Факултет за Електротехника и информациски технологии

Член од
10 ноември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Дали можете да се најавите на е курсеви.Има ли некаков проблем?
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
14
Поени од реакции
0
Студентите кои плаќањето на админстративниот трошок од 50,00 ден. ќе го вршат преку мобилен телефон, во iKnow системот задолжително го внесуваат кодот од СМС пораката во означениот за тоа простор (целта е студентот сам да ја валидира уплатата), а во образецот задолжително се впишува кодот на соодветното место.

20 min baram no na i know nemam najdeno pole za vnesuvawe na kodot...HELP
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Студентите кои плаќањето на админстративниот трошок од 50,00 ден. ќе го вршат преку мобилен телефон, во iKnow системот задолжително го внесуваат кодот од СМС пораката во означениот за тоа простор (целта е студентот сам да ја валидира уплатата), а во образецот задолжително се впишува кодот на соодветното место.

20 min baram no na i know nemam najdeno pole za vnesuvawe na kodot...HELP
Кај запишани семестри е на местото за Летен семестар.
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
14
Поени од реакции
0

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Moment da pagjash na ednocifreno IQ.......Ke moze SS?[DOUBLEPOST=1465303039][/DOUBLEPOST]

Moment da pagjash na ednocifreno IQ.......Ke moze SS?
абе ај сеа, имаш таму види убаво. Во запишани семестри, после кај таксени стискаш на 0,00 за соодветниот семестар и ти се отвара pop up прозорче. Пополни и врати се по една недела да видиш дали го одобриле. Многу пати се случува да не го одобрат од 1-ва па затоа пак ќе го внесеш истото и се така додека не го одобри системот.
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
дали некој помни физика2 на прв колоквиум што имаше теорија ?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
дали некој помни физика2 на прв колоквиум што имаше теорија ?
Кај Верка: фотони и нивни својства; да објасниш за еквивалентна интерферентна шема; да нацрташ график за фотоелектричен ефект: волт-амперска карактеристика за разни фреквенции; Франк-Херцов експеримент.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.480
Поени од реакции
2.342
Мислење за студиската програма: Електроенергетика, автоматизација и обновливи извори на енергија (ЕАОИЕ)?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Мислење за студиската програма: Електроенергетика, автоматизација и обновливи извори на енергија (ЕАОИЕ)?
Јас кога студирав немаше смер каде е вметната обновливата енергија, а таа е тренд во светот кој само ќе зема се поголем замав.

Јас кога би бил на твое место, би се насочувал на ова поле дури и би размислувал за постипломски студии на оваа тема.

Ние за ветерници имавме само 1-2 задачи на вежби со една проста формула и толку. А тоа е цела една наука. да не зборувам за соларните електрани
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Мислење за студиската програма: Електроенергетика, автоматизација и обновливи извори на енергија (ЕАОИЕ)?
Ја сум на овој смер,при крај веќе :) Мој совет е да одиш на насока што е со ИТ, со друг смер немаш шанса да го работиш тоа што го учиш.
Ако веќе си решен за Енергетиката,избери ЕЕС. Обновливите се ствар на иднината,а Македонија и иднина...
Така да чувај си ги за магистарски,поготово ако идеш во странство. И онака само 5-6 предмети на смеров се стрикно за обновливи.
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
9
Поени од реакции
0
Член од
1 септември 2013
Мислења
30
Поени од реакции
2
Moze i na mene broj da mi pisete od taa lidija kje ve zamolam.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
Мислење за студиската програма: Електроенергетика, автоматизација и обновливи извори на енергија (ЕАОИЕ)?
Суштината на смерот е електрични апарати, уреди и машини (трансформатори, мотори, генератори). Добри 70% од предметите се тоа, можеби и повеќе.

До 2012 година, програмата се вика Електроенергетски уреди и има максимум 10 студенти во година (мој пример, после прва година останавме само двајца и фактички моравме да менуваме насока), заради што се "ребрендира" (про левел маркетинг по пример на комшиите им ФИНКИ) и како ЕАОИЕ веќе имаат по 50-60 студенти.

Што значи, ако сакаш да се занимаваш со електрични машини, тоа е. Не знам што те интересира конкретно.

Јас кога студирав немаше смер каде е вметната обновливата енергија, а таа е тренд во светот кој само ќе зема се поголем замав.

Јас кога би бил на твое место, би се насочувал на ова поле дури и би размислувал за постипломски студии на оваа тема.

Ние за ветерници имавме само 1-2 задачи на вежби со една проста формула и толку. А тоа е цела една наука. да не зборувам за соларните електрани
Мое мислење е дека замавот, прво е одамна земен и второ е далеку од Македонија, светот не чека и работи. Ова е од лично искуство, јас се занимавав со проблематика на користење на соларна енергија (главно фотоволтаици) и размислував и за постдипломски, ама се повеќе се оддалечувам од тоа. Зошто, горе-долу, објасни @Dimitar171 во постот.

Која формула, моќноста зависи од кубот на брзината на ветрот? :LOL:

Ја сум на овој смер,при крај веќе :) Мој совет е да одиш на насока што е со ИТ, со друг смер немаш шанса да го работиш тоа што го учиш.
Ако веќе си решен за Енергетиката,избери ЕЕС. Обновливите се ствар на иднината,а Македонија и иднина...
Така да чувај си ги за магистарски,поготово ако идеш во странство. И онака само 5-6 предмети на смеров се стрикно за обновливи.
И што дека ќе избере баш ЕЕС? Кој е заинтересиран за учење, ќе најде начин, така јас комбинирав изборни предмети да покријам се што ме интересираше толку колку што ме интересираше.
Ако е муабетот за вработување, тоа е друг проблем, и најчесто насоката од факултет е само еден фактор - има и други, според мене и позначјни фактори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom