Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
2 декември 2019
Мислења
60
Поени од реакции
44
Некој што го положил Микропроцесорски или што знае добро го молам да ми пише ми треба помош, ви благодарам на колегијалноста.
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
45
Поени од реакции
17
И уште едно прашање, каков е предметот бизнис статистика и кај кој професор би било препорачливо да се слуша?
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
9
Поени од реакции
2
АОК најверојатно ќе си го презапишам, дека не бев на втор е-тест и немам поени од лабс иако ми се сите направени. Дали има некој спас сега да направам етест или ќе ја дочекам приватна квота?
Исто така, дали се потребни некои додатни документи за приватна квота или?
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Дали знаете каква е процедурата за Еразмус програмата? Дали треба просек, некаква квота исполнета или било каков услов? Сакам да одам да слушам и полагам еден семестар во Словенија/Хрватска/Шпанија.
Секоја информација е добредојдена.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Здраво, дали по предметот АОК е неопходна книга или се учи од презентации?
Со книга најубаво се учи и најлесно.
АОК најверојатно ќе си го презапишам, дека не бев на втор е-тест и немам поени од лабс иако ми се сите направени. Дали има некој спас сега да направам етест или ќе ја дочекам приватна квота?
Исто така, дали се потребни некои додатни документи за приватна квота или?
доцна е за жал.. тоа требаше пдамна да го средиш.. ништо + освен пари не требаш да додадеш
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
45
Поени од реакции
17
Со книга најубаво се учи и најлесно.

доцна е за жал.. тоа требаше пдамна да го средиш.. ништо + освен пари не требаш да додадеш
Ви благодарам на одговорите, книгата се купува или можам и во фотокопирницата да ја најдам?
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Ви благодарам на одговорите, книгата се купува или можам и во фотокопирницата да ја најдам?
Има македонска верзија но не би ти ја препорачал. Ќе си го симнеш pdf-от и од него ќе учиш. А, ако сакаш можеш и од него копија да си направиш.
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
9
Поени од реакции
2
Со книга најубаво се учи и најлесно.

доцна е за жал.. тоа требаше пдамна да го средиш.. ништо + освен пари не требаш да додадеш
Сега ОС нема да ми е запишан воопшто, но дали ова значи дека би квадрирал? Имам изгледа 2 предмети кои зависат од ОС во 5 и 6 семестар, па најверојатно и тие нема да можам да ги запишам (освен ако не ми прифатат молба), дека ќе треба да го запишам ОС во нареден летен семестар. Никаде ништо не е објаснето, се извинувам што ве бомбардирам со вакви прашања.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Ви благодарам на одговорите, книгата се купува или можам и во фотокопирницата да ја најдам?
Сега ОС нема да ми е запишан воопшто, но дали ова значи дека би квадрирал? Имам изгледа 2 предмети кои зависат од ОС во 5 и 6 семестар, па најверојатно и тие нема да можам да ги запишам (освен ако не ми прифатат молба), дека ќе треба да го запишам ОС во нареден летен семестар. Никаде ништо не е објаснето, се извинувам што ве бомбардирам со вакви прашања.
И јас сум во иста каша ко и ти , АОК морам да го презапишам а да почнев на време да си го учам ко за последнава сесија ќе си добиев сигурно 9-10 ,ама од англиската пдф книга де учи барем ја така учев и многу работи сконтав но сепак паднав на теоријата :( , ОС пратив молба но ми ја одбија така да тек следната година летен семестар ќе си запишуваме ОС.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
И јас сум во иста каша ко и ти , АОК морам да го презапишам а да почнев на време да си го учам ко за последнава сесија ќе си добиев сигурно 9-10 ,ама од англиската пдф книга де учи барем ја така учев и многу работи сконтав но сепак паднав на теоријата :( , ОС пратив молба но ми ја одбија така да тек следната година летен семестар ќе си запишуваме ОС.
Мој совет, не се брзајте со ОС кога немате предуслови исполнето. Многу е обемен предметот, најмалце 20 дена треба да се учат само задачите. Додади и теорија (не е толку тешка, но бара време). Подобро изброрен предмет запишете место него, чистете се' што можете, па наредна година со полна пареа да го учете.
 

Kur

Член од
25 мај 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
ОС
Дечки од каде учите Оперативни системи , ги читам предавањата и аудиториските ама не е баш јасно?
Дали е подобро од некоја книга да се учи и ако би мозеле да ми препорачате?
Од каде везбате задаци и прашања теорија?
Сакам да го спремам уште за на колоквиум
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
ОС
Дечки од каде учите Оперативни системи , ги читам предавањата и аудиториските ама не е баш јасно?
Дали е подобро од некоја книга да се учи и ако би мозеле да ми препорачате?
Од каде везбате задаци и прашања теорија?
Сакам да го спремам уште за на колоквиум
Јас теоријата ја учев од книгата според која се правени презентациите. Аудиториските преку разни видеа од youtube/udemy.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
Некои да знае Иновативни технологии ,Анализа на бизнис и софтверски потреби и Компјутерски компоненти , што како се бара,што се учи? :)
Компјутерски компоненти се учи само теорија, Прилично лесен
Автоматски споено мислење:

Јас теоријата ја учев од книгата според која се правени презентациите. Аудиториските преку разни видеа од youtube/udemy.
Od koja kniga ako moze info zaradi toa sto imaat ostaveno 3 knigi kako referenca za OS, tesko se polozuva teorija?
Автоматски споено мислење:

I uste edno prasanje, za da se polozi ... koi zadaci e najdobro da se spremat za prolaz ( za edna 6-ka ) hahhahahah
 

Kajgana Shop

На врв Bottom