Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
24 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
14
Здраво, дали по предметот АОК е неопходна книга или се учи од презентации?
Со книга најубаво се учи и најлесно.
АОК најверојатно ќе си го презапишам, дека не бев на втор е-тест и немам поени од лабс иако ми се сите направени. Дали има некој спас сега да направам етест или ќе ја дочекам приватна квота?
Исто така, дали се потребни некои додатни документи за приватна квота или?
доцна е за жал.. тоа требаше пдамна да го средиш.. ништо + освен пари не требаш да додадеш
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
10
Поени од реакции
6
Со книга најубаво се учи и најлесно.

доцна е за жал.. тоа требаше пдамна да го средиш.. ништо + освен пари не требаш да додадеш
Ви благодарам на одговорите, книгата се купува или можам и во фотокопирницата да ја најдам?
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
66
Ви благодарам на одговорите, книгата се купува или можам и во фотокопирницата да ја најдам?
Има македонска верзија но не би ти ја препорачал. Ќе си го симнеш pdf-от и од него ќе учиш. А, ако сакаш можеш и од него копија да си направиш.
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
2
Со книга најубаво се учи и најлесно.

доцна е за жал.. тоа требаше пдамна да го средиш.. ништо + освен пари не требаш да додадеш
Сега ОС нема да ми е запишан воопшто, но дали ова значи дека би квадрирал? Имам изгледа 2 предмети кои зависат од ОС во 5 и 6 семестар, па најверојатно и тие нема да можам да ги запишам (освен ако не ми прифатат молба), дека ќе треба да го запишам ОС во нареден летен семестар. Никаде ништо не е објаснето, се извинувам што ве бомбардирам со вакви прашања.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
14
Ви благодарам на одговорите, книгата се купува или можам и во фотокопирницата да ја најдам?
Сега ОС нема да ми е запишан воопшто, но дали ова значи дека би квадрирал? Имам изгледа 2 предмети кои зависат од ОС во 5 и 6 семестар, па најверојатно и тие нема да можам да ги запишам (освен ако не ми прифатат молба), дека ќе треба да го запишам ОС во нареден летен семестар. Никаде ништо не е објаснето, се извинувам што ве бомбардирам со вакви прашања.
И јас сум во иста каша ко и ти , АОК морам да го презапишам а да почнев на време да си го учам ко за последнава сесија ќе си добиев сигурно 9-10 ,ама од англиската пдф книга де учи барем ја така учев и многу работи сконтав но сепак паднав на теоријата :( , ОС пратив молба но ми ја одбија така да тек следната година летен семестар ќе си запишуваме ОС.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
3.987
Поени од реакции
5.416
И јас сум во иста каша ко и ти , АОК морам да го презапишам а да почнев на време да си го учам ко за последнава сесија ќе си добиев сигурно 9-10 ,ама од англиската пдф книга де учи барем ја така учев и многу работи сконтав но сепак паднав на теоријата :( , ОС пратив молба но ми ја одбија така да тек следната година летен семестар ќе си запишуваме ОС.
Мој совет, не се брзајте со ОС кога немате предуслови исполнето. Многу е обемен предметот, најмалце 20 дена треба да се учат само задачите. Додади и теорија (не е толку тешка, но бара време). Подобро изброрен предмет запишете место него, чистете се' што можете, па наредна година со полна пареа да го учете.
 

Kur

Член од
25 мај 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
91
Поени од реакции
15
ОС
Дечки од каде учите Оперативни системи , ги читам предавањата и аудиториските ама не е баш јасно?
Дали е подобро од некоја книга да се учи и ако би мозеле да ми препорачате?
Од каде везбате задаци и прашања теорија?
Сакам да го спремам уште за на колоквиум
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
66
ОС
Дечки од каде учите Оперативни системи , ги читам предавањата и аудиториските ама не е баш јасно?
Дали е подобро од некоја книга да се учи и ако би мозеле да ми препорачате?
Од каде везбате задаци и прашања теорија?
Сакам да го спремам уште за на колоквиум
Јас теоријата ја учев од книгата според која се правени презентациите. Аудиториските преку разни видеа од youtube/udemy.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
91
Поени од реакции
15
Некои да знае Иновативни технологии ,Анализа на бизнис и софтверски потреби и Компјутерски компоненти , што како се бара,што се учи? :)
Компјутерски компоненти се учи само теорија, Прилично лесен
Автоматски споено мислење:

Јас теоријата ја учев од книгата според која се правени презентациите. Аудиториските преку разни видеа од youtube/udemy.
Od koja kniga ako moze info zaradi toa sto imaat ostaveno 3 knigi kako referenca za OS, tesko se polozuva teorija?
Автоматски споено мислење:

I uste edno prasanje, za da se polozi ... koi zadaci e najdobro da se spremat za prolaz ( za edna 6-ka ) hahhahahah
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
66
Компјутерски компоненти се учи само теорија, Прилично лесен
Автоматски споено мислење:


Od koja kniga ako moze info zaradi toa sto imaat ostaveno 3 knigi kako referenca za OS, tesko se polozuva teorija?
Автоматски споено мислење:

I uste edno prasanje, za da se polozi ... koi zadaci e najdobro da se spremat za prolaz ( za edna 6-ka ) hahhahahah
Tanenbaum или Stallings, не сум баш сигурен и не се положува тешко според мене. Задачите се поголем проблем и мора да знаеш нешто и од прв колоквиум за да извадиш 50% на испит. Прв колоквиум носи повеќе поени од вториот, но вториот е каде каде полесен.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
91
Поени од реакции
15
Tanenbaum или Stallings, не сум баш сигурен и не се положува тешко според мене. Задачите се поголем проблем и мора да знаеш нешто и од прв колоквиум за да извадиш 50% на испит. Прв колоквиум носи повеќе поени од вториот, но вториот е каде каде полесен.
Kolku vlijaat labaratoriskite poeni za ocena ? Dali moze bez poeni od lab da se izvades ili potesko?
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
66
Kolku vlijaat labaratoriskite poeni za ocena ? Dali moze bez poeni od lab da se izvades ili potesko?
10%, ама ако не отидеш на 2 лабс губиш потпис. Се прават од дома и глеј да си извадиш поубави поени за полесно положување.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
14
Мој совет, не се брзајте со ОС кога немате предуслови исполнето. Многу е обемен предметот, најмалце 20 дена треба да се учат само задачите. Додади и теорија (не е толку тешка, но бара време). Подобро изброрен предмет запишете место него, чистете се' што можете, па наредна година со полна пареа да го учете.
фала ти многу за советов :)
 
На врв Bottom