Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
22 ноември 2019
Мислења
31
Поени од реакции
3
Здраво колеги,би ве замолил ако може некој да ми помогне каде може да ја најдам книгата АОК на македонски?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Kolegi na marketing 2 pat pustaat spisok pa iam prasanje pusta radi prisustvo ili radi bodovi
Не знам сега како е, но многу одамна тие што ги имаше на список, имаа шанса да изработат проект за повисока оценка (дури и 2 оценки понагоре). Ако регуларните поени ти прават сумарна оценка 7, со присуство би имала шанси за 9ка доколку се одлучиш да изработиш проект.
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Kolegi na marketing 2 pat pustaat spisok pa iam prasanje pusta radi prisustvo ili radi bodovi
Според мене вредат поените.
Автоматски споено мислење:

Здраво колеги,би ве замолил ако може некој да ми помогне каде може да ја најдам книгата АОК на македонски?
Во книжарницата на машински/феит. Околу 350-370 денари е.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Kolegi na marketing 2 pat pustaat spisok pa iam prasanje pusta radi prisustvo ili radi bodovi
Јас кога слушав - пред 2 години беше за дополнителни поени, кои воопшто не ги добивме.
Не знам сега како е, но многу одамна тие што ги имаше на список, имаа шанса да изработат проект за повисока оценка (дури и 2 оценки понагоре). Ако регуларните поени ти прават сумарна оценка 7, со присуство би имала шанси за 9ка доколку се одлучиш да изработиш проект.
Истото ко Економија за ИКТ, списокот е за плус поени, кои секако ти се рачунаат ко плус на поените од испит/колок. Јас ниедно предавање немав испуштено и поените ми донесоа +1 оценка
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
OPERATIVNI
Moze li nekoj da mi prati lista tutorijali ili knigi ili bilo so i da e so bi pomognalo za zadacite (java io i drugite),
voopste ne e jasno vo auditoriski , neznam od kaj da pocnam koga nisto ne e jasno ... :(
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
OPERATIVNI
Moze li nekoj da mi prati lista tutorijali ili knigi ili bilo so i da e so bi pomognalo za zadacite, voopste ne e jasno vo auditoriski , neznam od kaj da pocnam koga nisto ne e jasno ... :(
За прв колоквиум оди кај Ристе/Наси на вежби, според мене добро предаваат и двајцата, мора да сфатиш како функционираат семафори/синхронизација, и после оди тука https://github.com/finki-mk/OS. Имаш еден куп решено испитни/колоквиумски задачи , пререши ги, доволно е според мене. Иди на часовите, ќе научиш, не се лоши асистентиве по предметот доколку се исти од лани.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
40
Поени од реакции
16
Дали се обавезни предавањата кај Соња Гиевска (пушта список)
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
8
Поени од реакции
8
Tips & tricks за вештачка интелигенција?
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Мислење за Здравески Владимир? Дали да го мењавам за АОК?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Мислење за Здравески Владимир? Дали да го мењавам за АОК?
Како асистент беше многу пријатен. Веројатно не го сменил однесувањето со титулата погоре :D
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Некој да каже за Кориснички интерфејси како е најдобро да се полага, затоа што гледам можеш на 100 начини да добиеш поени?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Некој да каже за Кориснички интерфејси како е најдобро да се полага, затоа што гледам можеш на 100 начини да добиеш поени?
Супер избор си направил со КИ, до ден денес тој ми е најинтересен предмет на факултетот, односно вежбите ми беа најинтересни. Најдобра варијанта ти е да си направиш супер практичното, а се што е поврзано со Лошковска да правиш колку да извадиш некој поен, бидејќи посекако ќе имаш 0 на нешто што си сигурен дека ти е добро, сигурен биди во тоа. Значи практичното извади супер поени, тие тестовите што курсес сами ги проверува извади ги супер, и веќе имаш солидни поени, тоа приказни, формални, неформални, теории, нека ти бидат само колку да капне некој поен плус, прави ги, ама не вложувај премногу време во нив, бидејќи резултатот на крај ист ќе ти е, независно дали вложуваш 1 час во неделата на нив или 10 часа, а твојот начин на сфаќање на истите 99% ќе биде различен од начинот на сфаќање на професорката, така да нема да биде многу од корист евентуалното одење на увид после 0 добиени поени за некоја домашна на која си изгубил цел ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom