Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Мене Калкулус ми е Весна, структурно Иван(деканот), дискретна Наташа и вовед у информатика Билјана. Да ги мењам боље?
Структурно мењај, барем по мое мислење. Наташа убаво објаснува ама за резултати од колоквиуми ќе си ја чекате доста, па и месец - два .
Од Билјана доста се жалат, мада мене жената срцка ми беше, доста добро и брзо предаваше.
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Прва година Калкулус и Структурно кај кои професори е најдобро? Може да сменам група?
За структурно Ивица одлично објаснува, имаш моја препорака. Чорбев е добар, ама стално касни и предава набрзина откако е декан, цело време брза негде. Оди си кај Ивица на предавања и кај Емил на вежби и немаш мака.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Сега кога го нема Томче, ептен ве жалам. Само Бобан е добар од денешните асистенти во областа на програмирањето.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сега кога го нема Томче, ептен ве жалам. Само Бобан е добар од денешните асистенти во областа на програмирањето.
Кај е Томче? А Иван?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Кај е Томче? А Иван?
Едни викаат фирма основал, други викаат Америка избегал. Иначе Иван е цар и моментално најдобар асистент, само што тој ги држи вежбите поврзани со веб технологиите.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Зошто во распоредот пишува ми за утре дека од 8 треба да имам калкулус 1, а тај предмет јас не го одбра туку Вовед во интернет, кој шо го немам никаде на распоред?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Зошто во распоредот пишува ми за утре дека од 8 треба да имам калкулус 1, а тај предмет јас не го одбра туку Вовед во интернет, кој шо го немам никаде на распоред?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Стандардни прашања од бруцошите во првата недела :D
Ќе има нов распоред викендов каде што ќе бидат вметнати изборните предмети + аудиториските вежби. Секогаш изборните предмети почнуваат 1 недела покасно. А калкулус 1 е ставен за твоите колеги што го избрале тој предмет. Значи ти си ги гледаш само предметите што си ги запишал.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Стандардни прашања од бруцошите во првата недела :D
Ќе има нов распоред викендов каде што ќе бидат вметнати изборните предмети + аудиториските вежби. Секогаш изборните предмети почнуваат 1 недела покасно. А калкулус 1 е ставен за твоите колеги што го избрале тој предмет. Значи ти си ги гледаш само предметите што си ги запишал.
Дада знам дека нов распоред ќе има со вежбите, него се спремав утре да станувам за од 8, и случајно виде дека имам калкус, а знам дека го немам одбрано. Значи немам потреба да одам на калкус, да си одам покасно коа иам од задолжителните право?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Дада знам дека нов распоред ќе има со вежбите, него се спремав утре да станувам за од 8, и случајно виде дека имам калкус, а знам дека го немам одбрано. Значи немам потреба да одам на калкус, да си одам покасно коа иам од задолжителните право?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Значи ако си одбрал Вовед во интернет, тогаш имаш ВВИнт, ДМ1, СП, ПВ и ВВИнф. Сите останати предмети во распоредот ги занемаруваш.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Дада знам дека нов распоред ќе има со вежбите, него се спремав утре да станувам за од 8, и случајно виде дека имам калкус, а знам дека го немам одбрано. Значи немам потреба да одам на калкус, да си одам покасно коа иам од задолжителните право?


Sent from my iPhone using Tapatalk
токму така.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Значи ако си одбрал Вовед во интернет, тогаш имаш ВВИнт, ДМ1, СП, ПВ и ВВИнф. Сите останати предмети во распоредот ги занемаруваш.
И од овие оваа недела би имал само 3 предавања дпоред распоредо, затоа и прашав
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Кај е Томче? А Иван?

Едни викаат фирма основал, други викаат Америка избегал. Иначе Иван е цар и моментално најдобар асистент, само што тој ги држи вежбите поврзани со веб технологиите.

Одличен е Иван. Држеше и СП вежби јас кога слушав и ми се допаѓаше што не се замараше многу со презентации, туку на час директно во IDE ги решаваше задачите.

Туку од годинава гледам титула доктор има и е професор по неколку предмети. Уште 4-5 други асистенти исто.
Ќе мораат и предавања и вежби да држат, пошто снема магистри на факултетов :P
 
Член од
27 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
13
Прва година Калкулус и Структурно кај кои професори е најдобро? Може да сменам група?
Мене Калкулус ми е Весна, структурно Иван(деканот), дискретна Наташа и вовед у информатика Билјана. Да ги мењам боље?

ЗА СТРУКТУРНО:
Ако сакате само да го научите (читај положите) предметов, добри комбинации ви се Чорбев или Ивица за предавања и Емил Станков за вежби.
Чорбев многу често доцни и после тоа објаснува прилично брзо и не толку детално. Ивица не доцни, но не објаснува доволно детално (според мене). Емил ги објаснува задачите убаво, чекор по чекор, на начин за секој да разбере, но преспоро за тие што им фаќа главата поише и сакат да одат чекор понапред.
Иако погоре напишав само негативни работи, овие професори/асистенти се едни од најдобрите.
Чорбев би го оценил со 7/10.
Ивица 8/10.
Емил 8/10.

Доколку сакате да му влезете во сржта на предметов, да го научите детално, да ги сфатите работите како што треба, тогаш најдобри комбинации се Маџаров или Миле за предавања и Бобан за вежби.
Многу студенти за Миле и Бобан не зборат најдобро, но овие студенти во главно се или дојдени колку само да ги положат предметите, или затоа што баба им сакала да има програмерЧЕ во фамилијата итн. и во главно коа ќе им погледнете во индекс, имаат положено помалку од пола од испитите, а 1/4 од тие им се предмети од Економски факултет или ДИФ.
Миле и Маџаров објаснуваат предобро. Доколку идете на предавања кај нив, не само што ќе го научите предметов за прелазна оцена туку ќе го сфатите секој аспект од структурното програмирање и основите на програмирањето. Всушност, целта на овој предмет не е да ве научи да правите којзнае каков софтвер туку да ве натера да размислувате логички, како програмер, и да ве воведе во програмирањето.
Бобан за вежби е незаменлив, има премногу познавање и реално искуство.
И Маџаров и Миле и Бобан што и да ги прашате, кога и да ги прашате, ќе знаат да ви одговорат (за разлика од остатокот од наставниот кадар).
Секој од овие 3ца би го оценил со 10+.

За другите професори и асистенти по предметов воопшто не размислувајте.


ЗА ВОВЕД ВО ИНФОРМАТИКА:
За предавања Маџаров или Ивица, за вежби Иван Китановски (мислам дека е и единствен).


ЗА ДИСКРЕТНА МАТЕМАТИКА:
Наташа не збори многу настрана од презентациите, во главно тоа што го има на слајдовите, го решава (препишува) на табла и не објаснува многу многу. Престанав да идам кај неа на предавања после прв колоквиум и си учев сам дома.
Мислам дека од оваа година, професор по предметов ќе биде Милош, од кој што сум прилично задоволен од вежби така да ја би го бирал него за предавања.
А инаку за вежби најдобри се Бојан и Милош.
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Не знам конкретно за структурно, но други предмети што сум слушал многу ми се допаѓа како предава Невена Ацковска.
После 40 предмети исслушани (и нешто помалку професори), би ја ставил во топ3 професори кога е во прашање начинот на кој го пренесуваат материјалот.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551
Менаџмент на информациски системи подобро е да се слуша кај Калајџиски/Триводалиев, кај Милош Јовановиќ или кај Велинов? Велинов си тера по друга програма гледам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom