Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
18 јули 2017
Мислења
43
Поени од реакции
8
На ФИНКИ има нови студиски програми од прв циклус (2023). Колку што гледам, насоките горе-долу се речиси па идентични на претходните, заедно со предметите во нив (иако некои од нив се само преименувани). Дали некој може подетално да ги разгледа и да ги воочи разликите во однос на претходните насоки, и која би ја препорачале сега?
Еве мои мислења:

Најголемата воочлива измена е многу повеќе има задолжителни предмети.

Најголемиот смер на финки што беше (ПИТ18) не е толку флексибилен веќе. Повеќе бизнис предмети. Па и тупнат Напреден Веб Дизајн како задолжителен - што знам многу имаат лошо искуство со овој предмет.

А за колегата @Brat Make што вика, стручните студии прв семестар се само воведни варијанти за "Бази на Податоци" и "Aлгоритми и податочни структури", а оригиналните предмети остануваат понатаму, ама баш истиот "Примена на алгоритми и податочни структури " е сега ставен и за ПИТ23 смерот.

Не сум сигурен колку вреди ПИТ веќе во новата програма... лично не ми се свиѓаат измените.

За стручните не можам да кажам ништо бидејќи се нови, но изгледаат пренатрупани со програмерски предмети и ништо повеќе, предмети од 7ми семестар во минатото ставен им е задолжителен во 3ти?? (Зборам за Имплементација на софтверски системи со слободен и отворен код)

СИИС изгледа најдобар избор сега. Нема нови математики туку оригиналните се само преименувани (1 - Калкулус, 2 - Дискретна, 3 - Веројатност и Статистика).

Предметот Напредно Програмирање сега е предмет од 5ти семестар (Оригинално 3ти семестар), што би рекол е доста касно, еден од најдобрите предмети на факултетов е, не би се сложил дека е добра измена што е толку доцна.

Друга измена што имам приметено е нема повеќе изборни предмети од универзитетска листа, што беше многу злоупотребувано да се изберат лесни предмети од други факултети.

Overall, ПИТ е nerf-нат, мислам дека доста студенти ќе одат на стручниот смер сега. Немам премногу познавање за другите смерови, но изгледаат доста слични. Ако би се запишувал сега би идел СИИС.
 
Член од
24 јуни 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Еве мои мислења:

Најголемата воочлива измена е многу повеќе има задолжителни предмети.

Најголемиот смер на финки што беше (ПИТ18) не е толку флексибилен веќе. Повеќе бизнис предмети. Па и тупнат Напреден Веб Дизајн како задолжителен - што знам многу имаат лошо искуство со овој предмет.

А за колегата @Brat Make што вика, стручните студии прв семестар се само воведни варијанти за "Бази на Податоци" и "Aлгоритми и податочни структури", а оригиналните предмети остануваат понатаму, ама баш истиот "Примена на алгоритми и податочни структури " е сега ставен и за ПИТ23 смерот.

Не сум сигурен колку вреди ПИТ веќе во новата програма... лично не ми се свиѓаат измените.

За стручните не можам да кажам ништо бидејќи се нови, но изгледаат пренатрупани со програмерски предмети и ништо повеќе, предмети од 7ми семестар во минатото ставен им е задолжителен во 3ти?? (Зборам за Имплементација на софтверски системи со слободен и отворен код)

СИИС изгледа најдобар избор сега. Нема нови математики туку оригиналните се само преименувани (1 - Калкулус, 2 - Дискретна, 3 - Веројатност и Статистика).

Предметот Напредно Програмирање сега е предмет од 5ти семестар (Оригинално 3ти семестар), што би рекол е доста касно, еден од најдобрите предмети на факултетов е, не би се сложил дека е добра измена што е толку доцна.

Друга измена што имам приметено е нема повеќе изборни предмети од универзитетска листа, што беше многу злоупотребувано да се изберат лесни предмети од други факултети.

Overall, ПИТ е nerf-нат, мислам дека доста студенти ќе одат на стручниот смер сега. Немам премногу познавање за другите смерови, но изгледаат доста слични. Ако би се запишувал сега би идел СИИС.
Сакаш да кажеш дека на ПИТ ќе го нема смерот Алгоритми каков што беше, туку ќе го тупат со теорија ?
 
Член од
18 јули 2017
Мислења
43
Поени од реакции
8
Сакаш да кажеш дека на ПИТ ќе го нема смерот Алгоритми каков што беше, туку ќе го тупат со теорија ?
Новиот Алгоритми предмет што е за Стручните и за ПИТ не можам да знам како ќе се одвива. Најверојатно полесна варијанта од оригиналниот. А и онака 90% што положуваат алгоритми не учат нешто повеќе од 6ка.
 

r1ot

I O
Член од
25 април 2023
Мислења
40
Поени од реакции
34
Не извадив добро на матурата македонски 51.69 перцентили и англиски 31.96 интерен математика 5 и електроника 5 сега сакам да прашам гледам во интерни споменати се повеќе поени да добиеш за математика и електроника како соодветни интерни предмети и 4те години со 5ка просек прашувам за смерот ПИТ дали ќе можам да влезам во државна или приватна квота?
Не би имал/а проблем, имам слушнато дека лани примиле студенти со многу лош успех во средно - дури и некои влегле во државна квота (се разбира, ако била мала бројката на студенти во смерот)
Не ми е јасно како во ист семестар ќе може да се слуша Структурно, Алгоритми и Бази (Стручни студии за програмирање). Тоа според мене е лудост.
Не зезај, структурно во моја книга никогаш не бил сложен предмет. Структурно ти е буквално основа, па после објектно, па напредно, итн...
 
Член од
24 јуни 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Не би имал/а проблем, имам слушнато дека лани примиле студенти со многу лош успех во средно - дури и некои влегле во државна квота (се разбира, ако била мала бројката на студенти во смерот)

Не зезај, структурно во моја книга никогаш не бил сложен предмет. Структурно ти е буквално основа, па после објектно, па напредно, итн...
Другарче не викам за сложеноста на предметот, за да почнеш да учиш листа, зошто се користи итн.. прво треба да научиш низа, не може во исто време тие две работи.
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
137
Здраво, Ме интересира дали задолжителната пракса треба да е 2 или 3 месеци. Благодарам.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.098
Поени од реакции
1.677
Здраво, Ме интересира дали задолжителната пракса треба да е 2 или 3 месеци. Благодарам.
зависи од типот на студиите, доколку си 3-годишни студии 2 месеци, доколку си 4-годишни студии 3 месеци
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
137
зависи од типот на студиите, доколку си 3-годишни студии 2 месеци, доколку си 4-годишни студии 3 месеци
Благодарам. Дали може праксата да е поднесам како сопственик на компанијата? Звучи чудно но јас немам работено во друга фирма туку директно си имам основано моја компанија и таму се водам како вработен со целосно работно време.
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.098
Поени од реакции
1.677
Благодарам. Дали може праксата да е поднесам како сопственик на компанијата? Звучи чудно но јас немам работено во друга фирма туку директно си имам основано моја компанија и таму се водам како вработен со целосно работно време.
ке треба да го прашаш надлежниот професор, мислам по број на индекс се одредуваше кај кого треба да ја доставиш:
 

fnt

Член од
22 јули 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo.
Se naogjam pred izbor,pa dokolku moze nekoj od segasnite,sekako i poranesni studenti na finki,nakratko da mi objasni koja e glavnata razlikata megju smerovite SIIS i PIT.Dali ima nekoi golemi razliki,i dali ima nekakvo vlijanie posle zavrsuvanje,toest pri vrabotuvanje?
Blagodaram odnapred!
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
8
Поени од реакции
2
Од кои професори сте задоволни, а од кои не во прва година (а, и генерално)?
 
Член од
30 јули 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво да прашам дали некој имал искуство со Erasmus, особено во Франција и како најдовте кои предмети одговараат со предметите на Финки :)
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
137
Дечки ме интересира кој е најефикасен начин за добијам потписи што ми фалат за да можам да дипломирам. Буквално само тоа е останато. Оставив пријави во сандачињата на деканат кај професорите по предметите што ми недостасува ама еве уште ништо нема. Дали ги гледаат нив воопшто?
 
Последно уредено:
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Дечки ме интересира кој е најефикасен начин за добијам потписи што ми фалат за да можам да дипломирам. Буквално само тоа е останато. Оставив пријави во сандачињата на деканат кај професорите по предметите што ми недостасува ама еве уште ништо нема. Дали ги гледаат нив воопшто?
Легален?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom