Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.286
Поени од реакции
314
Компјутерски компоненти и кај Коста и кај Андреја полагањето е на лист?
Оперативни системи - Димитрова Весна мислење?
Да, Весна за предавање е океј, оценување не би ја препорачал.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
За вештачка интелегенција кој е подобар, Кулаков или Кире?Во iknow ми е внесен Кулаков, прошлата недела бев кај Кире и добро предаваше.

И за Оперативни Системи кој е подобар, Невена Ацковска или Игор Мишковски?Прошла недела бев кај Игор и он личеше доста солиден.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
За вештачка интелегенција кој е подобар, Кулаков или Кире?Во iknow ми е внесен Кулаков, прошлата недела бев кај Кире и добро предаваше.

И за Оперативни Системи кој е подобар, Невена Ацковска или Игор Мишковски?Прошла недела бев кај Игор и он личеше доста солиден.
Кире и Игор, ако прашањето ти е за квалитет на предавање, а не за поени на увид давање.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Кире и Игор, ако прашањето ти е за квалитет на предавање, а не за поени на увид давање.
Да за квалитет на предавање мислев.Ако добро те разбрав по дарежливи се Невена и Андреа за поени?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Да за квалитет на предавање мислев.Ако добро те разбрав по дарежливи се Невена и Андреа за поени?
Невена дискутабилно, не е дарежлив професор и она нешто посебно. А за Вештачка Андреја е подарежлив да дефинитивно, ќе имаш поени колку ќе решиш, и после на увид дава доста поени. За дарежливост Иван асистентот морам да го издвојам, иако во подоцнежните семестри ретко што предава.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Невена дискутабилно, не е дарежлив професор и она нешто посебно. А за Вештачка Андреја е подарежлив да дефинитивно, ќе имаш поени колку ќе решиш, и после на увид дава доста поени. За дарежливост Иван асистентот морам да го издвојам, иако во подоцнежните семестри ретко што предава.
Има некој дарежлив по Оперативни?
 
Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
Можеби малку надвор од темата,ама дали знаете некој од професорите или пак асистентите што е квалитетен а држи часови по програмирање поконкретно за податочни структури и алгоритми? Спремен сум да платам 1000-1500 ден. од час ако знаете ќе ве молам да ми посочите!

Ви благодарам!
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Можеби малку надвор од темата,ама дали знаете некој од професорите или пак асистентите што е квалитетен а држи часови по програмирање поконкретно за податочни структури и алгоритми? Спремен сум да платам 1000-1500 ден. од час ако знаете ќе ве молам да ми посочите!

Ви благодарам!
Немаш потреба од часови, верувај. Гуглај на интернет за поимите (сврзани листи, хеш, редица/стек, граф..), чисто да се воведеш теоретски. После тоа замоли колеги твои што положиле да ти пратат збирка на задачи и пожелно со решенија. Отвори неколку решени задачи, изврши ги во дебаг, ќе ја сфатиш суштината и ќе немаш проблеми.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
Немаш потреба од часови, верувај. Гуглај на интернет за поимите (сврзани листи, хеш, редица/стек, граф..), чисто да се воведеш теоретски. После тоа замоли колеги твои што положиле да ти пратат збирка на задачи и пожелно со решенија. Отвори неколку решени задачи, изврши ги во дебаг, ќе ја сфатиш суштината и ќе немаш проблеми.
Средно сум,ми треба за натпревари а и како подготовка за понатаму а немам неарогантен спаринг партнер кој би ми помогнал да увидувам грешки во кодови а некако сам многу слабо ми оди или ваљда ја немам вистинската рутина.
 
Член од
6 февруари 2019
Мислења
57
Поени од реакции
25
Од каде се учи компјутерски архитектури? Има некоја скрипта или од учебник? Слушнав не било доволно само презентации, а премногу има во учебникот... И практичниот дел каков е?
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Од каде се учи компјутерски архитектури? Има некоја скрипта или од учебник? Слушнав не било доволно само презентации, а премногу има во учебникот... И практичниот дел каков е?
За практичниот дел доволно е аудиториските добро да ги знаеш и разбираш + некоја испитна задача од претходни години реши.Теорискиот дел е сосема доволно да го учиш од презентации.Скрипта има, но тоа се вадени дефиниции од слајдовите.
 
Член од
6 септември 2017
Мислења
11
Поени од реакции
1
Дали теоријата по вештачка интелигенција кај проф. Здравкова е доволно да се учи од слајдови или треба и нешто плус?
 
Член од
6 февруари 2018
Мислења
27
Поени од реакции
6
Софтверско сегде е исто оценувањето?
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
За компјутерски компоненти дали е доволно само од презентации и од аудиториски за положување??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom