Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Здраво колеги, има ли шанса да ми дозволат да ги запишам Бази на податоци и Вовед во науката за податоци ако немам положено АПС и ВиС со молба?
Бази ќе те пуштат без положен АПС (пушти молба), за вториот искрено не знам, но генерално дозволуваат ако пуштиш молба.
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
11
Поени од реакции
2
Некој да ми каже искуства со ИМБ смерот ?
Тој ми највеќе фаќа око.
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
25
Поени од реакции
61
Здраво колеги, некој да сподели искуства доколку слушал некои од овие два изборни предмети: Дигитизација/Управување со техничка поддршка. Дали е некој од нив корисен, што и како се учи на кратко доколку некој може да каже, дали се тешки и обемни?
Јас го предавам предметот Дигитизација, контактирајте ме преку линкот на мојот профил ако ве интересираат повеќе детали. Ќе наведам само неколку општи информации тука.

Предметот е во целост практично и проектно ориентиран, значи нема испити и нема рокови само важи крајниот рок што го бара Факултетот до кога да се земе оценка. Се усовршуваат техники за дигитизација и работа со професионална опрема за дигитизација во интерно студио/мини лабораторија. Има опрема и за музичка и аудио и видео продукција, мал број компоненти, но квалитетни. Се учи работа со опремата, техники и пракси на дигитизација. Од предавања и теорија, во класична смисла предвидени се само основни елементи околу медиумите и менаџмент фокусот кој се дава на организација на големи дигитизациски проекти и кој е многу важен на предметот. Предавањата исто така не се во класична смисла туку се прилагодени преку следење на водичи за техниките и упатства за опремата односно дискусии и презентации за методи за планирање и водење на такви проекти.

Добри страни: Може да развивате креативност ако сакате. Работите тоа што вие сакате, по ваш предлог и мое одобрување ако проценам дека е доволно комлексно за големината на тимот и соодветно за предметот. Проекти можам и јас да предложам. Имам една идеја за еден мега проект, кој ќе биде одлична референца за секој од учесниците, ако има заинтересирани и се доволно мотивирани да се направи, а ќе биде комплициран. Предметот може да биде интересен за сите што сакаат графика, музика, аудио продукција и видео продукција, но имајте сигурно уверување дека ќе има доста работа. Главна моја предност е што критички настапувам кон сѐ и кон сите, што значи внимателно ги разгледувам работите од сите аспекти и се трудам секогаш да најдам простор за подобрување и критика. Да, тоа е предност.

Лоши страни: Мал и тесен простор и малку опрема (4-5 студенти работат во исто време макс). Поради ова, предметот функционира како што треба и можат сите да научат сѐ што е треба само ако е мал број студенти, и тоа пожелно ако се студенти со макар мали претходни искуства - од аудио, видео, фотографија, 3Д ...

На сите ограничувања што ги имаме поради природата на предметот и опремата, оваа година имаме и здравствената криза, па ако воошто смееме да работиме во лично присуство, ќе требаат 10 протоколи. Утре ќе се дискутира на ФИНКИ како ќе тече новава учебна година, па во овој момент не можам да кажам поточно. Во секој случај и да има настава во живо ќе мора да помине низ ограничувања и протоколи плус и ќе мора да има големи измени во однос на тоа како било досега. Ако нема настава во живо, тогаш предметот ќе биде значително сменет и ниедно искуство од студенти од минатото нема да ви биде од корист. Најдобро е да ме контактирате ако ве интересира.
Автоматски споено мислење:

Бази ќе те пуштат без положен АПС (пушти молба), за вториот искрено не знам, но генерално дозволуваат ако пуштиш молба.
Јас не дозволувам, а и колку што знам сите останати наставници не дозволуваат слушање на Бази без положен Структури, односно Алгоритми и структури. Ако некој нѐ заобиколил тоа е друго прашање и посериозен проблем.
Автоматски споено мислење:

Здраво колеги, како се гледа тежината на изборен предмет, во зависност од тоа дали е H1, H2, H3?
Секој предмет може да го направите:
  • онолку лесен колку што ќе најдете начин да ги заобиколите барањата на професор/к/ите без да забележат
    или
  • онолку тежок колку што вие имате амбиција да им предложите на професор/к/ите
Зависи од вашата ситуација, вашите амбиции, реалните можности во моментот итн.

Во секој случај тежината не зависи од тие ознаките Н1/Н2/Н3, или од било што што пишува таму.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Јас не дозволувам, а и колку што знам сите останати наставници не дозволуваат слушање на Бази без положен Структури, односно Алгоритми и структури. Ако некој нѐ заобиколил тоа е друго прашање и посериозен проблем.
Може само кај вашата група не се дозволува. Кај останатите професори, на 99.9% од испратените молби им беа одобрени за да го слушат БП паралелно со АПС. Единствено одбиваа студенти што првпат го слушаат АПС, а сакаат и БП.
 
Член од
1 јуни 2020
Мислења
22
Поени од реакции
3
1598511296026.png

Ако можи некој да ми кажи кои 2 предмети се најлесни за во 5ти семестар и како се полагаат, бидејќи ќе презапишувам АПС, па да побрзо да ги положам.
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
6
Поени од реакции
3
Мислења, искуства околу предметот Дизајн и архитектура на софтвер?
Што конкретно се учи, какви се професорите и каков е начинот на полагање?
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
Некој да ми каже искуства со ИМБ смерот ?
Тој ми највеќе фаќа око.
У глобала се учат скоро истите предмети како и кај другите смерови, секако ги имаш тие општи предмети со програмирање, компјутерски науки и сл. , поконкретно, имаш повеќе предмети со cyber security, хакерство, мрежи, ако те интересираат такви работи (но на било кој смер може да си избираш вакви предмети како изборни). Математики на смеров се Калкулус, Дискретна и Основи на теорија на информации. :) Имаш и некои задолжителни предмети со малце поразлична програма од другите смерови (пример таков предмет на смеров ти е Комјутерски архитектури кој е сличен со Архитектура и орг. на компјутери на другите смерови)
Автоматски споено мислење:

Дали можам да не го запишувам Бази на податоци т.е да не праќам молба бидејќи неам положено АПС и место БП да запишам некој изборен??????
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
45
Поени од реакции
17
Здраво колеги, сега следниов семестар за прв пат ќе го слушам алгоритми, може ли да ми кажете кај кој е најдобро да се слуша, кој најдобро објаснува?
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
6
Поени од реакции
3
Здраво колеги, сега следниов семестар за прв пат ќе го слушам алгоритми, може ли да ми кажете кај кој е најдобро да се слуша, кој најдобро објаснува?
За предавања скоро сите исто, мене ми предаваше Ана Мадевска Боданова и релативно солидно предава. За аудиториски вежби топло ти препорачувам да ги следиш кај Александар Стојменски. Најдобар е при објаснување.
 
Член од
28 август 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Колеги ве молам за совет не знам кој би прашал.

Од трет семестар ќе презапишувам алгоритми, веројатност, но паѓам и изборен предмет.. Дали ќе може наместо изборниот да го слушам по втор пат да слушам Бази со испратена молба?
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Колеги ве молам за совет не знам кој би прашал.

Од трет семестар ќе презапишувам алгоритми, веројатност, но паѓам и изборен предмет.. Дали ќе може наместо изборниот да го слушам по втор пат да слушам Бази со испратена молба?
Можеш, ама не би ти препорачал. АПС, ВиС, Бази едни од најтешките предмети на факултетот сите во ист семестар, освен ако не планираш ептен да го загрееш столчето, подобро остави го Бази за наредна година. Изборниот ако не ти се свиѓа, земи друг.
 
Член од
13 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
10
1598648952609.png

Zdravo sakam da ve prasam nesto...

Planiram da se prefrlam na PIT i so toa ke iam 3 visok predmeti shto ne sum gi polozil vo zimskiot ( Strukturno, Biznis i Diskretna Matematika )
Dali ustvari sega ovie 3 tuka gi zapisuvam na mestoto od izbornite predmeti?
I dali mozam so 6ti predmet da zeam dopolnitelno izboren predmet koj bi mozel da sum go zemal prethodno ako sum nemal visok predmeti?

Uste edno prasanje

Dali mozam da odlucam APS da ne go zapisam, na mestoto od APS da stavam strukturno i da zeam uste eden izboren predmet ? ( Celta e da se ima 6 predmeti )
Iskreno neznam dali e pametno da se izostavi APS za sleden semestar, no sakav 3tiov sho mozno poveke da si go napravam polesen bidejki planiram da iam 6 predmeti... Dajte sovet
 
Член од
23 септември 2018
Мислења
34
Поени од реакции
37
Прегледај го приврзокот 264254

Zdravo sakam da ve prasam nesto...

Planiram da se prefrlam na PIT i so toa ke iam 3 visok predmeti shto ne sum gi polozil vo zimskiot ( Strukturno, Biznis i Diskretna Matematika )
Dali ustvari sega ovie 3 tuka gi zapisuvam na mestoto od izbornite predmeti?
I dali mozam so 6ti predmet da zeam dopolnitelno izboren predmet koj bi mozel da sum go zemal prethodno ako sum nemal visok predmeti?

Uste edno prasanje

Dali mozam da odlucam APS da ne go zapisam, na mestoto od APS da stavam strukturno i da zeam uste eden izboren predmet ? ( Celta e da se ima 6 predmeti )
Iskreno neznam dali e pametno da se izostavi APS za sleden semestar, no sakav 3tiov sho mozno poveke da si go napravam polesen bidejki planiram da iam 6 predmeti... Dajte sovet
За првото прашање не знам како иде тоа но за второто прашање, чим го презапишуваш структурно немаш услов за АПС (тоа значи ако сакаш да го слушаш АПС ќе треба молба до продеканот).
Така да структурно (и другите задолжителни предмети кои ги немаш положено ) автоматски ќе ти се внесе во iknow при бирање предмети (нема да можеш да го мењаш) и ќе можеш да си земеш кој сакаш за 6ти предмет.

Искрено боље е да го оставиш АПС за следен зимски и да се фокусираш на него тогаш пошо имаш доста задолжителни предмети кои треба да ги исчистиш во 3ти семестар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom