Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Дека треба да има математика до некој степен на технички факултет е факт , но ти се изнатреска глупости од типот " ама ако не сте решиле интеграл од 5 страни мало морген шо ќе имате живци ова да го работите" , искрено незнам како успеваш вака наивно да размислуваш кога веке и си кажа дека работиш во пракса.
http://stackoverflow.com/questions/157354/is-mathematics-necessary-for-programming
https://www.quora.com/How-is-math-used-in-computer-science
http://users.encs.concordia.ca/~grahne/comp232/cs-needs-math.pdf

И многу други.
Не е ова мое наивно размислување, сум се нашла во дискусија на истово ова прашање со многу поискусни програмери на истава тема и сите го делат истото мислење, дека основа за критичкото размислување на еден програмер е математичката основа и логика. И истото сум го увидела низ пракса. Не може ти утре да седнеш да мозгаш решение на некој проблем, да смислуваш алгоритам а да немаш математичка логика.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
http://stackoverflow.com/questions/157354/is-mathematics-necessary-for-programming
https://www.quora.com/How-is-math-used-in-computer-science
http://users.encs.concordia.ca/~grahne/comp232/cs-needs-math.pdf

И многу други.
Не е ова мое наивно размислување, сум се нашла во дискусија на истово ова прашање со многу поискусни програмери на истава тема и сите го делат истото мислење, дека основа за критичкото размислување на еден програмер е математичката основа и логика. И истото сум го увидела низ пракса. Не може ти утре да седнеш да мозгаш решение на некој проблем, да смислуваш алгоритам а да немаш математичка логика.
Си ги вртиш ставовите како ти одговараат .
Никој не се расправа дека ако не размислуваш логички и критички сепак можеш да бидеш добар програмер.
Но, кај ти е сега муабетот дека без решен интеграл не можел некој да работи како добар софтверски инженер и да моделира комплексни архитектури ?
Доколку си ти таа "Инженерка" ,досега требало и повеке од јасно да ти биде дека се околу софтверското инженерство во 21ви век е премногу апстрахирано и буквално скоро се се сведува на менаџирање на комплекснот , високи апстракции и бизнис логика.
Се разбира дека многу гранки од наукава бараат огромно познавање на математика како машинско учење , програмирање на игри и се останато но тие работи се во самата природа математички , никој не се расправа за тоа.Секој што сака да навлезе во таква бранша повеке од јасно е дека му е потребна математиката. Но, повекето од факсот ќе завршат работејќи во mainstream индустријата поготово кај нас и тоа е некоја форма на software development/web development. И иронично доволно 100% сум сигурен дека и ти работиш на таква позиција. Кај успеа ти да увидеш низ пракса примена на математиката ти се молам пренеси ни :D ?
Мојот став е дека математиките како Калкулус се потребни само ако некој планира да се бави со некои специфични области од оваа наука додека дискретните математики се must и треба да се изучуваат на било кој технички факултет.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Знаете кој вика дена не треба математика за програмирање? Тие што не сакаат да ја учат.
Знаете кој вика дека треба математика за програмирање? Тие што се надеваат дека не го потрошиле времето залудно да ја научат.

Вистината е негде измеѓу.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Знаете кој вика дена не треба математика за програмирање? Тие што не сакаат да ја учат.
Знаете кој вика дека треба математика за програмирање? Тие што се надеваат дека не го потрошиле времето залудно да ја научат.

Вистината е негде измеѓу.
Учев за web development, за програмер да бидам, математика не ми требаше.
Сакав да отидам едно ниво погоре, и почнав machine learning/pattern recognition, се би дал да учев математика кога бев помлад.

Требаше да почнам посериозно со програмирање за да видам каде и зошто ке ми треба математиката што ја мразев. :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Учев за web development, за програмер да бидам, математика не ми требаше.
Сакав да отидам едно ниво погоре, и почнав machine learning/pattern recognition, се би дал да учев математика кога бев помлад.

Требаше да почнам посериозно со програмирање за да видам каде и зошто ке ми треба математиката што ја мразев. :D
“Учев за веб девелопмент не ми требаше математика.
Почнав да учам математика - ми требаше математика.“

No shit tho? Нормално дека не моеш да аплицираш математика без да знаеш математика.

За да напраиш програм за сметководство треба да разбираш сметководство. Дали тоа значи дека програмерите треба да знаат сметководство?
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
“Учев за веб девелопмент не ми требаше математика.
Почнав да учам математика - ми требаше математика.“

No shit tho? Нормално дека не моеш да аплицираш математика без да знаеш математика.

За да напраиш програм за сметководство треба да разбираш сметководство. Дали тоа значи дека програмерите треба да знаат сметководство?
tl;dr - Учете математика, ке ви треба
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Kade se naoga kancelarijata na Katerina Trojacanec vo aneksot na feit?
Во анексот на феит(не тролам). Тоа е спроти МФ/ФЕИТ зградата, кога ќе влезеш упати се кон десниот ходник, оди право се додека не стигнеш до кафени скали, качи се на нив и ќе фатиш пак десно. После тоа ти пишува на секоја врата кој професор/асистент може да се најде.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
39
Поени од реакции
9
Во анексот на феит(не тролам). Тоа е спроти МФ/ФЕИТ зградата, кога ќе влезеш упати се кон десниот ходник, оди право се додека не стигнеш до кафени скали, качи се на нив и ќе фатиш пак десно. После тоа ти пишува на секоја врата кој професор/асистент може да се најде.
Fala
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
21
Поени од реакции
0
На лабораториски, се евидентира нашето пребарување или не?Бидејќи слушнав различни мислења може некој од постарите да потврди?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Некој што слушал Менаџмент на информациски системи (5ти семестар) минатата година т.е. во зимски семестар 2015, ако може да ми пише inbox. :)
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Некој шо може да ми одговори 2 3 прашања дискретна нека ми пише лп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom