Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
БКМ е интересен предмет, лани го предаваше Соња Филиповска, оваа година не знам кој. Се учи инаку се околу безжична комуникација, протоколи, стандарди, опрема, антени(видови, примена), сигурност на WiFi комуникација, WIFi стандарди. Лабораториските исто се лесни и интересни, имаш сетирање на рутери, нивно подесување, правење планови во програми за зрачење на антени и правилно поставување на антени за покривање на некој простор и сл.

ЕМК е продолжение на мрежно програмирање, се работи во ASP.NET и целиот предмет на аудиториски правевме еден ист пример, секој час по нешто ново, ко изглед на е-продавница, додадвање навигација, страничење, кошничка, најава, администратори, обични корисници, сторирани процедури во SQL и слично. И овој корисен предмет го најдов, има убава семианрска што треба да ја напраиш на крај сеопфатна. Велам корисен предмет иако никогаш не би се вратил да програмирам електронска продавница во АСП.НЕТ.
На страната на Финки за ЕМК ништо вакво нема спомнато. Мора подобро да ги објаснуваат предметите. Јас набрзинка прочитав нешто on-line рекламирање, бизнис планови и слично... И одма ме асоцираше на Бизнис од средно :D, па и ASP.NET буквално никаде нема спомнато. Ако е бар малку сличен со МП, го бирам одма, доста ми помогна со одговоров (y)

Ме интересира за Алгоритмиве и Рударењево твои коментари? Би бирал и 3 изборни наместо 2, толку и можам со 35 кредита, за да опфатам тоа што ме интересира, ама тешко оди. Кандидати: Алгоритми за анализа на податоци, Рударење, БКМ, ЕМК (после одговоров обавезно)... Па има добри и од други насоки, како Алгоритми од АСИ (слично на нашиот АСП) и Мобилни апликации (мада овој го нема за бирање, можда ќе го дададат).

Фала многу :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Многу кретенски предмети се имаат активирано семестаров.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Ќе се навратиме на изборните, ама сега ми треба уште побрз одговор, за да знам дали денес да трчам по дневници.
Праксава што е... Доволна е една од еден месец за целокупните студии, или треба и во трета и во четврта година?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ќе се навратиме на изборните, ама сега ми треба уште побрз одговор, за да знам дали денес да трчам по дневници.
Праксава што е... Доволна е една од еден месец за целокупните студии, или треба и во трета и во четврта година?

Треба секоја година, освен за прва.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Треба секоја година, освен за прва.

Фала, разбрав и директно од Маџаров дека треба три пракси по еден месец. Единственото нешто што ги буни огромен дел од студентите, е тоа што Маџаров викаше дека мора да се достават потписот и дневникот најдоцна до упис на летен семестар од таа година. А денес испадна дека тоа не е битно, и дека тие 3 месеци можеле и летото после 4та година да ги направиш ако сакаш наеднаш.
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
Некој што бил на испит од претходните години интерактивни апликации да каже што имало на испит, пишаа меил дека ќе има една задача од прв кол. и една од втор кол. од прв отприлика се знае што ќе биде а од втор дали ќе биде една задача со ajax или ќе има 5-6 задачки со jquery а сите тие ќе се сметаат како една ? :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Некој што бил на испит од претходните години интерактивни апликации да каже што имало на испит, пишаа меил дека ќе има една задача од прв кол. и една од втор кол. од прв отприлика се знае што ќе биде а од втор дали ќе биде една задача со ajax или ќе има 5-6 задачки со jquery а сите тие ќе се сметаат како една ? :)
Има ставено пример испитни од лани на courses провери таму. Инаку многу лесен испадна интерактивни оваа година од 450 студенти има 5 десетки и 350 паднати студенти...
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Некој да ми каже како оди презапишувањето предмет? Мора еден од да оставиш и да го запишеш стариот или може и двата? пример имаш 5 предмети и треба 1 да презапишеш дали може 6 да имаш или еден ќе мора да оставиш? Некој поискусен на ФИНКИ да ми каже пошто сум прва година и да знам што ме чека...
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Некој да ми каже како оди презапишувањето предмет? Мора еден од да оставиш и да го запишеш стариот или може и двата? пример имаш 5 предмети и треба 1 да презапишеш дали може 6 да имаш или еден ќе мора да оставиш? Некој поискусен на ФИНКИ да ми каже пошто сум прва година и да знам што ме чека...

Ако си прва и уште не ти дошло време за презапишување, не се замарај :)
Иначе си го запишуваш тој предметот што си го паднал, па задолжителните од тој семестар ( ако можеш да ги слушаш ) и ако ти остане уште нешто слободно за да пополниш 5 предмети си земаш изборен. Можеш и 6 со молба до студентски.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Некој да ми каже како оди презапишувањето предмет? Мора еден од да оставиш и да го запишеш стариот или може и двата? пример имаш 5 предмети и треба 1 да презапишеш дали може 6 да имаш или еден ќе мора да оставиш? Некој поискусен на ФИНКИ да ми каже пошто сум прва година и да знам што ме чека...

ако предмето шо не ти е положен(пример од 1 семестар) е услов за друг предмет (пр од 3 семестар) тогаш неможи да го запишиш предметов од 3 семестар , а го презапишуваш овој од 1 сен. Пример ако не ти е положен само Структурно од 1 сем. тогаш во 3 сем. наместо Алгоритми, си го запишуваш Структурно наново.
Доколку не ти влечи предмет, можиш со молба како 6ти предмет. Ама во прва сите предмети освен Калкулус 2 се услов за предмети од втора.
 

vakemk

vakemk
Член од
18 февруари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
3
Дали може некој да ми прати материјали (предавања, аудиториски и др.) по предметот "компјутерски компоненти" ? Фала. Поздрав
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Како ќе се полага Бази на Податоци кај МКП теоријата на 4ти февруари кога до 3ти е заверување и запишување нов семестар? Ќе треба и бази да го запишам па после да менувам пријава ? o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom