Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
20 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
1580953642919.png
predlog 3 po korisni predmeti od ovie i koj predmeti se poveke povrzani so web programiranje osven web programiranje, internet tehnologii(za tie znam) opsto od cel fakultet ne samo od vie od slikava?
 
Член од
23 септември 2018
Мислења
34
Поени од реакции
37
Колеги некој да не има некакви информации за предметот Сервисно ориентирани архитектури, како се полага, технологии кои се користат, проектни итн.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Ако може некој да даде инфо за напредни бази на податоци и за предметот географски информациони системи. Ме интересира за начин на полагање, проект, присуство и можност за вадење на повисока оцена?
Доста лесен предмет, Андреја го држи. Има 4 лаб се прават на факс и се само за потпис, се полага еден тест во втора колоквиумска со 10 прашања на заокружување од кои 8 ти се паѓаат од базата што е во ФБ групата и еден проект во ArcGIS, мапирање на некои објекти и некаква анализа ако сакаш повисока, ако ти е за 6ка може и само со мапирање да поминеш. Единствено што е замарање е што темата на проект си ја даваш сам и мора да биде различна од темите кои претходните студенти ги имаат обработено.


Има некој слушано Администрирање на ИТ системи, во ФБ групата на предметот последен пост е од 2018? Како се полага, има лаб, кој го држи?
Автоматски споено мислење:

Fala na info. No dali postoi odreden uslov kolku od predmetite sto gi ima na PIT treba da se polozeni?
Мислам дека нема, колешка се префлаше од КНИ на ПЕТ лани не и бараа ништо. Е сега за новите програми може е сменето ама не би требало.
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
padnav vo privatna kvota ovoj semestar i mi stigna izvestuvanje na iknow no koga go vnesov noviot semestar seuste pisuvase drzavna kvota, nekoj sto se soochil so istovo ili znae opsto da mi kaze so da napraam? dali treba da idam do studentska sluzba pred da istece rokot za zapisuvanje nov semestar ili ...??
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
17
Поени од реакции
4
Zdravo, dali nekoj znae koi se uslovite za zapishuvanje na diplomska? Dali treba da se ima 200 krediti ili site ispiti da bidat polozeni? I dali ova se proveruva pri zapishuvanje na semestarot ili koga se prijavuva tema?
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво колеги, дали може некој да сподели информации и искуства околу овие предмети:

1. Мобилни апликации
2. Управување со ИКТ проекти
3. Софтверски квалитет и тестирање

Благодарам однапред.
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
17
Поени од реакции
4
Здраво колеги, дали може некој да сподели информации и искуства околу овие предмети:

1. Мобилни апликации
2. Управување со ИКТ проекти
3. Софтверски квалитет и тестирање

Благодарам однапред.
Софтверски квалитет и тестирање го држат Христина Михајловска (прв колоквиум) и Бојана Котеска (втор колоквиум). Се држат 3 часа неделно, 2 теорија, 1 вежби. Се полага тест со теорија и задачи, има и лабс, задолжителен проект и незадолжително истражување за некоја алатка за тестирање (за плус поени). Предавањата се според книгата Introduction to Software Testing, ако те интересираат темите. https://cs.gmu.edu/~offutt/softwaretest/powerpoint/
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
40
Поени од реакции
16
Што е најлесно, ве молам за брз одговор
Автоматски споено мислење:

Дали промена на ки во Пит автоматски значи паѓање во приватна квота?
 

Attachments

Член од
7 февруари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, некој ако може да сподели која е тежината на лабараториските вежби Калкулус што се прават во Geogebra?
Имам 47поени вкупно од двата колоквиуми па сакав да знам дали лесно ќе стигнам до 50+ поени? :D
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
Здраво, некој ако може да сподели која е тежината на лабараториските вежби Калкулус што се прават во Geogebra?
Имам 47поени вкупно од двата колоквиуми па сакав да знам дали лесно ќе стигнам до 50+ поени? :D
Ne se teski, probaj resi nekolku primeri so gi ima na courses fajlot so lab vezbi vo geogebra, skoro isti zadaci se pagaat
Автоматски споено мислење:

Nekoj da dade mislenje za predmetot Bezizichni i mobilni sistemi??!
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Ne se teski, probaj resi nekolku primeri so gi ima na courses fajlot so lab vezbi vo geogebra, skoro isti zadaci se pagaat
Автоматски споено мислење:

Nekoj da dade mislenje za predmetot Bezizichni i mobilni sistemi??!
Доста лесен предмет. Колоквиуми/испит носи 75% од оценката и се полага на courses. После секоја аудиториска, на courses се поставуваат тестови што се прават од дома и носат 10% од оценката. Од овие тестови се паѓаат 75-80% од прашањата на колоквиуми/испит. На крај, се разбира има и лабораториски кои носат 15% и се за потпис. Мислам дека беа 6 и 2 се прават на факс у лабораторија. Професори се Соња и Анастас и многу убаво предаваат, меѓутоа се премногу строги за оценување на лабсот. Минатата година некој 60-тина студенти изгубивме потпис поради лабораториски.
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Некој да го има слушано Неструктурирани бази на податоци и XML? Знам лани го држел Цобе, начин на полагање, тежина и сл?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
Некој да го има слушано Неструктурирани бази на податоци и XML? Знам лани го држел Цобе, начин на полагање, тежина и сл?
Пред 4 години го слушав и исто Слободан го држеше, така да не верувам дека се променило нешто многу.

Мене не ми беше многу тежок. Го памтам по тоа што ми беше единствен предмет (од 39) што отидов да го преполагам за повеќе поени :D

Задачата колоквиумска беше налик испитот по бази ако си слушал кај Слободан/Кире, само со XML.

Неструктурирани бази...
Првиот колоквиум се учи XML и се полагаат задачи на хартија.
Вториот колоквиум е NoSql и за тој дел се изработува проект (групен).
Наместо лабораториски имаше една поголема задача за XML делот. На часовите даваше и "ненајавени" тестови (2) со прашања од предавањата.
Се тоа носи поени. Со 55% се положуваше ако не се лажам.
Ако има од помладите колеги да ти пушти апдејт подобро :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom