Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
28 мај 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Мислење за Сашо Граматиков - Компјутерски Мрежи и Безбедност?
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
69
Поени од реакции
53
Kako se polaga kompjuterski mrezi i dali e dovolno da se uci od prezentacii
Ima teorija i zadaci. Teorijata davaat kratki zadacki kako primerite na predavanja i nekoi kratki definiciski. Ima i na zaokruzuvanje i dopolnuvanje. Zadaci davaat isti tipovi kako na aud sto se pominati ili kako prethodni ispitni so se pagale izminative godini, najdi na fb grupata ima dosta materijal, resi gi i toa e toa. Od prezentacii i sledenje na predaavanjata i auditoriskite e dovolno za polozuvanje
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
93
Поени од реакции
24
Kaj koj asistent e najdobro da se slusa aips. Na neoficijalniot raspored mi e ana todorovska
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
233
Поени од реакции
99
Здраво дечки.
Едно мини прашање за овие 2 документа:
1633871274848.png
Дали за документот бр. 2 треба да се вади од ФИНКИ, или се мисли на образецот за запишување на сем. (кој треба да го даваме кај и да е) ?
И ме интересира дали за документов бр. 3. Глеам дека може да се направи онаа стандардна процедура, да се поднесе барање у IKNOW и потоа да се оди до ФИНКИ за да се земе, но ме интересира дали процедурава може некако целата да се изврши онлајн ?
Автоматски споено мислење:

Мислење за професориве?
Можам да ти кажам само за Саркањац. Жената е прелабава, повеќето од времето само праќа снимано(тоа е мал проблем). До толку што 90% од времето ја нема :LOL:.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.165
Поени од реакции
2.234
Здраво дечки.
Едно мини прашање за овие 2 документа:
1633871274848.png

Дали за документот бр. 2 треба да се вади од ФИНКИ, или се мисли на образецот за запишување на сем. (кој треба да го даваме кај и да е) ?
И ме интересира дали за документов бр. 3. Глеам дека може да се направи онаа стандардна процедура, да се поднесе барање у IKNOW и потоа да се оди до ФИНКИ за да се земе, но ме интересира дали процедурава може некако целата да се изврши онлајн ?
Од факултет се ваде уверението за положени испити и можеш онлајн да завршеш работа, праќа се мејл на uverenija@finki.ukim.mk
Само треба да уплатеш 100 денара за уверението и на мејло пратеш слика од уплатницата.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
233
Поени од реакции
99
Од факултет се ваде уверението за положени испити и можеш онлајн да завршеш работа, праќа се мејл на uverenija@finki.ukim.mk
Само треба да уплатеш 100 денара за уверението и на мејло пратеш слика од уплатницата.
Тууу, кај може да се профитира. хахаха
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
233
Поени од реакции
99
Дечки ако може само една мала помош за УППИ документов.
Јас сега сум сеа 2-ра год и до сега имам положено 10 предмета и имам 60 кредита.
1633949994023.png

Ме интересира во табелава, 2-рава колона на кој начин треба да се попуни ? Дали треба да се пише само „да“ ако се ги поминал или ?
И „предвидени“ предмети/кредити се подразбира колку кредити/предмети сум запишал или тоа е нешто скроз друго ?
1633950054496.png


Ако некој има пример за како треба да се пополни документов ве молам нека прати, ми треба ептен. :D
 
Член од
18 јули 2017
Мислења
40
Поени од реакции
8
Добри професори/курсеви по Структурно и Дискретна?
Професор по дискретна следи го Методија.

За структурно сите се арни, но ако сакаш да го положиш, секоја недела решавај ги сите лабараториски задачи САМОСТОЈНО. без разлика колку време ќе ти треба. Гледај предавања, навраќај се, отварај на google ако нешто не ти е јасно. Не го барај/гледај решението од други колеги. Треба да го научиш мозокот на problem-solving. Истата таа вештина ќе ти биде потребна за подоцнежните предмети како што е Алгоритми и податочни структури во 3та.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom