Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
10 јануари 2014
Мислења
17
Поени од реакции
4
Здраво, дали некој може да ми каже по нешто за следниве изборни предмети?

Напредно програмирање се учи јава, јас кога го слушав 2017/2018 го држеа Ѓорѓевиќ и Маџаров. Мене ми беше огромен проблем, најмногу го имам паѓано, ама мислам дека е еден од најбитните и најисплатливите предмети од факсов. Совет: да се слуша во трета година, после АПС
Автоматски споено мислење:

Некој да не знае што се учи практично на Веб базирани системи, Дизајн и архитектура на софтвер и Имплементација на системи со отворен код?
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.455
Поени од реакции
2.462
Здраво, дали некој може да ми каже по нешто за следниве изборни предмети?

Што комбинација би ми предложиле од овие предмети со оглед на тоа што имам Веројатност и Статистика?
Полесна по можност :D
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Што комбинација би ми предложиле од овие предмети со оглед на тоа што имам Веројатност и Статистика?
Полесна по можност :D
Економија за ИКТ инженери е нов предмет, ќе го држи Смилка. Гарантирам дека ќе биде лесен за положување.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.455
Поени од реакции
2.462
Економија за ИКТ инженери е нов предмет, ќе го држи Смилка. Гарантирам дека ќе биде лесен за положување.
И јас се мислев за него , ама за уште еден незнам кој :D
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Шаблони за дизајн на кориснички интерфејси (интерактивни апликации), е полесен. Посебно ако се одлучиш за помала оценка да ги црташ во тетратка шаблоните, без никакво кодирање. Единствен минус е што Лошковска пола го предава, специфична си е и за прегледување, пишува 100 меилови на саат. Ама за положување не е страшно во секој случај.
Или одбери предмети од други смерови од кои било непарни семестри, секако нема правило. :D
 
Член од
6 септември 2017
Мислења
11
Поени од реакции
1
Здраво. Ако даден предмет го положив во јунска сесија, но професорот сеуште ја нема внесено оценката во iknow, што треба да направам? Треба да го пријавам во септемвриска сесија за професорот да може да напише или?
 
Член од
2 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво колеги! Јас сум запишана на Компјутерско Инженерство, сакам да се префрлам на Компјутерски Науки сега во втора година. Имам прашање ако некој знае како ги признаваат предметите од другиот смер за положени? Конкретно еве за Дискретни Стуктури 1 и 2, јас имам положено дискретна математика. Дали би ми се важеле и они како положени?
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Здраво. Ако даден предмет го положив во јунска сесија, но професорот сеуште ја нема внесено оценката во iknow, што треба да направам? Треба да го пријавам во септемвриска сесија за професорот да може да напише или?
Еден колега прашал на студентски денес, и ми кажа дека не треба да ги пријавуваш повторно.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
40
Поени од реакции
16
Дали за трет семестар на Финки мора да се одберат изборни предмети од понудените, или може и од други смерови а се во непарен семестар, пошто тешки предмети имам сега, па би одбрала како изборни некои полесни...и предлог за изборни предмети во трет семестар КН
Благодарам
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551
Дали за трет семестар на Финки мора да се одберат изборни предмети од понудените, или може и од други смерови а се во непарен семестар, пошто тешки предмети имам сега, па би одбрала како изборни некои полесни...и предлог за изборни предмети во трет семестар КН
Благодарам
Можеш било кој изборен предмет од зимски семестар да го запишеш.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366
Како се правилата за рангирање на упис со повеќе одберени смерови? Пр. ако одберам повеќе смерови оди паралелно или рангират во првиот избор, па ако има слободни места во вториот итн. ?
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Како се правилата за рангирање на упис со повеќе одберени смерови? Пр. ако одберам повеќе смерови оди паралелно или рангират во првиот избор, па ако има слободни места во вториот итн. ?
Ako prifakas privatna kvota ke te staat u prviot po izbor smer privatna,ako ne prifakas ke baraat mesto u drzavna kvota na drugite smerovi ama toj sto ima go ima odbrano za osnoven smer ke ima prednost pred tebe iako mozda ti ke imas poise poeni od nego.Neka me popravi nekoj ako gresam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom