Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
и што ми препорачуваш, ако си од финки?
Зависи од тебе и што ти сакаш да учиш. Плус погоре пишувавме за изборни у трет семестар. Прочитајте пред да го прашате истото прашање по 36 пат во 3 дена.
 
Член од
29 март 2019
Мислења
19
Поени од реакции
1
Primen sum na finki i sea na 10/11 treba da zapisam kade mozam da vidam koi dokumenti mi trebaat za togaj da nosam
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Primen sum na finki i sea na 10/11 treba da zapisam kade mozam da vidam koi dokumenti mi trebaat za togaj da nosam
Ќе пуштат ново соопштение или ако ти се брза иди на огласната табла од сајтот и барај соопштенија од септември 2018 година. Со среќа.
 
Член од
6 септември 2018
Мислења
31
Поени од реакции
9
Здраво, дали ке може некој да ми објасни каков е процесот за работа и студирање во исто време? Сега започнувам со трета година, а во исто време и ке работам целосно работно време. Дали има нешто што ке треба да го направам за да се пријавам некаде или не? Колку што знам на факултетов нема вонредни студии.
 
Член од
5 септември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
3
Здраво, јас сум дете на воен инвалид, земам стипендија- бесплатно студирање (не плаќам партиципација за семестар), па сакав да прашам дали некој знае доколку не фатам услов за следен семестар односно три положени предмети, дали таа стипендија ми се укинува или нешто слично? Не најдов објаснување ниту на страната на ФИНКИ, ниту на страната на УКИМ, а во законот за деца на воени инвалиди стои само дека не следува бесплатно студирање. Дали некој имал слично искуство?
Автоматски споено мислење:

Здраво колеги! Јас сум запишана на Компјутерско Инженерство, сакам да се префрлам на Компјутерски Науки сега во втора година. Имам прашање ако некој знае како ги признаваат предметите од другиот смер за положени? Конкретно еве за Дискретни Стуктури 1 и 2, јас имам положено дискретна математика. Дали би ми се важеле и они како положени?
Нема да ти признаат бидејќи се водат како различни предмети. Сепак најдобро е да си прашаш во студентска служба, или пиши му маил на продекан за настава.
 
Член од
29 март 2019
Мислења
19
Поени од реакции
1
Dali na 10/11 mozam da izvadam potvrda deka sum priman na fakultetot za d amozam odma istiot den da podnesam za studentski
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Здраво, дали ке може некој да ми објасни каков е процесот за работа и студирање во исто време? Сега започнувам со трета година, а во исто време и ке работам целосно работно време. Дали има нешто што ке треба да го направам за да се пријавам некаде или не? Колку што знам на факултетов нема вонредни студии.
Нема никаков процес, пријавување, вонредни студии, ... :) Ќе си работиш и ќе одиш на лабораториски ако ти се задолжителни. И јас почнав да работам фул тајм втора спрема трета година, па бирав малку полабави предмети кај што не мора да одам цело време или вежбите носат само малку поени. Исто, избегавав предмети со многу теорија бидејќи премногу заморно ми е да одам на работа цел ден и после тоа да бубам, па бирав попрактични (програмирање) и такви што вежбите можеше да ги работиме од дома (сега не знам како е).

И види си и со компанијата ако ти дозволува да напушташ сред работно време или префрлај се во групи после 5 саат. Обично излегуваат во пресрет за менување термин.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Дечки
Која е разликата помеѓу Пет и Кни ?
Повеќе математика има на КНИ (Калкулус 2 семестри, веројатност и статистика) + вештачка интелигенција и микропроцесори. Потежок смер.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Вреди да се учи?
За IT пазарот кај нас, каде што најмногу студенти завршуваат како web/mobile девелопери, би рекол не.

Ако конкретно сакаш да слушаш некој од тие предмети, можеш на ПЕТ како изборен да го земеш (не верувам дека некој го направил ова :D).
Многу од КНИ се префрлуваат на ПЕТ за да ги одбегнат баш тие предмети.


Туку, сега нема повеќе ни КНИ ни ПЕТ на ФИНКИ. Некои нови смерови има.
 
Член од
8 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас сакам да се запишам на финки но ќе имам околу 70 поени дали би ме примиле на некој смер државна или приватна квота
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Јас сакам да се запишам на финки но ќе имам околу 70 поени дали би ме примиле на некој смер државна или приватна квота
Сите кандидати кои НЕ се рангирани имаат можност да пополнат изјава за рангирање на Компјутерско инженерство - кофинансирање (единствената насока на која има слободни места).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom