Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Член од
19 март 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Procitav na temava deka angliskiot smer SEIS e mnogu tezok, odnosno profesorite bile mnogu strogi i bez razbiranje. Me interesira malce podetalno bidejki stvarno sakam da ucam na ang. Koi profesori se od angliskiot smer, koi profesori se najstrogi (sakam da gi razgledam na stranata na finki), opsto zosto slusam tolku negativnosti za smerot? Sto e razlicno od SIIS?
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Procitav na temava deka angliskiot smer SEIS e mnogu tezok, odnosno profesorite bile mnogu strogi i bez razbiranje. Me interesira malce podetalno bidejki stvarno sakam da ucam na ang. Koi profesori se od angliskiot smer, koi profesori se najstrogi (sakam da gi razgledam na stranata na finki), opsto zosto slusam tolku negativnosti za smerot? Sto e razlicno od SIIS?
Само јазикот на предавање по задолжителните предмети е различен. Љупчо Антовски знам дека предава и он е малце построг. Други професори незнам што предаваат.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Procitav na temava deka angliskiot smer SEIS e mnogu tezok, odnosno profesorite bile mnogu strogi i bez razbiranje. Me interesira malce podetalno bidejki stvarno sakam da ucam na ang. Koi profesori se od angliskiot smer, koi profesori se najstrogi (sakam da gi razgledam na stranata na finki), opsto zosto slusam tolku negativnosti za smerot? Sto e razlicno od SIIS?
Искрено, голем дел од професорите на македонски не знаат да објаснуваат, не па на англиски. Но, не се потпирај на моето мислење, не сум слушал настава на англиски во рамки на факултетот.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Еднаш алгоритми вежби слушав на англиски и се покајав што влегов у предавална.
Е сеа тоа е еден пример, може така се погодило, не знам...
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
Mi treba nekoj za pomos za teorija Operativni Sistemi zadaci (upravuvanje so memorija i natamu)? I ako moze nekoj da kaze sto e bitno da se uci od vtor kolokvium, bidejki e pre obemen - nema vreme za sekoja recenica da se uci a slajdovite se po 80 pages :)
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Некој што ги слушал овие два предмета Интернет програмирање на клиентска страна , Напредно програмирање да сподели искуство ?
 
Член од
19 март 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Можеш и со статичен PC да поминеш. Без PC/лаптоп, не би ти препорачал.
Mozam da si go donesam desktopot od doma, bidejki planiram da si kupam ipad za pocetokot, a ponatamu laptop. Valjda vaka ke bide ostvarlivo. Inaku ima li nekoi preporaceni specifikacii? Ili ne e potrebno mn mokjen PC.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.463
Поени од реакции
2.484
Mozam da si go donesam desktopot od doma, bidejki planiram da si kupam ipad za pocetokot, a ponatamu laptop. Valjda vaka ke bide ostvarlivo. Inaku ima li nekoi preporaceni specifikacii? Ili ne e potrebno mn mokjen PC.
Види зависи , ако земаш предмети каде што се користи Android Studio или Visual Studio и ако се полага онлајн гледај да имаш солидна машина , јас со лаптоп со 4 рам и хард диск одвај ми го отвораше VS камоли плус други работи да отворам , му ставив SSD сега нема мака.Како и да е ептен јака машина не ти треба.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Mozam da si go donesam desktopot od doma, bidejki planiram da si kupam ipad za pocetokot, a ponatamu laptop. Valjda vaka ke bide ostvarlivo. Inaku ima li nekoi preporaceni specifikacii? Ili ne e potrebno mn mokjen PC.
Во право е @Taker, моментално има online полагање често треба video group tab + испит да решаваш во исто време, понекогаш се користи и droidcam или seb.
Гледај да имаш над 8gb рам и брз процесор за да не ти кочи.
Некогаш нема да те пушта на испити па ќе треба да напраиш брз рестарт со SSD ти е 5-10секунди рестарт, со обично HDD 1-2минути...
Гледај лаптоп со појак процесор/рам и ссд , послаба графичка
 
Член од
19 март 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Во право е @Taker, моментално има online полагање често треба video group tab + испит да решаваш во исто време, понекогаш се користи и droidcam или seb.
Гледај да имаш над 8gb рам и брз процесор за да не ти кочи.
Некогаш нема да те пушта на испити па ќе треба да напраиш брз рестарт со SSD ти е 5-10секунди рестарт, со обично HDD 1-2минути...
Гледај лаптоп со појак процесор/рам и ссд , послаба графичка
pa dobro kompjuterot sto go imam doma e ok do tolku, a dali ke imam problemi ako koristam laptop sto ne e windows, odnosno MacOS? Pretpostavuam ne objasnuvaat mn na predavanjata za mac
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
9
Ke moze predlog zadaci ili stranici so zadaci za vezbanje strukturno,osven auditoriski i labaratoriski koi drugi da gi vezbam?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom