Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
До сега немав проблеми со распоредот, па не сум имал потреба да пишам или известам било кој од фалултетот. Сега не снам кај кого, што и како да пишам мејл за да знаат за проблеми во термини со распоредот. Дали на професорите или кај служба или што и друго да е? За професорите - ОК, ги имаме сите, а за директно на прашања или служба или што и да веќе треба?
Mislam deka treba da pises mail na prodekanot za nastava
 
Член од
9 август 2020
Мислења
14
Поени од реакции
11
Некој со искуство кај асистент Јана Кузманова да сподели мислење во однос предавање и оценување?
За предавање добра е, објаснува, малце е монотона (мене ми беше досадна да ја следам цело време, ама ги снимаше вежбите), ако ја прашаш нешто нејасно фина е ќе ти објасни - во глобала ништо посебно ама во ред е.
За оценување е малце строга, крати поени, на увид не дава баш поени ама мислам дека не е само она таква, барем по Калкулус кратеа мн, не попуштаа и беа некако дрски.
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
9
Дали домашните по оперативни се задолжителни за тие што имаат потписи од претходните години?
 
Член од
18 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ме интересира за библиотеката на ФЕИТ дали може да се земе книга без индекс на некој начин? Пример со потврда за редовен студент? Досега немам користено услуга од библиотеката а на страната читам дека е потребно индекс. А ние индекси немаме:(
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Moze li nekoj da mi objasni kade se naogja dekanatot na finki, odnosno kade tocno treba da se dostavat dokumentite za upis na semestar?
Kade mozam da kupam obrazec od drzaven zavod za statistika, ima li vo okolnite knizari
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.624
Поени од реакции
3.608
Moze li nekoj da mi objasni kade se naogja dekanatot na finki, odnosno kade tocno treba da se dostavat dokumentite za upis na semestar?
Kade mozam da kupam obrazec od drzaven zavod za statistika, ima li vo okolnite knizari
Спроти ТМФ е, ќе има ваљда некој шо ќе прима документи ќе седе пред деканато(така беше за претходнио семестар), а обрасци имаш у сите книжари.
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
A dali na obrazecot za zapisuvanje semestar da ja navedam sostojbata na krediti na iknow, zatoa sto gi poloziv site a mi se zapisani samo 2
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
A dali na obrazecot za zapisuvanje semestar da ja navedam sostojbata na krediti na iknow, zatoa sto gi poloziv site a mi se zapisani samo 2
Ништо не треба да наведуваш, битно е да ги имаш уплатниците, тие документите никој не ги чита.

tips kako da polozam kalkulus vo sledna sesija
Имаш многу добри туторијали на Khan Academy. Научи добро теорија, доста поени доаѓаат од таму доколку не е сменето нешто.

Доколку веќе не ти помага ни тоа, подобра опција ти е да го смениш смерот. Јас го сменив за да не се замарам со веројатност и статистика, а реално и голем дел од студентите го прават тоа.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
154
Поени од реакции
82
Ништо не треба да наведуваш, битно е да ги имаш уплатниците, тие документите никој не ги чита.


Имаш многу добри туторијали на Khan Academy. Научи добро теорија, доста поени доаѓаат од таму доколку не е сменето нешто.

Доколку веќе не ти помага ни тоа, подобра опција ти е да го смениш смерот. Јас го сменив за да не се замарам со веројатност и статистика, а реално и голем дел од студентите го прават тоа.

Истиот муабет беше и кај мене , ја 4 сесии му дадов на калкулус и ми зема премногу време со тоа што паднав други предмети за сметка ка К1 и К2 , сменив смер и од тогаш немав проблем со ни еден предмет :pos:Така да би ти кажал да се испробаш јако барем 2 сесии , односно дури и трампај некој средно тежок предмет со тоа што ќе идеш all in на Калкулус па испробај се. Иначе khan academy е коска барем јас кога учев од таму на теоријата океј поени вадев ама задачите ги оплескував, исто така опција ти е и на часеви да одиш кај овие по познативе професори , види Лидија од Млечен односно позади Розе Веро 2 ако држи часеви кај нејзе знам солидно поминуваа колеги. Само што после К1 и К2 секако ти иде ВиС што ќе треба доста многу време да потрошиш за да го положиш, така да зависи како си спремен со ресурси , време и финансии. Во ниту една намера нејќам да звучам обесхрабрувачки со напишава , се зависи колкав инат си затоа што факт е дека тие предмети намерно ги појачуваат во тежина :D
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.459
Поени од реакции
2.462
Нека не те плашат , ако си посветен и сакаш да научиш ќе ги положиш и К и ВиС. Јас математика 2јки ваѓав на тестови во средно па ги положив Калкулус и ДМ и ВиС.

За Калкулус земи збирка од задачи од претходни години извежбај ги добро и нема да имаш мака ако си сфатил добро , предметот е шаблонски и имаш гаранција дека ќе положиш ако си го совладал материјалот во споредба со ДМ и ВиС.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Нека не те плашат , ако си посветен и сакаш да научиш ќе ги положиш и К и ВиС. Јас математика 2јки ваѓав на тестови во средно па ги положив Калкулус и ДМ и ВиС.

За Калкулус земи збирка од задачи од претходни години извежбај ги добро и нема да имаш мака ако си сфатил добро , предметот е шаблонски и имаш гаранција дека ќе положиш ако си го совладал материјалот во споредба со ДМ и ВиС.
Се положуваат, само доколку треба да презапишуваш дефинитивно не вреди. Има доста поважни предмети на факултетот за кои вреди да потрошиш време наместо калкулус и вис кои тешко дека ќе ти користат понатаму.
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
45
Поени од реакции
17
Колеги, има ли некој база прашања КНИО? Како се одвива полагањето за тој предмет?
 
Член од
6 октомври 2019
Мислења
38
Поени од реакции
62
Колеги, има ли некој база прашања КНИО? Како се одвива полагањето за тој предмет?
Има бази во групата на фб. Прошла година полагањето беше на испити без камера и без себ, еден тест за материјалот од предавања и еден за материјалот од аудиториски. Тестовите траеа по 8-9 минути а имаше околу 15 прашања, сите на заокружување и претежно од базите. Доволно е еднаш да се прочитаат презентациите и убаво да се поминат базите за да се положи со солидни поени. Претпоставувам и овој семестар полагањето ќе се одвива исто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom