Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
27 септември 2010
Мислења
4.667
Поени од реакции
6.436
Колку програмски јазици се изучуваат во текот на 4те години студирање?
Со темелно изучување на C и C++ во прва година, за сите следни програмски јазици ќе ти треба по 2-3 саати време за учење на синтаксата. На факултетот, нема да учиш синтакса, туку одредени проблематики, што ќе те направат инженер.

На приватните академии се учат синтаксите, па затоа и многу ретко станува некој програмер со таква едукација.
 
Член од
27 август 2020
Мислења
27
Поени од реакции
10
Мислење за предметот анализа на софтверски барања, тежината на колоквиумите и дали се положува лесно.
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
2
Dali verojatnost e realno korisen predmet?
За разлика од сите други математики на факултетов, ВиС е најпотребен. Компјутерската наука се повеќе се ориентира кон обработка на податоци. Не може да обработуваш податоци ако не знаеш барем основи на ВиС.
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
139
Поени од реакции
19
Sto davaat na prv kolokvium oop? I dali nekoj ima baza od lani ili prethodna godina?
 
Член од
31 март 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво
4та година сум и сакам да студирам па некои работи не ми се баш јасни доколку може некој да ми одговори

Како се собираат ЕКТС кредитите?

Кога ќе се запишеш одбираш ти дали сакаш да студираш во државна квота или кофинансирање или зависно од тоа колку поени имаш ти кажуваат?

И дали ако си со кофинансирање следен семестар можиш да се преместиш на државна квота?
Автоматски споено мислење:

И за што воопшто се тие ЕКТС кредити?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.809
Поени од реакции
52.090
Здраво
4та година сум и сакам да студирам па некои работи не ми се баш јасни доколку може некој да ми одговори

Како се собираат ЕКТС кредитите?

Кога ќе се запишеш одбираш ти дали сакаш да студираш во државна квота или кофинансирање или зависно од тоа колку поени имаш ти кажуваат?

И дали ако си со кофинансирање следен семестар можиш да се преместиш на државна квота?
Автоматски споено мислење:

И за што воопшто се тие ЕКТС кредити?
Најпросто ти требаат 240 ЕКТС кредити за да дипломираш со 4 годишни студии, или 180 со тригодишни.
Секој положен предмет носи 6 ЕКТС кредити, што значи ти требаат 40 предмети (по 10 годишно, 5 во семестар).

При упис се рангираат кандидатите, најдобрите до исполнување на квотатата влагаат во државна, останатите во кофинансирање (до исполнување на местата). Може да останат и нерангирани.

Да, може да се преместиш од кофинансирање во државна, ама за ова мислам требаше над 9.5 просек.
 
Член од
31 март 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
И дали откако ќе те примат ти кажуваат на кои смерови можеш да студираш или на самиот упис си кажуваш што сакаш да студираш?
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.256
Поени од реакции
3.730
И дали откако ќе те примат ти кажуваат на кои смерови можеш да студираш или на самиот упис си кажуваш што сакаш да студираш?
На самиот упис ти одбираш на кој смер сакаш да студираш
 
Член од
31 март 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
На самиот упис ти одбираш на кој смер сакаш да студираш
Јас се извинувам можеби станав досаден ама сакам да прашам уште колку се вкупно чини една година студирање на државна квота а колку со кофинансирање вклучувајќи и студентски дом лабаратрии и сите трошоци преку годината?
Фала однапред
 
Член од
20 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
15
Што треба да се учи за теорија АОК? Дали е доволно од сниманите предавање да се учи? Не сум сигурен каков вид на прашања за теорија се паѓаат на колоквиум
 
Член од
27 август 2020
Мислења
27
Поени од реакции
10
Јас се извинувам можеби станав досаден ама сакам да прашам уште колку се вкупно чини една година студирање на државна квота а колку со кофинансирање вклучувајќи и студентски дом лабаратрии и сите трошоци преку годината?
Фала однапред
Za edna godina na fakulteto ako si drzavna kvota cini 220 evra ako si privatna dupla 440. Vo vrska so studentskiot dom 3700 den e za eden mesec so vkluceno hrana 2 ili 3 pato vo denot zavisi vo koj studentski dom si, imas i moznost da ne go plajkas studentskit dom vo zavisnos ot doa dali roditelite ti se vraboteni i kolkava plata zemaat
//plus internet
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.256
Поени од реакции
3.730
Јас се извинувам можеби станав досаден ама сакам да прашам уште колку се вкупно чини една година студирање на државна квота а колку со кофинансирање вклучувајќи и студентски дом лабаратрии и сите трошоци преку годината?
Фала однапред
Државна квота еден семестар (со 5 предмети) 100евра, цел година 200евра (два семестра) бидејќи еден предмет е 1200денари.
Приватна квота еден семестар (со 5 предмети) 200евра, цела година 400евра (два семестра) бидејќи еден предмет е 2400денари.
Секој зимски семестар имаш две уплатници по 750денари, секој летен семестар имаш една уплатница по 750денари.

За студентски дом стварно не знам колку чини, некој друг ако знае нека пише.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom