Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
14 јули 2020
Мислења
8
Поени од реакции
2
Програмирање ти е исто сегде, а математика највише имаш на компјутерски науки
Се мислам помеѓу Компјутерски науки и Софтверско инженерство и информациски системи, па ако може да ми ја кажете разликата меѓу нив, што, како е, плус, минус и слично...
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Се мислам помеѓу Компјутерски науки и Софтверско инженерство и информациски системи, па ако може да ми ја кажете разликата меѓу нив, што, како е, плус, минус и слично...
Имаш предмети за сите смерови отвори на страната на Финки
 
Член од
23 септември 2018
Мислења
34
Поени од реакции
37
Дечки да не знае некој каде можам да најдам распореди на часови и распоред за колоквиуми од минати зимски семестри?
Ми треба за да бирам предмети без да ми се поклапаат за полагање.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Дечки да не знае некој каде можам да најдам распореди на часови и распоред за колоквиуми од минати зимски семестри?
Ми треба за да бирам предмети без да ми се поклапаат за полагање.
Не знам колку можеш да се водиш по тоа. Се менуваат распоредите од година до година.
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
8
Поени од реакции
2
Имаш предмети за сите смерови отвори на страната на Финки
Да, ти благодарам. Веќе тоа го направив. Меѓутоа, листање на предметите како се викаат ништо не ми значи и описот на истите и еднакво бескорисен. Затоа, овде прашав... Некој што студира на ФИНКИ малку да ми разјасни какви се предметите!
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Да, ти благодарам. Веќе тоа го направив. Меѓутоа, листање на предметите како се викаат ништо не ми значи и описот на истите и еднакво бескорисен. Затоа, овде прашав... Некој што студира на ФИНКИ малку да ми разјасни какви се предметите!
Финтата е што од лани се сменија смеровите, па ние не знаеме за новиве. Види на ФБ приклучи се во групите и прашај. Знам од новиве ПИТ дека е најлесен, ама ти бараш математики, така да прашај си на ФБ.
 
Член од
1 јуни 2020
Мислења
22
Поени од реакции
3
Некој што ќе полага Бизнис Статистика утре ако може да ми пиши да прашам нешто.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Се мислам помеѓу Компјутерски науки и Софтверско инженерство и информациски системи, па ако може да ми ја кажете разликата меѓу нив, што, како е, плус, минус и слично...
Цитирај ме што те буни и ќе ти ги одговорам прашањата дека другарка ми е на КН а ја на СИИС
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
8
Поени од реакции
2
Цитирај ме што те буни и ќе ти ги одговорам прашањата дека другарка ми е на КН а ја на СИИС
Благодарам. Инаку, ништо не ме буни, дека ништо не знам за тие смерови што како:pos::pos::pos::pos:. Само сакав тие што студираат да ми ги потенцираат разликата, општо да објаснат како се, ако може.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Благодарам. Инаку, ништо не ме буни, дека ништо не знам за тие смерови што како:pos::pos::pos::pos:. Само сакав тие што студираат да ми ги потенцираат разликата, општо да објаснат како се, ако може.
КН- повеќе има математика , и пологичко размислување. Потежок е за нијанса две од СИИС но ако ти оди математиката, без проблем ќе ги решиш тие предмети. Програмирањата и другите предмети се исти, но во главно професорите се малку подобри и помлади/ помеки тука, и имаат малку разбирање но и се строги.
СИИС- комплексаши проф мене лично ми се паднаа. Строго, без трошка разбирање. Поготово ако си англиска ? Пуштаат текстот од мак на google translate па кој превод да излезе, нека се задоволни. Редовно доцно враќање на мејлови, а и предавањата 2-3 збора се , презентациите 50 слајда. Уште Петар С.ако ти биде асистент, па тој не знае да реши некогаш задача :D во главно, многу зависи од професорите како го доживуваш факултетов. КН се презадоволни со проф.Ана Мадеска ?
другите предмети освен математиките се исти,ама гледај на колоквиуми повеќњ да чистиш колкуможеш,барем 2 предмета од семестар да ти се положени на колоквиум.Треба да се има барем некое основно знаење за програмирање C и/илиC++ ,оттаму тие предмети полесно одат. Изборните - не им се замарај многу, зимај што полесни, затоа што доста замарање околу задолжителните.
Многу е битно да знаеш, за овој факултет треба многу да загрееш столче за “златна” шестка, и секако многу живци. Со среќа :)
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Дали сериозно курсеви ќе почнат да држат на факултетов?

Три месеци чекам резултати од колоквиум, до курсеви им дошло еј...

Село гори, баба се чешља.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Дали сериозно курсеви ќе почнат да држат на факултетов?

Три месеци чекам резултати од колоквиум, до курсеви им дошло еј...

Село гори, баба се чешља.
Им треба кеш.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
КН- повеќе има математика , и пологичко размислување. Потежок е за нијанса две од СИИС но ако ти оди математиката, без проблем ќе ги решиш тие предмети. Програмирањата и другите предмети се исти, но во главно професорите се малку подобри и помлади/ помеки тука, и имаат малку разбирање но и се строги.
СИИС- комплексаши проф мене лично ми се паднаа. Строго, без трошка разбирање. Поготово ако си англиска ? Пуштаат текстот од мак на google translate па кој превод да излезе, нека се задоволни. Редовно доцно враќање на мејлови, а и предавањата 2-3 збора се , презентациите 50 слајда. Уште Петар С.ако ти биде асистент, па тој не знае да реши некогаш задача :D во главно, многу зависи од професорите како го доживуваш факултетов. КН се презадоволни со проф.Ана Мадеска ?
другите предмети освен математиките се исти,ама гледај на колоквиуми повеќњ да чистиш колкуможеш,барем 2 предмета од семестар да ти се положени на колоквиум.Треба да се има барем некое основно знаење за програмирање C и/илиC++ ,оттаму тие предмети полесно одат. Изборните - не им се замарај многу, зимај што полесни, затоа што доста замарање околу задолжителните.
Многу е битно да знаеш, за овој факултет треба многу да загрееш столче за “златна” шестка, и секако многу живци. Со среќа :)
Професорите се мењаат секоја година на различни смерови. Само на англиската група си се истите професори со години. За изборните, земај што те интересира и сакаш да го научиш, сепак плаќаш за да те научат. Не е работата да зафршиш високо образование и да искочиш без никакво знаење од истиот.
Дали сериозно курсеви ќе почнат да држат на факултетов?

Три месеци чекам резултати од колоквиум, до курсеви им дошло еј...

Село гори, баба се чешља.
Пушти некој линк ако имаш.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Пушти некој линк ако имаш.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Се ни е совршено, имаме комплетна организација на факултетот имаме и наша зграда која прима 5000+ студенти комотно, условите се топ на ФИНКИ,па зошто да не внесат уште некој курс? Ќе се стиснеме бе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom