Факултет за Електротехника и информациски технологии

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Зборам за мојата генерација 2008/2009, не за Тони. И не, немаше акцент како Хју Грант, ниту пак професорката се заљуби во него. Едноставно, го ослободи
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мене ме нервира што женава прашува цело време едни исти глупости за да креваат рака сите, првите пола саат може интересно е ама саатот после оди поспоро него кај Верка.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Зборам за мојата генерација 2008/2009, не за Тони. И не, немаше акцент како Хју Грант, ниту пак професорката се заљуби во него. Едноставно, го ослободи
Остај го Јане, шири дезинформации. Не се заљуби професорката во мене, ниту пак мојот "американски" акцент, едноставно собрав доволно поени преку активност, презентација, дрн дрн, за да ме ослободи на крај. Иако, да, на почетокот заработив 2 минуси. :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Остај го Јане, шири дезинформации. Не се заљуби професорката во мене, ниту пак мојот "американски" акцент, едноставно собрав доволно поени преку активност, презентација, дрн дрн, за да ме ослободи на крај. Иако, да, на почетокот заработив 2 минуси. :)
Како ги собра поените? Секој час те креваше и викаше обожавам да те слушам како збориш со нагласокот хахахаха:D
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Остај го Јане, шири дезинформации. Не се заљуби професорката во мене, ниту пак мојот "американски" акцент, едноставно собрав доволно поени преку активност, презентација, дрн дрн, за да ме ослободи на крај. Иако, да, на почетокот заработив 2 минуси. :)
Ее да бе, а на мсн после Електро тежок бил. Мрш. : )

Speak to me softly, baby :P
 
A

apidrone

Гостин
Не е точно. Еден колега беше ослободен со 2 минуси, а на некои им ги поништуваше минусите. За задачите мерна, на колоквиуми даде задачи кои се решаваат на ист принцип како аудиториските или нешто слично на нив
Праам муабет ако ти остане минусот, фала богу дека не е чудовиште жената па да те жигоса со тој минус :):) А исто така не значи ако немаш минуси, сигурно ќе те ослободи.
 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
некој да не познава професор што држи часови по логички кола ? ако знае некој пратете ми порака :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Ајде ако сака некој од постарите колеги да каже што паѓа(ло) до сега од теорија по ОЕТ1 ... Јас слушнав дека стандард било гранични услови и Гаусов закон, а асистентов вика дека треба да очекуваме и некое прашање од лабораториските... Дали теоретскиот дел е како за кај Верка -физика (читај, скениран учебник) или нешто попросто: изведи формула за Гаусов закон, единица за капацитет,... И дали воопшто да се обрнува внимние на испитните прашања што паѓале до сега, оти гледам дека нема ништо од понова дата, се се пред 2006 год а и многу се разликуваат од тоа што го работиме на аудиториски :toe:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Некој да каже шо се паѓа ЛиФП и ЈаВА и МОС(Мрежни Оперативни Системи) на први колоквиуми ? тенкс !
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Ајде ако сака некој од постарите колеги да каже што паѓа(ло) до сега од теорија по ОЕТ1 ... Јас слушнав дека стандард било гранични услови и Гаусов закон, а асистентов вика дека треба да очекуваме и некое прашање од лабораториските... Дали теоретскиот дел е како за кај Верка -физика (читај, скениран учебник) или нешто попросто: изведи формула за Гаусов закон, единица за капацитет,... И дали воопшто да се обрнува внимние на испитните прашања што паѓале до сега, оти гледам дека нема ништо од понова дата, се се пред 2006 год а и многу се разликуваат од тоа што го работиме на аудиториски :toe:
Prasanja od laboratoriskite, barem dodeka jas da go polozam, nikogas se nemaa padnato. Inaku, da, ispitnite zadaci i prasanja po Osnovi na elektrotehnika 1 se sablonski. Od zadaci imas standard da go najdes poleto vo sekoja tocka vo nekojsi sferen, cilindricen ili takov nekoj sistem, potoa da najdes napon i kapacitivnost na sferen, cilindricen, ili plocest kondenzator i edna zadolzitelno ke ima so granicni uslovi. Od prasanjata teorija imas edno so merni edinici, voopsten Gausov zakon, granicni uslovi kaj razdvojna povrsina, mozebi da nacrtas pole pomegu dva razlicno naelektrizirani polnezi, nezavisnost na rabotata od oblikot na patot (ili taka nekako bese). Auditoriskite nikogas neka ne ti bidat reper za toa deka takvi ke se padnat na kolokvium ili ispit, bidejki na auditoriski se resavaat poopsti i osnovni primeri, kolku da gi razberes poimite kako pole, napon, potencijal, vektor na polarizacija, kapacitet...a mnogu cesto site tie se sodrzani vo edna ispitna zadaca. Isto e i po skoro site drugi predmeti.

Off: Izvinuvanje za latinicata.
 
A

apidrone

Гостин
На прв колоквиум по ОЕТ1 не може во теоретското да се падне нешто од лаб вежби пошо вие од електростатика само една вежба имате (првата, и тоа на компјутер), иначе може да се падне нешо од лабораториските на втор колоквиум или на испитот.
Еве лани шо се падна:
1. Да се напишат ознаките и мерните единици на следните величини (знам дека беа 2, не ми текнува кои).
2. Да се изведат граничните услови (имаше знам 2 случаи, а иначе се бара слика, изведување и текст).
3. Од што зависи капацитивноста на кондензаторот.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Некој да каже шо се паѓа ЛиФП и ЈаВА и МОС(Мрежни Оперативни Системи) на први колоквиуми ? тенкс !
Ајде и на мене истово ме интересира:) На листава би додал и Веб дизајн и Алгоритми и структури на податоци.
 
A

apidrone

Гостин
Мене пак ме интересира како изгледа еден колоквиум по ТК Софтвер, што се паѓа (евентуално ако некој памти лани шо се паднало), и тако даље...
 
Член од
22 август 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Има некоја онлајн книга за програмски јазик Ц на македонски?

И малце офф топик: не ја запамтив како се вика асистентката по програмирање(лабораториски) али многу е јака:drk: ДАВАЈТЕ ФБ :) хахахахх
 

Kajgana Shop

На врв Bottom