Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Џ

ЏинЏер

Гостин
Што му фали на моево однесување? Ваш проблем ако не ви се бендисва. ;) А, изгледа никој не го прочитал мојот прв пост. Пишав дека сакам да се запишам на ФИНКИ, ама дека сакам графика, дизајн па ако нема на ФИНКИ такво нешто тогаш да ме УПАТИТЕ НА ДРУГО МЕСТО.
Јас во твојот прв пост нигде не прочитав дека сакаш графика и дизајн, туку дека сакаш презентации, семинарски и фотошоп.
За графика и дизајн ете те упатија во приватните центри.
Праша за математика, ти одговорија дека мора да учиш математика на ФИНКИ.
Друго не знам што сакаш, директно диплома да ти дадеме?

На крај краева, отвори сајтот на ФИНКИ и разгледај сам, таму во детали ти се образложени програмите и насоките кои ги нуди факултетот, па ако си најдеш нешто по твоја мерка океј, ако не барај си чарето на друго место.[DOUBLEPOST=1396377847][/DOUBLEPOST]
Е ваквите студенти уште по прв колоквиум исчезнуваат од ФИНКИ, што мислат дека таму се учи Power point или Movie maker.
Кај исчезнуваат бе, ете ги еден куп до трета година стигнале со вкупно 5-6 положени предмети од прва и втора. Упорни деца :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.311
Јас во твојот прв пост нигде не прочитав дека сакаш графика и дизајн, туку дека сакаш презентации, семинарски и фотошоп.
За графика и дизајн ете те упатија во приватните центри.
Праша за математика, ти одговорија дека мора да учиш математика на ФИНКИ.
Друго не знам што сакаш, директно диплома да ти дадеме?

На крај краева, отвори сајтот на ФИНКИ и разгледај сам, таму во детали ти се образложени програмите и насоките кои ги нуди факултетот, па ако си најдеш нешто по твоја мерка океј, ако не барај си чарето на друго место.[DOUBLEPOST=1396377847][/DOUBLEPOST]
Кај исчезнуваат бе, ете ги еден куп до трета година стигнале со вкупно 5-6 положени предмети од прва и втора. Упорни деца :)
Зарем може да се каже дека се трета ? :D
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Искрено знам колеги и колешки што несакаат да видат ни П од програмирање ни на факултет, ни кога ќе завршат факултет.
Но ги имаат положено математиките од прва и програмирањата и си земаат предмети што ги насочуваат кон роботика или кон некои други области како бизнис/е-општество/проект менаџирања и слично да не карикирам. Таквите ми се сосема океј пошо ФИНКИ нуди и такви предмети и такви смерови.

Ама да учи некој 3 години со макс 10 предмети положени од цел факултет ми е жално.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Што му фали на моево однесување? Ваш проблем ако не ви се бендисва. ;) А, изгледа никој не го прочитал мојот прв пост. Пишав дека сакам да се запишам на ФИНКИ, ама дека сакам графика, дизајн па ако нема на ФИНКИ такво нешто тогаш да ме УПАТИТЕ НА ДРУГО МЕСТО.
Ние те упативме на КГФ ти мислеше дека се заебававме. :(
 
Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
За Оперативни системи , дали некој ги има слајдовите за следниве теми:

Датотечни системи
Влез/ Излез
Имплементации кај
UNIX/Linux и
Windows 2003/XP/Vista

според содржина на предметот уште овие останаа, но некако малце ми изгледа како материјал за втор колоквиум - 6 недели
некое мислење за ова ?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Може некој да пише отприлика какви задачи даваат за полагање вештачка LISP, затоа што на лабараториски знаат доста да искомплицираат?
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Може некој да пише отприлика какви задачи даваат за полагање вештачка LISP, затоа што на лабараториски знаат доста да искомплицираат?
Јас имав лани првата беше низа од парови точки ((2,2),(3,2)...) и требаше да ја најдеш точката најблиску до центарот беше (0,0) некако и да ја испечатиш нешо така со растојание Евклидово формулата.
А втората беше да ја најдеш најдолгата растечка подниза бла бла бла бла од тој тип со најчесто/растечка/подниза КРС тип ужасна.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Добро нормални се со цениве, издавање уверение на англиски јазик 1000 денари????
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
одиме ли вечер Миднајт да го прославиме роденденот :D
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Колеги и колешки,
Ако на некој му е потребна помош при изработка на проекти, при решавање на лабораториските вежби или совладување на материјалот по предметите Бази на податоци и Интернет технологии може да ме контактира во ПП или тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom