Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Морам да бирам па ако може помош, Оперативни системи или Анализа на софтверските барања ? Многу ќе си презапишам од втор у четврт семестар па и за полесно да поминам ми е сакам молба за слушање на неположен да пуштам.
И кој професор да го изберам. Неможев да едитнам пост затоа и пишувам вака.
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво.
Треба да запишам 4 семестар, покрај двата задолжителни треба да одберам 3 изборни и се мислам помеѓу Интернет технологии, Концепти на информатичко општество и Безжични и мобилни системи.

Дали предметиве се лесни за совладување и положување ( трет семестар поминав ужасно, па ми требаат предмети што нема да ми се толкав терет)?
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
17
Поени од реакции
4
Дали некој го има слушано Алгоритми и Сложеност да ми каже дали е корисен предмет, како се полага, тежина на матријал и слично?
Исто така добредојдено е мислење за Неструктурирани Бази на Податоци и XML и Дигитални Библиотеки?
Неструктурирани бази го држи Слободан Кајџиски. Прв колоквиум се учи DTD, XML, Xpath, regex, и се полагаат задачи. Вториот колоквиум е по теоретски, се учи за конкурентност, релациона алгебра, map reduce и noSQL бази. Наместо да се полага втор колоквиум, може да се прави проект, што обично е за користење на некој тип на noSQL база. Има една поголема лабораториска и 1-2 (ненајавени) теста. Предметот не е многу тежок, ама не би рекла дека е многу корисен, затоа што најбитниот дел од материјалот (noSQL бази) си го учиш сам кога го правиш проектот, а предавањата даваат само мал вовед.
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
9
Поени од реакции
2
Здраво, сакам да прашам за помош бидејќи сум во многу незгодна ситуација.
Имам 3 неположени предмети од 2 семестар и сега треба да запишам 3 задолжителни, но не знам дали ќе можам сите 6. Плус, поради ова морам да се префрлам во кофинансирање, па сакам да прашам дали е и можно да се извлечам од кофинансирање во иднината, или пак има некое друго решение.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Здраво, сакам да прашам за помош бидејќи сум во многу незгодна ситуација.
Имам 3 неположени предмети од 2 семестар и сега треба да запишам 3 задолжителни, но не знам дали ќе можам сите 6. Плус, поради ова морам да се префрлам во кофинансирање, па сакам да прашам дали е и можно да се извлечам од кофинансирање во иднината, или пак има некое друго решение.
Нема друго решение. Штом еднаш излезеш од државна во приватна квота, продолжуваш во приватна квота до крајот на студирањето. Нема враќање во државна квота веќе. Тоа значи дека нема партиципацијата да ти биде 200е туку 400 годишно најмалку. Тоа е тоа. Така е направено да биде. Пари требаат да се прават.
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
9
Поени од реакции
2
Нема друго решение. Штом еднаш излезеш од државна во приватна квота, продолжуваш во приватна квота до крајот на студирањето. Нема враќање во државна квота веќе. Тоа значи дека нема партиципацијата да ти биде 200е туку 400 годишно најмалку. Тоа е тоа. Така е направено да биде. Пари требаат да се прават.
Барем знам сега во што сум се навлекол.
А што со предмет без исполнет услов и да не можам да го запишам додатно - Оперативни Системи? Дали може да си стои така додека да положам АОК? Мислам, да не е запишан воопшто? Нема никаде информации и не знам кој да прашам за вакви работи.
Секако ќе имам +1 година за завршување на факултет поради веќе 2 презапишани предмети.

Исто така сакам и да прашам за пракса, бидејќи пред некое време колеги од други факултети рекоа дека нивна пракса нешто не била задолжителна веќе, но никаде не најдов вакви информации. Претпоставувам дека ни е се уште задолжително.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Барем знам сега во што сум се навлекол.
А што со предмет без исполнет услов и да не можам да го запишам додатно - Оперативни Системи? Дали може да си стои така додека да положам АОК? Мислам, да не е запишан воопшто? Нема никаде информации и не знам кој да прашам за вакви работи.
Секако ќе имам +1 година за завршување на факултет поради веќе 2 презапишани предмети.

Исто така сакам и да прашам за пракса, бидејќи пред некое време колеги од други факултети рекоа дека нивна пракса нешто не била задолжителна веќе, но никаде не најдов вакви информации. Претпоставувам дека ни е се уште задолжително.
Може да не го запишеш. Мада ОС може да биде предуслов за да запишеш некој друг предмет од повисоките години. Така да неможе вечно да го влечеш тој предмет. За праксата незнам баш.
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
17
Поени од реакции
4
Инфо за преметиве? Вовед во когнитивни науки, Компјутерска анимација, Претприемништво, Маркетинг, Сервисно ориентирани архитектури
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Инфо за преметиве? Вовед во когнитивни науки, Компјутерска анимација, Претприемништво, Маркетинг, Сервисно ориентирани архитектури
Маркетинг е прелесен предмет и е на истиот принцип ко Бизнис. Ако ти требаат 6 сигурни кредити, запиши го.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Здраво, сакам да прашам за помош бидејќи сум во многу незгодна ситуација.
Имам 3 неположени предмети од 2 семестар и сега треба да запишам 3 задолжителни, но не знам дали ќе можам сите 6. Плус, поради ова морам да се префрлам во кофинансирање, па сакам да прашам дали е и можно да се извлечам од кофинансирање во иднината, или пак има некое друго решение.
Истиот проблем го имаме !! Но мислам дека некако со просек можеш пак да се искачиме во државна така барем постарите колеги ми кажаа .. Па реално 85% финки се на приватна квота.
Едит : Со 8,5 просек се иде назад во државна квота.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Оперативни системи или анализа на софтверските барања? Кој е полесен и кај кој проф?
Сакав да сменам изборен, ОСНОВИ НА САЈБЕР или ОСНОВИ НА ВЕБ ДИЗАЈН?
За полесно ми е :rolleyes:
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Глупите pop-ups на iknow ме блокираат да запишам нов семестар. Некое решение за момемнтот кога ќе се појават 2 такви. Првото со притискање на ok се трга, ама второто...
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Глупите pop-ups на iknow ме блокираат да запишам нов семестар. Некое решение за момемнтот кога ќе се појават 2 такви. Првото со притискање на ok се трга, ама второто...
Inspect elements и одма delete.
 
Член од
21 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
2
Интернет технологии се "учат" корисни работи, посебно вториот колоквиум каде фокусот е ставен на MVC. Меѓутоа, во наводници го ставив -учат- бидејќи целиот втор колоквиум се води по курс на Udemy, па во нивните материјали немаат ништо објаснувано, туку само направен скриншот од udemy курсот (lazy mode на најјако им е ставен).

Зошто да го запишеш?
Ќе те натера да го научиш МВЦ шаблонот, со кој лесно ќе можеш да најдеш работа или пракса.

Зошто да не го запишеш?
Ај материјалите не се толку важни што ти се дадени, ќе го слушаш Udemy курсот. Меѓутоа, има еден друг проблем. Сите сесии (почнувајќи од прв колоквиум се до јануари), многу идиотски се однесуваат и професорите и асистентите бидејќи ти даваат 2 задачи (најчесто огромни) и времетраење од 90-100 минути за решавање на истите. Реално, такви барања поставуваат на задачите, што речиси е невозможно да ги решиш и двете за толку време. Најчесто студентите стигнуваат да решат само една задача (целосно-со сите поени), и едвај да го фатат условот за положување. За да ги решеш 2те задачи за тоа време што ти е дадено, буквално треба да кодираш со брзина на светлината и ни за момент да не направиш некоја грешка (да изгубиш минута-две да ја поправиш). Колегиве што не успеваат да решат скроз точна задача, а не стигнале да ја започнат и втората, најчесто го паѓат испитот.

Мој совет - Ако си спремна психички да трпиш вакви недостатоци, запиши го.
Јас да го вратам времето би постапил вака: Ќе побарам колегиве што го слушале предметот да ми ги пратат лабораториските вежби + испитните за МВЦ. Ќе го ислушам Удеми курсот, ќе ги решам прво лабораториските задачи, па испитните. На крај ќе си изработам еден проект со МВЦ апликација. Битно предметот не би го запишал, а знаењето ќе го имам. :)
Дали знаеш кој професори го држат предметот?
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дечки дали можете да ми препорачате предмет што е сличен на алгоритми и ќе ми помогне да го положам АПС(материјалот да е горе доле сличен)?
Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom