Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Bi sakala da prasam dali kje moze od naredna godina prefrlanje na PET i pokraj toa sto vovedoa novi smerovi? Dali se uste kje postoi PET?
Ти си запишан/а на денешните студиски програми и ќе треба да дипломираш по тие титули (т.е. смерови). Но, ако си бруцош моментално и не ти се исчистени поголемиот дел од предметите, може да се префрлиш на новиот смер со тоа што ќе можат да ти признаат по некој предмет од положените и ќе треба да ги слушаш новите предмети. Горе доле само имињата се сменети освен некои предмети што се споени како ДМ1 и ДМ2 во Дискретна Математика.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551
Кодовите за таксена марка кај запишаните семестри не ми се внесени, а на пријавите секогаш сум ги пишувал, ама сега не ги знам. Некои таксени марки ми се плаќани и со уплатница. Може да ми прават некој проблем за ова?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Да не имате информација дали и за нашиот факултет ќе важи новиот закон - семестарот да почнува од 1 октомври, сесијата да биде само септемвриска... Прашувам бидејќи закони не важат кај нас како што е правилото за објавување на распореди.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
154
Поени од реакции
82
Да не имате информација дали и за нашиот факултет ќе важи новиот закон - семестарот да почнува од 1 октомври, сесијата да биде само септемвриска... Прашувам бидејќи закони не важат кај нас како што е правилото за објавување на распореди.
И јас така слушнав, барем конкретно на Архитектонски факултет дека им било соопштено дека семестар ќе почнувал од Октомври , предпоставувам дека тоа би важело за цел УКИМ.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
И јас така слушнав, барем конкретно на Архитектонски факултет дека им било соопштено дека семестар ќе почнувал од Октомври , предпоставувам дека тоа би важело за цел УКИМ.
За сите државни универзитети важи одлуката, го прочитав новиот закон (гуглај го). Сите факултети се скоро известени освен ние.
 
Член од
2 април 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Луѓе, сакав да прашам, бидејќи видов дека од годинава има нови смерови, тој претходниот КНИ е поделен на КН и КИ или пак КН и СИИС? И некој совет во врска со смеровите, што е полесно/потешко, што е повеќе барано на пазарот итн.?
 
Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Знае некој кога ќе почне испитната сесија во август?
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Сакам да се упишам на факс оваа година ако може некое инфо за: информатика во охрид или битола
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Дали може Маркетинг предметот кој ми е задолжителен за 3 семестар на ПЕТ смерот да не го запишам, за да на негово место ставам некој друг предмет?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Дали може Маркетинг предметот кој ми е задолжителен за 3 семестар на ПЕТ смерот да не го запишам, за да на негово место ставам некој друг предмет?
Да можеше така, немаше никој да ги запише Калкулус, ДМ...
-> НЕ
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
82
Поени од реакции
77
Луѓе, сакав да прашам, бидејќи видов дека од годинава има нови смерови, тој претходниот КНИ е поделен на КН и КИ или пак КН и СИИС? И некој совет во врска со смеровите, што е полесно/потешко, што е повеќе барано на пазарот итн.?
Ја се упишувам годинава таму.Како што ги глеам смеровите, се одделува највеќе Компјутерско Инжинерство зошто е пофокусиран со струја,физика итн. (така сфатив што ги проверував предметите на сајтот). Мене лично најинтересен ми е Софтверско Инжинерство.Сите смерови се солидни само битно е што те влече повеќе.Хардвер или Софтвер, најубаво би било да ги провериш на сајтот сите смерови и да си осмислиш некој нацрт како би ги бирал изборните предмети или пак како би ти било ова тоа.Убаво разгледај ги, сигурно ќе си го најдеш својот фах.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
75
Поени од реакции
12
Колку изборни предмети може да се бира од другите смерови т.е предмети што не стојат во изборни на даден смер и за кои на iknow стои во положени испити дека се од 0 (нулти) семестар?
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551
Колку изборни предмети може да се бира од другите смерови т.е предмети што не стојат во изборни на даден смер и за кои на iknow стои во положени испити дека се од 0 (нулти) семестар?
Колку сакаш, не сме ограничени да бираме предмети од одреден смер. Тоа што стои 0 семестар може да е грешка на професорот нешто и јас имам еден таков, а беше изборен од мојот смер.
 
A

AnniErazmo

Гостин
Дали на ФИНКИ примаат со училишна матура во приватна квота ???o_O 51 поен ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom