Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.624
Поени од реакции
3.608
Колеги ве молам некој ако е запознаен со паѓањето од државна во приватна квота. Од летен семестар немам положено 50% од предметите но рачунав за во јануарскава да ги положам и ги имам спремано, ама денеска кога отворив на iknow за да ги пријавам предметите ми дојде известување дека поради неисполнување на условот за ЕКТС мора да преминам во Кофинансирање.Може некој да ми објасни?
Како предупредување е тоа, ако не ги положеш сга ќе паднеш у приватна, ако положеш ќе си останеш државна.
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
146
Поени од реакции
20
АОК некој база или испитни ако има да сподели :)
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Што се случува кога ќе се запише семестар само со дипломска за бранење, може ли да се одбрани за брз период или ќе треба да се почека некое време за одреден термин?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Што се случува кога ќе се запише семестар само со дипломска за бранење, може ли да се одбрани за брз период или ќе треба да се почека некое време за одреден термин?
Јас така запишав. Нема правила. Се договараш со професорот(менторот) за тема, па од тебе зависи кога ќе сработиш и одбраниш. Тоа можеш да го направиш уште првата недела на почетокот на семестарот, а можеш и последната од рокот (до 20 март 2022). Ќе го почекаш професорот можеби 5-10 дена за да ти ја провери текстуалната документација (дипломскиот труд), па откако ќе ти прегледа може ќе имаш дополнителни поправки, а доколку сѐ е во ред, ти договара термин за бранење (нормално, со твоја согласност).

Од мене совет е да не чекаш до средина на ноември, бидејќи ќе треба празен семестар да запишеш (нелогичен трошок, но финки правило...)
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Што се случува кога ќе се запише семестар само со дипломска за бранење, може ли да се одбрани за брз период или ќе треба да се почека некое време за одреден термин?
Јас ја завршив, ми ја одобрија и ми кажа професорот дека ќе ме извести кога ќе се договорат за термин. Еве веќе 20 дена чекам.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Јас ја завршив, ми ја одобрија и ми кажа професорот дека ќе ме извести кога ќе се договорат за термин. Еве веќе 20 дена чекам.
Колега чекаше 2 месеци, во тие 2 месеци немаше никаков контакт со професорот (ко да испарил од земјата) и 5-6 дена пред последниот рок му соопштуваат термин. Со среќа инаку :)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Вината е во студентите што не се упорни. Ако чекаш професорот да го диктира темпото, секогаш се чека до последен рок.

п.с. Професорите имаат редовно онлајн консултации, ништо не ве кошта да се појавите на наведениот термин и да ги замолите што поскоро да ви договорат :D
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Дечки едно реално прашање - кој може да помогне за испит да реши АОК?
Значи не пишувајте коментари од тип:
-седни научи, можеш ти тоа,зарем не ти е тешко ИТН ИТН.
и онака нее за мене туку за колешка од колега едно добро дело :P
Секако, со паричен надомест. Позз
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво колеги,
Дајте коментари зошто да се земе, а зошто да не се земе Вештачка Интелигенција во 4 семестар.
Начин на полагање, тежина на материјал и теми на изучување исто доколку пишете би било добро.
Позз
 
Член од
7 октомври 2020
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво, дали некој што слушал лани Бази на Податоци кај Велинов се сеќава колку беше границата за положување теорија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom