Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.257
Поени од реакции
41.136
Ќе ти биде тешко ама не невозможно. Имам пријател кој беше дудук по математика ама вложи труд, запиша една година курс приватно да поднаучи и сеа си работи. Ако ти иде програмирање, и имаш мотивација да научиш математика за да си ја оствариш замислената кариерна цел, би ти препорачал да одиш и да го надминеш тешкиот период. Со среќа :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.402
Поени од реакции
20.830
Значи финки е скоро повеќе математика , немам вложено труд во математика не знам дали ќе ме биде ама ми лежи програмирање и тие работи
Ако не си бил математички клас во средно, и да си вложувал труд нема да е доволно.
Ако си спремен да го загрееш столчето квалитетно, ќе завршиш, ако се заебаваш не си го троши времето.
А од каде знаеш дека ти лежи програмирање?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
557
Поени од реакции
1.259
Значи финки е скоро повеќе математика , немам вложено труд во математика не знам дали ќе ме биде ама ми лежи програмирање и тие работи
Подобро курс земи си, нема да ти чади глава за глупости и побрзо ќе го стекнеш знаењето. Почни уште сега да учиш самостојно дома.
 
Член од
3 декември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
4
Ако не си бил математички клас во средно, и да си вложувал труд нема да е доволно.
Ако си спремен да го загрееш столчето квалитетно, ќе завршиш, ако се заебаваш не си го троши времето.
А од каде знаеш дека ти лежи програмирање?
Па учам на yt сега Python по еден саат дневно како за почеток и се потешки работи идат но се надевам ќе го совладам само има некои тешки работи што не можам да ги разберам и по повеќе пати да гледам видеото , но гледам тоа што го гледам и да го применам според мои примери .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.402
Поени од реакции
20.830
Па учам на yt сега Python по еден саат дневно како за почеток и се потешки работи идат но се надевам ќе го совладам само има некои тешки работи што не можам да ги разберам и по повеќе пати да гледам видеото , но гледам тоа што го гледам и да го применам според мои примери .
Да сум јас на твоја возраст би играл: вонредно факултет во компјутерски науки (меѓународно признаен, или дисперзирани по Свети Николе, Штип ако сеуште постојат, или некој приватен), со што ќе си купиш академско пусулче (добро е да го имаш, ако ти затреба да одиш надвор од тука ќе ти го бараат), а во меѓувреме да се стегнеш со курсеви и да научиш програмирање.

Инаку одбери си патека која сакаш да ја следиш, и полагај ги сертификатите од Microsoft (80тина долари по тест), или евентуално Amazon како поскапа варијанта. Сертификатите нема да ти дадат знаење, но во најмала рака се интересни за компаниите, често се потребни за пред клиентите.

Инаку за почеток е многу тешко во моментот, има голема конкуренција со академиите, а воедно и со факултетите, па со бекенд јазик како пајтонот троа потешко од прв ден. Подобро испеглај javascript, html, css и некој фронтенд, или евентуално да разгледаш тестирање, или техничка поддршка, па со тек на време да се качуваш на скалата.

П.С колку помлад почнеш со практиканство, толку помалку ќе се разочаруваш, додека не фатиш 2 години искуство платата ќе биде смешна.
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
132
Поени од реакции
608
Дали ќе биде тешко ако се запишам на финки , а математиката не ми е добра страна сега сум 3та година па имам уште една година за размислување може некој совет што е запишан во моментов или завршил па да ми даде некое искуство , Ви благодарам однапред..
Еве пошто и јас истиот бев, математика имав 9 кеца и одев на полагање, дудук бев скрос, се запишав на икт и имав 3 математики. Одев на спремање недела пред испит по 2 саати денот. Имав 9ка извадено. Нека не те плаши ич ако ти е за дека нема да положиш, а за работа тоа не знам шо имаш желба да работиш. Ако работиш видео игри или дата сајенс, имаш математика и физика или математика.
 
Член од
17 ноември 2021
Мислења
9
Поени од реакции
1
Дали структурно со решена прва задача што дава 45% на колоквиум е максимално 6ка или има врска и колку поени имам на квалификациониот?
 
Член од
7 ноември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
19
Дали ќе биде тешко ако се запишам на финки , а математиката не ми е добра страна сега сум 3та година па имам уште една година за размислување може некој совет што е запишан во моментов или завршил па да ми даде некое искуство , Ви благодарам однапред..
Ќе се запишеш на ПИТ, ако не сакаш математика и ако во средно не си бил ПМА. Нема на смеров калкулус и веројатност и статистика, калкулус без основа од средно треба да се згазиш од учење, а за веројатност да не зборам еден од најтешките предмети на факултетот. На пит имаш дискретна математика кај што ти треба поише логика него математика и бизнис статистика. Бизнис статистика немам слушано но претпоставуам дека има сличен материјал со делот статистика од веројатност и статистика. Од математика на финки не можеш да избегаш ама за разлика од другите смерови како СИИС, КН, КИ на ПИТ ја има доста помалку.
 
Член од
2 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
6
Некој совет, кој период е најдобро да се започне со пракса?
 
Член од
3 декември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
4
Подобро курс земи си, нема да ти чади глава за глупости и побрзо ќе го стекнеш знаењето. Почни уште сега да учиш самостојно дома.
[/QUO
Да сум јас на твоја возраст би играл: вонредно факултет во компјутерски науки (меѓународно признаен, или дисперзирани по Свети Николе, Штип ако сеуште постојат, или некој приватен), со што ќе си купиш академско пусулче (добро е да го имаш, ако ти затреба да одиш надвор од тука ќе ти го бараат), а во меѓувреме да се стегнеш со курсеви и да научиш програмирање.

Инаку одбери си патека која сакаш да ја следиш, и полагај ги сертификатите од Microsoft (80тина долари по тест), или евентуално Amazon како поскапа варијанта. Сертификатите нема да ти дадат знаење, но во најмала рака се интересни за компаниите, често се потребни за пред клиентите.

Инаку за почеток е многу тешко во моментот, има голема конкуренција со академиите, а воедно и со факултетите, па со бекенд јазик како пајтонот троа потешко од прв ден. Подобро испеглај javascript, html, css и некој фронтенд, или евентуално да разгледаш тестирање, или техничка поддршка, па со тек на време да се качуваш на скалата.

П.С колку помлад почнеш со практиканство, толку помалку ќе се разочаруваш, додека не фатиш 2 години искуство платата ќе биде смешна.
Сега кога го почнав Python веќе 3 месеци не ми се остава барем убаво да го совладам па ќе преминам на друг јазик кога видов на гугл за почетници кој јазик е најдобар ми испадна Пајтон и затоа јас почнав да го учам се надевам дека ќе биде од корист , а каде се тие академските сертификати може линк ?
Автоматски споено мислење:

Ќе се запишеш на ПИТ, ако не сакаш математика и ако во средно не си бил ПМА. Нема на смеров калкулус и веројатност и статистика, калкулус без основа од средно треба да се згазиш од учење, а за веројатност да не зборам еден од најтешките предмети на факултетот. На пит имаш дискретна математика кај што ти треба поише логика него математика и бизнис статистика. Бизнис статистика немам слушано но претпоставуам дека има сличен материјал со делот статистика од веројатност и статистика. Од математика на финки не можеш да избегаш ама за разлика од другите смерови како СИИС, КН, КИ на ПИТ ја има доста помалку.
Калкус возможно ли е да се научи од yt?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.402
Поени од реакции
20.830
Сега кога го почнав Python веќе 3 месеци не ми се остава барем убаво да го совладам па ќе преминам на друг јазик кога видов на гугл за почетници кој јазик е најдобар ми испадна Пајтон и затоа јас почнав да го учам се надевам дека ќе биде од корист , а каде се тие академските сертификати може линк ?
Автоматски споено мислење:


Калкус возможно ли е да се научи од yt?
Помини ги основите за пајтон, нема зијан од тоа, само разгледај прво огласи и што се бара. Пајтон огласите се најчесто за луѓе кои имаат 2+ години искуство. Евентуално може со помалку кај data science/data analysis, ама таму тешко без факултет: математика, економија, компјутерски науки...
Можеби ќе се променат работите додека ти да стигнеш за вработување, но не премногу.

Инаку на страната од мајкрософт се пријавуваат.
Еве ти листа тука, или оди на линкот подоле. Со одбирање на курсот што сакаш, бираш земја и schedule за да закажеш термин.

1638638294470.png
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.102
Поени од реакции
15.384
Diplomatski ceremonijal i protokol - DJON VUD , DJIN SERES - izdavac TRI , nova za pola cena.
 
Член од
6 октомври 2019
Мислења
32
Поени од реакции
55
Дали ќе биде тешко ако се запишам на финки , а математиката не ми е добра страна сега сум 3та година па имам уште една година за размислување може некој совет што е запишан во моментов или завршил па да ми даде некое искуство , Ви благодарам однапред..
Јас завршив средно стручно, математика знаев онака просечно и се запишав на Компјутерски науки - смер со најмногу математики (Дискретна 1 и 2, Калкулус 1 и 2, Веројатност, Линеарна алгебра) па ги положив сите, единствено Веројатност презапишав ама и тоа положив. Од друга страна знам многу колеги од ПМА што се фалеа на почетокот дека многу работи им биле познати од средно ама заглавија со математиките и презапишуваат со години. Така да ако сакаш да научиш се е можно, доколку сакаш што повеќе да избегнеш математика а те интересира програмирање тогаш запиши се на ПИТ, мислам дека тоа би ти бил најдобар избор па после секако можеш да си земаш изборни какви сакаш. Дополнително можеш да земеш и некој приватен час по математика ако имаш потреба и секако на јутуб секогаш има видеа кои ќе ти бидат од помош.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
13
Поени од реакции
1
Zdravo kolegi, dali ke mozi nekoj podetalno da mi objasni po Veb programiranje kako se sobiraat poenite, nekako mnogu se iscepkani pa e malce nerazbirlivo. Sega prv kolokvium se polagase samo teorija, dokoloku sakam da go polozam predmetot na kolokviumi kolku poeni mi se potrebni minimalno za 6kA.
Blagodaram
Автоматски споено мислење:

Здраво колеги, ќе ве замолам доколку некој има слушано Вовед во науката за податоци, да сподели барем од околу какви прашања се паѓаат на колоквиум, тежина и слично:)

На прв колоквииум, имаше како што се сеќавам 6 прашања, од нив 5 на заокружување и дополнување и една задача. Од тие 5 имаше и задачка со решавање кратка и одговор со дополнување.
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2019
Мислења
203
Поени од реакции
468
Дечки, ако некој ја има домашна број 4 по предемтот Веб базирани системи нека ми пише. И да го слуша лани и годинава ќе сменам доволно за да не се познае. Ептен за потпис е инаку не би барал. Фала однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom