серверска страна во ASP.NET MVC (Јазикот C# поточно).Има задолжителен проект и 5 лабораториски задачи. Лани поради настаната ситуација се полагаше дирекно на испит , се паѓаат 2 задачи , една од прв , една од втор колоквиум. Уште една маана е што многу малку време има на испит за решавање а задачите се прилично големи , ама не е страшно бидејќи задачите се исти (шаблонски се). Overall на секој студент би му го предложил предметов и покрај неговите недостатоци кои ги наведов погоре.
Го држат по теорија Арменски (прв колоквиум) и Магдалена(втор колоквиум) , по практичниот дел лани првиот колоквиум го предаваше Сашо Најдов , вториот Стојменски. 10/10 од мене за сите 4ца :D
Мислам дека професорскиот кадар воопшто нема да му помогне за разбирање на MVC, освен ако пред предавање седне и ја научи логиката (да претпоставиме дека претходно го немал учено тој шаблон). Во спротивно, со едното уво ќе ги слуша податоците, со друго ќе му излеваат од глава. Не е лесно да се пренесува знаење на оваа тема, без секој посебно да куца код, а посебно отежнува фактот што вежбите траат по 40 минути.
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2020
Мислења
18
Поени од реакции
8
Zdravo, ako mozhe da mi odgovorite na edno kratko prasanje.
Moze li da go izberam predmetot Veb programiranje kako izboren sega vo 4-tiot(leten) semestar?
Inaku veb programiranje vo mojata nasoka(SIIS) e vo 5ti semestar.
Fala vi odnapred :)
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Zdravo, ako mozhe da mi odgovorite na edno kratko prasanje.
Moze li da go izberam predmetot Veb programiranje kako izboren sega vo 4-tiot(leten) semestar?
Inaku veb programiranje vo mojata nasoka(SIIS) e vo 5ti semestar.
Fala vi odnapred :)
Не, ВП си е предмет од зимски семестар, и само тогаш може да се слуша. Би ти препорачал Интернет технологии да го земеш, погоре што е спомнат.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Здраво дечки,

Треба да запишувам 4 семестар и да одберам изборни.
Е-влада ќе го земам сигурно, но за останатите два се мислам помеѓу изборните: Концепти на информатичко општество, Медиуми и комуникации и Интернет технологии.
За Интернет технологии читам поделени мислења па ако може некој да ми каже негово искуство со предметов, дали е корисен и истовремено лесен (бидејќи се уште немам положено некои предмети од трет семестар па сакам тие да ги исчистам и да не се заглавам со изборните)

Thanks in advance :)
Концепти на информатичко општество, мојата прва 10ка, прилично лесен предмет беше во мое време, го држеа Горан Велинов и Владимир Здравески. Имаше глупави прашања на електронски тест, исти во сите сесии и индивидуален проект кој подоцна влегуваше како дел од еден групен проект. Може да има измени, ама во секој случај лесен предмет.

Медиуми и комуникации == канцер
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Посоветувајте ме што да земам за изборен да е корисно но не претешко ( барем 2):

1. Медимуми и комуникации
2. Визуелно програмирање
3. Екоинформатика
4. Интернет Технологии
5.Компјутерска графика
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
146
Поени од реакции
20
Дали даваат поени на увид ооп за положување или тешко?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom