Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
9 ноември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
9
Што вклучува првиот колоквиум структурно програмирање?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Diplomiranje so 3 ili 4 godini pros and cons?
Тие што учат редовно си дипломираат со 4 години.
Тие што се влечат, сакаат што поскоро да ја добијат дипломата, па се одлучуваат на 3 годишни студии. Стигаат до четврта година, успеваат некако 140 кредити да соберат, а останати предмети им се математиките, ОС, БП, АПС, па ја запишуваат и дипломската.
На крај, дипломираат во 5/6та година, а ако пристапиле поразумно, додека презапишувале предмети имале можност да земаат лесни изборни и да соберат 240 кредити на крај.

Ова ти го пишувам од искуството на многу студенти што постапуваат вака.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Zdravo kolegi, ako nekoj ima zadaci za vezbanje kalkulus za prv kolokvium, mozhe li da mi prati? ne mozev da otidam do skopje da kopiram poradi situacijava, fala vi mnogu uste sega
 
Член од
14 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
4
Diplomiranje so 3 ili 4 godini pros and cons?
Зависи кои ти се амбициите за понатаму. Ако планираш да одиш магистерски студии надвор од Македонија, мислам дека скоро секаде форматот е (3 додипломски +2 магистерски) - или во превод, џабе ти се +60 кредити од четврта година.

Најдобро е да се фокусираш колку што е можно да земеш знаење од факсов (мора да се бориш за тоа, нема никој да ти го сервира), стекнеш инжинерско размислување и критичка мисла. Финки нека ти биде насока што да гуглаш после предавање. Јас лично сметам дека времето е најскап ресурс и планирам да завршам за 3 години, бидејќи во ИТ секторот не ти менува ни тоа дали ќе имаш диплома или не, а не пак со колку години си дипломирал.

Нека сподели искуство некој што дипломирал :)
 
Член од
15 јули 2020
Мислења
20
Поени од реакции
2
Зависи кои ти се амбициите за понатаму. Ако планираш да одиш магистерски студии надвор од Македонија, мислам дека скоро секаде форматот е (3 додипломски +2 магистерски) - или во превод, џабе ти се +60 кредити од четврта година.

Најдобро е да се фокусираш колку што е можно да земеш знаење од факсов (мора да се бориш за тоа, нема никој да ти го сервира), стекнеш инжинерско размислување и критичка мисла. Финки нека ти биде насока што да гуглаш после предавање. Јас лично сметам дека времето е најскап ресурс и планирам да завршам за 3 години, бидејќи во ИТ секторот не ти менува ни тоа дали ќе имаш диплома или не, а не пак со колку години си дипломирал.

Нека сподели искуство некој што дипломирал :)
Prva godina sum, znam deka e rano , za sega prvicen plan mi e da diplomiram so 3 godini i da pocnam so rabota, paralelno so fakultetov planiram online kursevi kon oblasta sto me interesira, za sega so predmetive od prva godina nemam problem i gi proagjam lesno
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.951
Некој нешто да учел за:
Вовед во оптика и фотоника
Оптички комуникации

Ми треба материјали по Radio over fiber (RoF)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom