Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
17 ноември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
1
Здраво. Калкулус имам положено теоријата на колоквиуми, задачите прв колоквиум положив ама на втор веројатно ке паднам. Испитот го пријавив на iKnow. Дали доколку не одам на испит во јануарската испитна сесија ќе треба некоја казна да плаќам бидејќи го пријавив испитот на iKnow? Исто така дали доколку пример полагам во јануари и пак не положам задачите дали теоријата пак ми останува положена или во јуни ќе треба и теорија и задачи да полагам од почеток?
 
Член од
26 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
33
Здраво. Калкулус имам положено теоријата на колоквиуми, задачите прв колоквиум положив ама на втор веројатно ке паднам. Испитот го пријавив на iKnow. Дали доколку не одам на испит во јануарската испитна сесија ќе треба некоја казна да плаќам бидејќи го пријавив испитот на iKnow? Исто така дали доколку пример полагам во јануари и пак не положам задачите дали теоријата пак ми останува положена или во јуни ќе треба и теорија и задачи да полагам од почеток?
Нема казна да плаќаш. Теоријата и задачите се независни, така да можеш која сесија сакаш да го полагаш кој било дел. Ти се смета положениот дел и во другите сесии, нема потреба пак да полагаш.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
31
Поени од реакции
3
Колеги, имам запишано 4годишни студии на Финки, дали е возможно да се префрлам на 3годишни студии?
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
146
Поени од реакции
20
Zdravo kolegi,nekoj dokolku ima baza na prasanja OOP za kvalifikaciski neka spodeli? Fala :)
 
Член од
26 август 2021
Мислења
28
Поени од реакции
10
Дали некој ги има задачите што се паднале лани на испит Калкулус?
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Сега во февруари ќе треба да полагам испит по Алгоритми и податочни структури, па ме интересира од тие што знаат, какви претежно задачи се паѓаат на практичниот дел од испитот по тој предмет ?
(дали се со хеширање, бин. дрва и сл.)
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
19
Поени од реакции
3
Здраво дечки.
Сега во февруари ќе треба да полагам испит по Алгоритми и податочни структури, па ме интересира од тие што знаат, какви претежно задачи се паѓаат на практичниот дел од испитот по тој предмет ?
(дали се со хеширање, бин. дрва и сл.)
Najcesto za 6ka se pagjaat ili listi ili hesh, za povisoka ocena togas drva i slicno
Автоматски споено мислење:

Здраво колеги,
дали некој знае доколку ми остани еден предмет во летен семестар изборен, а треба да запишам нов семестар ЗИМСКИ, дали би можела тој еден предмет да го запишам во зимски семестар од таа листа на зимски предмети да биди.
За да не чекам повторно летен семестар да дојди за само еден изборен предмет.
Фалаа <3
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.034
Поени од реакции
57.162
Najcesto za 6ka se pagjaat ili listi ili hesh, za povisoka ocena togas drva i slicno
Автоматски споено мислење:

Здраво колеги,
дали некој знае доколку ми остани еден предмет во летен семестар изборен, а треба да запишам нов семестар ЗИМСКИ, дали би можела тој еден предмет да го запишам во зимски семестар од таа листа на зимски предмети да биди.
За да не чекам повторно летен семестар да дојди за само еден изборен предмет.
Фалаа <3
Доколку е изборен мислам дека можеш.
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
2
Дали поените од лабораториски вежби по вовед во компјутерски науки се 10 доколку ги испратиш вежбите, или ги прегледуваат и ги оценуваат?
 
Член од
24 август 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Како се гледа за изборните предмети во која група на тежина спаѓаат?
 
Член од
6 октомври 2019
Мислења
38
Поени од реакции
62
Како се гледа за изборните предмети во која група на тежина спаѓаат?
На сајтот на ФИНКИ го наоѓаш предметот (или на iknow ако веќе ти е запишан) и во кодот на секој предмет има L1, L2 или L3.
Еве пример за Основи на веб дизајн, нивото е L1.

1643288506179.png

Тоа НЕ значи дека предметите со помал level/ниво се полесни а тие со поголемо се потешки, него дека треба да следиш колку предмети од секое ниво запишуваш за да не го надминеш бројот на предвидени предмети од тоа ниво. А тоа можеш да го видиш исто на сајтот на ФИНКИ кога ќе го избереш твојот смер и ќе може да прочиташ подетално во делот 3. Наставна програма.
Еве за смерот Компјутерски науки што пишува (претпоставувам дека е исто за сите смерови ама сепак провери за твојот).

1643289077879.png
 
Член од
6 октомври 2021
Мислења
9
Поени од реакции
8
kolegi shto mislite za slednata kombinacija za 4 semestar:
- operativni sistemi
- vestacka intelegencija
- internet tehnologii
- vizuelno programiranje
- softversko inzhenerstvo
Автоматски споено мислење:

Здраво. Калкулус имам положено теоријата на колоквиуми, задачите прв колоквиум положив ама на втор веројатно ке паднам. Испитот го пријавив на iKnow. Дали доколку не одам на испит во јануарската испитна сесија ќе треба некоја казна да плаќам бидејќи го пријавив испитот на iKnow? Исто така дали доколку пример полагам во јануари и пак не положам задачите дали теоријата пак ми останува положена или во јуни ќе треба и теорија и задачи да полагам од почеток?
treba da gi prijavis site ispiti na iknow nezavisno dali polagas preku kolokvium ili ispit. Ako ne go prijavis nemozat ocenka da ti stavat. I da ne se pojavish ne e problem.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom