Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Мислење и кои се тешкотии на смеровите: Компјутерска безбедност; Мрежна безбедност; Интернет, мрежи и безбедност; Телекомуникации; Веб дизајн. Незнам од овие кои се по асолни смерови, највеќе ме влече Компјутерска безбедност и Мрежна (интернет и ...) безбедност така како полабави. Давајте предлози и мислења за некои смерови на ФИНКИ кои не сочинуваат математика.
Од кај ги извади смеровиве. Иди на страната и види си ги таму предметите.
П.С. Ни еден смер не е лесен.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.455
Поени од реакции
2.462
Мислење и кои се тешкотии на смеровите: Компјутерска безбедност; Мрежна безбедност; Интернет, мрежи и безбедност; Телекомуникации; Веб дизајн. Незнам од овие кои се по асолни смерови, највеќе ме влече Компјутерска безбедност и Мрежна (интернет и ...) безбедност така како полабави. Давајте предлози и мислења за некои смерови на ФИНКИ кои не сочинуваат математика.
ПИТ нема многу математики.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
ПИТ нема многу математики.
Објаснив неодамна, ПИТ е како наследник на ПЕТ, но има ист број на математики со КИ (КНИ по старо). На ПИТ се учи дискретна математика (споени ДМ1 и ДМ2 во едно), а на КИ се учи Калкулус (К1 и К2 во едно), а не се учи воопшто ДМ. Останува на студентите да одлучат дали ДМ ќе биде потешка од Калкулус, меѓутоа не прави многу разлика. Како што разбрав, на ПИТ додале предмет сличен на Веројатност, со тоа што го направија можеби и потежок од ПЕТ (стариот смер).
Да не комплицирам, тежината на смеровите е изедначена според новите програми, барем по мое видување. Нека споделат искуства и бруцошите со наведените предмети.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.455
Поени од реакции
2.462
Објаснив неодамна, ПИТ е како наследник на ПЕТ, но има ист број на математики со КИ (КНИ по старо). На ПИТ се учи дискретна математика (споени ДМ1 и ДМ2 во едно), а на КИ се учи Калкулус (К1 и К2 во едно), а не се учи воопшто ДМ. Останува на студентите да одлучат дали ДМ ќе биде потешка од Калкулус, меѓутоа не прави многу разлика. Како што разбрав, на ПИТ додале предмет сличен на Веројатност, со тоа што го направија можеби и потежок од ПЕТ (стариот смер).
Да не комплицирам, тежината на смеровите е изедначена според новите програми, барем по мое видување. Нека споделат искуства и бруцошите со наведените предмети.
Бруцош сум иначе.
ПИТ има Дискретна и Бизнис Статистика.
СИИС има Дискретна , Калкулус и Веројатност и Статистика.(На СИИС сум)
КН има Дискретна 1-2 , Калкулус 1-2 , Веројатност и Линеарна Алгебра
КИ Калкулус 1-2 , Дискретна , Веројатност и Линеарна..
ИМБ има Дискретна , Калкулус и Теорија на информации(нели ова како Веројатност било).
Така да ако ги ставаме по категории на КН/КИ се учат најмногу математики , после тоа се СИИС и ИМБ па ПИТ.
Така да не бев грешка што реков дека на ПИТ има најмалку математики , да ПЕТ најверојатно бил полесен од ПИТ , ама сепак по сегашната програма по мое ПИТ треба да е полесен од другиве наведени.
Од мое искуство Калкулус не беше нешто толку страшно колку што ми викаа дека е , со оглед на тоа што бев дупка математика со повеќе учење успеав да го положам без проблем.За Дискретна незнам што да кажам , не е тешка како Калкулус но има многу двосмислености многу од работите не се поврзани(недообјаснати) и барем мене ми изгледа многу пообемен матријалот(најверојатно поради тоа што не е сврзани темите како на Калкулус).
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Бруцош сум иначе.
ПИТ има Дискретна и Бизнис Статистика.
СИИС има Дискретна , Калкулус и Веројатност и Статистика.(На СИИС сум)
КН има Дискретна 1-2 , Калкулус 1-2 , Веројатност и Линеарна Алгебра
КИ Калкулус 1-2 , Дискретна , Веројатност и Линеарна..
ИМБ има Дискретна , Калкулус и Теорија на информации(нели ова како Веројатност било).
Така да ако ги ставаме по категории на КН/КИ се учат најмногу математики , после тоа се СИИС и ИМБ па ПИТ.
Така да не бев грешка што реков дека на ПИТ има најмалку математики , да ПЕТ најверојатно бил полесен од ПИТ , ама сепак по сегашната програма по мое ПИТ треба да е полесен од другиве наведени.
Од мое искуство Калкулус не беше нешто толку страшно колку што ми викаа дека е , со оглед на тоа што бев дупка математика со повеќе учење успеав да го положам без проблем.За Дискретна незнам што да кажам , не е тешка како Калкулус но има многу двосмислености многу од работите не се поврзани(недообјаснати) и барем мене ми изгледа многу пообемен матријалот(најверојатно поради тоа што не е сврзани темите како на Калкулус).
Се зборуваше меѓу нас дека К1, К2, ДМ1, ДМ2 биле само за презапишаните но не и за новите смерови, сепак грешка сум бил. Во право си.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Некој да пише 2-3 реченици , ме интересира на кој смер има најмногу програмирање?
 
Член од
2 април 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дечки ме интересира што мислите, дали мења дали ќе дипломирате со 3 години или 4? За работа гледа ли некој тоа?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За во приватно не мења, за во државно да.
До ден денес не можам да ја разберам опседнатоста на луѓе од IT да работат државно :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јас имав една колешка која следниот ден откако ја зема дипломата се вработи како Информатичар во клиничка болница. :D
Друга на која и објаснував задачи за испити сега е учителка. :pos:

И двете една семинарска не знаеа да напишат, прости задачи да решат, ни А од англиски јазик, поен од ова поен од она и ете 6ка и малку среќа 7ца.

Најчесто таквите имаат опседнатост кон државно. Работа како за нив, никој не и бара знаење ни пак да учат нови технологии.
Ако те бива треба да си ептен глуп за да одиш да работиш со митинг фаци и некои што не знаат да се потпишат и да сврзат 3 реченици.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
До ден денес не можам да ја разберам опседнатоста на луѓе од IT да работат државно :D
Koga ke se zasiti pazarot so it kadar (a sigurno ke se zasiti i vo mk i posiroko i vo eu) ke ti stane jasno so e drzavno a so e privatno.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Никогаш нема да се засити, бидејќи нови фирми никнуваат како печурки.
Абе остај го жити се, има комплекс од образовани луѓе, види го што постира во темана за дипломирани и се ќе ти стане јасно.

Ваквиве се некои Југославија непребол чичиња пошо живееа во комфорна зона, ни јазик ни компјутери, УДБА мислеше на се.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
495
Поени од реакции
713
Koga ke se zasiti pazarot so it kadar (a sigurno ke se zasiti i vo mk i posiroko i vo eu) ke ti stane jasno so e drzavno a so e privatno.
Мали се шансите. РСМ како вечито сиромашна држава ќе биде цел на аутсорсинг од европа заради вечито пониските плати.
Поефтини програмери на тлото на европа нема, ниту ќе има.
Плус тоа не е работа која може секој да ја работи квалитетно. Едвај 5% од населението ги има карактерните особини да врши добра работа, тоа се оние интровертни кои како деца ја сакале математиката, колку се такви во еден клас, 2ца 3ца?
Од друга страна се прогнозира дека преку 20% од населението во иднина ќе работи во информатичка дејност.[DOUBLEPOST=1557987867][/DOUBLEPOST]Inaku se slagam deka obrazovanieto vo rsm e sranje i poveketo diplomi ne vredat ni za toalet papir
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2019
Мислења
57
Поени од реакции
25
Има некој од ПИТ? Нека ми пише порака ако има
 

Kajgana Shop

На врв Bottom