Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
14 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
4
Колеги, да препорачате некој добар онлајн курс(YouTube, Udemy...) по предметот Оперативни Системи?
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
50
Поени од реакции
11
Основи на сајбер безбедност само теорија ли се полага
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
98
Поени од реакции
26
Здраво дечки.
Ме интересира дали некој има .pdf верзија на Македонски јазик од книгата „Компјутерска организација и дизајн“ од Дејвид А. Патерсон & Џон Л. Хенеси ?
Лесно најдов англиска верзија, но неможам да најдам наша.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
51
Колеги, да препорачате некој добар онлајн курс(YouTube, Udemy...) по предметот Оперативни Системи?
Доволно ти е Игор Мишковски да го слушаш за 1 и 2 колоквум теорија , за задачите од github на Ристе за прв колоквиум , после тоа за втор колоквиум научи се освен скрипти за Unix , као што е grep/awk/sed + pipelines + regular expressions и basic команди за листање на датотеки ,корисници и слично. Вака можеш комотно до 8ца/9ка без bash скрипта , ако целиш кон повисоко научи и скрипти обично даваат нешто слично од аудиториски.
 
Член од
23 февруари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Мислење во врска со Весна Димитриевска Ристовска по ДМ? Како предава и оценува сега со онлајн испитите?
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
5
Поени од реакции
2
Некој со искуство кај асистент Јана Кузманова да сподели мислење во однос предавање и оценување?
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
50
Поени од реакции
11
Мислење во врска со Весна Димитриевска Ристовска по ДМ? Како предава и оценува сега со онлајн испитите?
Mene mi predavase Kalkulus i predavanja i auditoriski mi bese, dobro predava, objasnuva jas sum zadovolna od nea, sepak za DM ne znam kako e
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
41
Поени од реакции
17
Колеги на кој начин се полага предметот Софтверско инженерство, теоријата на заокружување ли е?
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
9
Поени од реакции
2
До сега немав проблеми со распоредот, па не сум имал потреба да пишам или известам било кој од фалултетот. Сега не снам кај кого, што и како да пишам мејл за да знаат за проблеми во термини со распоредот. Дали на професорите или кај служба или што и друго да е? За професорите - ОК, ги имаме сите, а за директно на прашања или служба или што и да веќе треба?
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
50
Поени од реакции
11
До сега немав проблеми со распоредот, па не сум имал потреба да пишам или известам било кој од фалултетот. Сега не снам кај кого, што и како да пишам мејл за да знаат за проблеми во термини со распоредот. Дали на професорите или кај служба или што и друго да е? За професорите - ОК, ги имаме сите, а за директно на прашања или служба или што и да веќе треба?
Mislam deka treba da pises mail na prodekanot za nastava
 
Член од
9 август 2020
Мислења
10
Поени од реакции
9
Некој со искуство кај асистент Јана Кузманова да сподели мислење во однос предавање и оценување?
За предавање добра е, објаснува, малце е монотона (мене ми беше досадна да ја следам цело време, ама ги снимаше вежбите), ако ја прашаш нешто нејасно фина е ќе ти објасни - во глобала ништо посебно ама во ред е.
За оценување е малце строга, крати поени, на увид не дава баш поени ама мислам дека не е само она таква, барем по Калкулус кратеа мн, не попуштаа и беа некако дрски.
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
37
Поени од реакции
8
Дали домашните по оперативни се задолжителни за тие што имаат потписи од претходните години?
 
Член од
18 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ме интересира за библиотеката на ФЕИТ дали може да се земе книга без индекс на некој начин? Пример со потврда за редовен студент? Досега немам користено услуга од библиотеката а на страната читам дека е потребно индекс. А ние индекси немаме:(
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
50
Поени од реакции
11
Moze li nekoj da mi objasni kade se naogja dekanatot na finki, odnosno kade tocno treba da se dostavat dokumentite za upis na semestar?
Kade mozam da kupam obrazec od drzaven zavod za statistika, ima li vo okolnite knizari
 

Kajgana Shop

На врв Bottom